Popyt na refinansowanie kredytów hipotecznych spadł o 14% wraz ze wzrostem stóp procentowych

Potencjalni nabywcy domów z pośrednikiem w handlu nieruchomościami przyjeżdżają do domu na sprzedaż w Dunlap w stanie Illinois.

Daniel Acker | Bloomberg | Obrazy Getty

Gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych negatywnie wpływa na popyt na kredyty, zwłaszcza refinansowe. Całkowita liczba wniosków o kredyt hipoteczny w zeszłym tygodniu spadła o 8,1% w porównaniu z poprzednim tygodniem, zgodnie z sezonowo modyfikowanym wskaźnikiem Mortgage Bankers Association.

Średnia stopa procentowa umowy dla 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu i odpowiadających im saldach kredytów (647 200 USD lub mniej) wzrosła do 4,50% z 4,27%, z punktami do 0,59 z 0,54 (w tym prowizje początkowe) dla kredytów o 20%.

„Skok stóp następuje, gdy rynki poruszają się w znacznie szybszym tempie, aby podnieść stopy procentowe, a także w oczekiwaniu na mniejsze zakupy MBS od Rezerwy Federalnej”, powiedział Mike Fratantoni, główny ekonomista MBA. „Nowe marcowe prognozy MBA przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie nadal rosnąć do 2022 roku”.

W rezultacie wnioski o refinansowanie kredytów mieszkaniowych, które są bardzo wrażliwe na tygodniowe zmiany stóp procentowych, spadły o 14% w porównaniu z poprzednim tygodniem i były o 54% niższe niż w tym samym tygodniu rok temu. Udział refinansowania w działalności hipotecznej spadł do 44,8% ogółu wniosków z 48,4% w poprzednim tygodniu.

„Liczba wykwalifikowanych kandydatów o wysokiej jakości spadła już o ponad 75% w ciągu ostatniego tygodnia – a te ostatnie skoki prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszą populację” – powiedział Andy Walden, wiceprezes ds. badań nad przedsiębiorstwami w Black Knight. „Jednakże, podczas gdy obecnie obserwujemy spadek łącznej akcji kredytowej, wolumeny ubezpieczeń wypłat gotówki nadal utrzymują się na wyższym poziomie niż stosunek stopy do zakresu w porównaniu z wyższymi stopami. Będzie to ważny segment rynku dla pożyczkodawców, zwłaszcza biorąc pod uwagę rekordowy 10 bilionów dolarów kapitału własnego Dostępny jest dodatkowo wypchany przez wciąż szalony rynek mieszkaniowy.”

READ  Wyłącznie: PepsiCo wypuści 100 Tesli Semi w 2023 roku, mówi dyrektor wykonawczy

Wnioski hipoteczne na zakup domu, które są mniej wrażliwe na tygodniowe zmiany cen, spadły w ciągu tygodnia o 2% i były o 12% niższe niż w tym samym tygodniu rok temu. Ekonomiści zaczęli mniej korygować swoje prognozy sprzedaży domów ze względu na wyższe ceny. Rynek mieszkaniowy jest już drogi, a brak równowagi między podażą a popytem wywiera większą presję na ceny. Wyższe ceny dodatkowo osłabiają przystępność cenową.

Podczas gdy ogólny wolumen zamówień zakupu nieznacznie spadł, nastąpił większy spadek popytu na kredyty FHA i FHA. Pożyczki te są popularne wśród nabywców domów o niskich dochodach.

„Nabywcy domów po raz pierwszy, którzy polegają na tych programach rządowych, stoją przed coraz większymi wyzwaniami ze względu na szybki wzrost cen domów i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych” – dodał Fratantoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *