Polska w obliczu sporu politycznego stawia media państwowe w stan likwidacji – DW – 27.12.2023

Nowy minister kultury zapowiedział w środę likwidację wszystkich mediów publicznych, pogłębiając spór polityczny wokół nadawców państwowych. Ale to posunięcie nie oznacza rozwiązania nadawców publicznych.

Po objęciu władzy na początku tego miesiąca objęła urząd w nowym prounijnym rządzie, na którego czele stoi premier Donald Tusk Rozpoczęła się kompleksowa reforma mediów państwowych. I wielu krytyków poprzedniego rządu, na którego czele stał Nacjonalistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS)Twierdzą, że nadawcy w ciągu ośmioletnich rządów stali się rzecznikami PiS i jego sojuszników.

Jednak wysiłki na rzecz jego zreformowania zakończyły się niepowodzeniem, gdy konserwatywny prezydent Polski Andrzej Duda, sojusznik PiS, zawetował nowy budżet rządu na media publiczne.

„W związku z decyzją Prezydenta RP o zawieszeniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o likwidacji spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA i Polska Agencja Prasowa SA” – poinformował w mediach społecznościowych Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Środa.

Dodał: „W obecnej sytuacji rozwiązanie takie zapewni ciągłość funkcjonowania tych spółek, przeprowadzi niezbędną restrukturyzację i zapobiegnie zwolnieniom pracowników w ww. spółkach”.

Dlaczego w Polsce media publiczne są filtrowane?

Minister powiedział, że postawienie w stan likwidacji agencji telewizyjnych, radiowych i informacyjnych pomaga chronić organizacje cierpiące na utratę środków finansowych w wyniku trwającego sporu politycznego. Zdaniem urzędnika, w szczególności zabezpiecza miejsca pracy pracownikom i pozwala na restrukturyzację.

Sienkiewicz zaznaczył także, że w razie potrzeby długotrwały proces likwidacyjny może zostać unieważniony.

Polskie media państwowe stały się pierwszym polem bitwy pomiędzy… Rząd koalicyjny Tuska Partia Prawo i Sprawiedliwość oraz jej sojusznicy.

Szefowa sztabu Dudy Maren Mastaleric oskarżyła nowego ministra kultury o zachowanie się jak „typowy agresor”.

Osobno poseł PiS Joanna Leczówka stwierdziła, że ​​„rząd Tuska niszczy polskie media”.

Ale nowy rząd bronił swojego programu.

„Jesteśmy pewni, że nasze działania są zgodne z prawem” – powiedział Tusk na środowej konferencji prasowej.

READ  Akcje Hongkongu prowadziły do ​​​​strat w Azji z powodu niepokojów w Chinach, a ropa osiągnęła najniższy poziom od 2022 r

zc/dj (Reuters, AFP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *