Popyt na refinansowanie kredytów hipotecznych spadł o 14% wraz ze wzrostem stóp procentowych

Potencjalni nabywcy domów z pośrednikiem w handlu nieruchomościami przyjeżdżają do domu na sprzedaż w Dunlap w stanie Illinois.

Daniel Acker | Bloomberg | Obrazy Getty

Gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych negatywnie wpływa na popyt na kredyty, zwłaszcza refinansowe. Całkowita liczba wniosków o kredyt hipoteczny w zeszłym tygodniu spadła o 8,1% w porównaniu z poprzednim tygodniem, zgodnie z sezonowo modyfikowanym wskaźnikiem Mortgage Bankers Association.

Średnia stopa procentowa umowy dla 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu i odpowiadających im saldach kredytów (647 200 USD lub mniej) wzrosła do 4,50% z 4,27%, z punktami do 0,59 z 0,54 (w tym prowizje początkowe) dla kredytów o 20%.

„Skok stóp następuje, gdy rynki poruszają się w znacznie szybszym tempie, aby podnieść stopy procentowe, a także w oczekiwaniu na mniejsze zakupy MBS od Rezerwy Federalnej”, powiedział Mike Fratantoni, główny ekonomista MBA. „Nowe marcowe prognozy MBA przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie nadal rosnąć do 2022 roku”.

W rezultacie wnioski o refinansowanie kredytów mieszkaniowych, które są bardzo wrażliwe na tygodniowe zmiany stóp procentowych, spadły o 14% w porównaniu z poprzednim tygodniem i były o 54% niższe niż w tym samym tygodniu rok temu. Udział refinansowania w działalności hipotecznej spadł do 44,8% ogółu wniosków z 48,4% w poprzednim tygodniu.

„Liczba wykwalifikowanych kandydatów o wysokiej jakości spadła już o ponad 75% w ciągu ostatniego tygodnia – a te ostatnie skoki prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszą populację” – powiedział Andy Walden, wiceprezes ds. badań nad przedsiębiorstwami w Black Knight. „Jednakże, podczas gdy obecnie obserwujemy spadek łącznej akcji kredytowej, wolumeny ubezpieczeń wypłat gotówki nadal utrzymują się na wyższym poziomie niż stosunek stopy do zakresu w porównaniu z wyższymi stopami. Będzie to ważny segment rynku dla pożyczkodawców, zwłaszcza biorąc pod uwagę rekordowy 10 bilionów dolarów kapitału własnego Dostępny jest dodatkowo wypchany przez wciąż szalony rynek mieszkaniowy.”

READ  Bluesky zaczyna przypominać Twittera

Wnioski hipoteczne na zakup domu, które są mniej wrażliwe na tygodniowe zmiany cen, spadły w ciągu tygodnia o 2% i były o 12% niższe niż w tym samym tygodniu rok temu. Ekonomiści zaczęli mniej korygować swoje prognozy sprzedaży domów ze względu na wyższe ceny. Rynek mieszkaniowy jest już drogi, a brak równowagi między podażą a popytem wywiera większą presję na ceny. Wyższe ceny dodatkowo osłabiają przystępność cenową.

Podczas gdy ogólny wolumen zamówień zakupu nieznacznie spadł, nastąpił większy spadek popytu na kredyty FHA i FHA. Pożyczki te są popularne wśród nabywców domów o niskich dochodach.

„Nabywcy domów po raz pierwszy, którzy polegają na tych programach rządowych, stoją przed coraz większymi wyzwaniami ze względu na szybki wzrost cen domów i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych” – dodał Fratantoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *