Rosja powiedziała, że ​​wysłanie międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę było „ekstremalnie nieodpowiedzialne”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow weźmie udział w spotkaniu ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu 16 marca 2022 r. w Moskwie w Rosji. REUTERS / Maxim Shemetov / Pool / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

23 marca (Reuters) – Rosja potępiła w środę „nieodpowiedzialną” polską propozycję wysłania międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę, ostrzegając, że może to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między siłami Rosji i NATO.

Polska zapowiedziała w miniony piątek, że formalnie złoży na najbliższy szczyt NATO propozycję operacji pokojowych na Ukrainie. Czytaj więcej

Zapytany o inicjatywę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „To bardzo nieodpowiedzialna i bardzo niebezpieczna decyzja”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Podczas telekonferencji powiedział dziennikarzom, że ewentualne powiązanie między siłami Rosji i NATO „może mieć jasne konsekwencje i będzie trudne do naprawienia”.

Rosja wysłała 24 lutego dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę w ramach tak zwanej operacji specjalnej mającej na celu zmniejszenie zdolności militarnych jej południowych sąsiadów i odizolowanie tzw. niebezpiecznych nacjonalistów.

Siły ukraińskie wyraziły silny sprzeciw, a państwa zachodnie nałożyły na Rosję surowe sankcje.

Przemawiając w Kijowie w zeszłym tygodniu, lider polskiej partii rządzącej Jaroslav Kaczyński powiedział: „Myślę, że NATO musi mieć misję pokojową – być może z pewnymi szerszymi ramami międzynarodowymi, ale zadaniem, które może się obronić. To zadziała. Terytorium Ukrainy. „

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaatakował w środę projekt w oświadczeniu skierowanym do pracowników i studentów Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

„Będzie to bezpośrednia konfrontacja między siłami zbrojnymi Rosji i NATO, której wszyscy starali się uniknąć i co do zasady mówili, że nie powinna mieć miejsca” – powiedział.

Zgłoszone przez Reuters

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *