Putin chce, by „nieprzyjazne” kraje płaciły za rosyjski gaz w rublach

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja będzie starała się płacić rublami za sprzedaż gazu z „nieprzyjaznych” krajów, co spowodowało wzrost cen gazu w Europie w obawie, że posunięcie to zaostrzy kryzys energetyczny w regionie.

Zależność krajów europejskich od rosyjskiego gazu do ogrzewania ich domów i zasilania ich gospodarek znalazła się w centrum uwagi od czasu wysłania przez Moskwę wojsk na Ukrainę 24 lutego, a następnie nałożenia przez Zachód sankcji mających na celu izolację gospodarczą Rosji.

Po zaciśnięciu finansowej pętli i podzieleniu Unii Europejskiej w sprawie sankcji na rosyjski sektor energetyczny, Putin odpowiedział jasnym komunikatem: jeśli chcesz naszego gazu, kup naszą walutę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Rosja będzie oczywiście nadal dostarczać gaz ziemny zgodnie z ilościami i cenami… określonymi w zawartych wcześniej kontraktach” – powiedział Putin podczas telewizyjnego spotkania z ministrami rządu.

„Zmiany wpłyną tylko na walutę płatności, która zmieni się na ruble rosyjskie” – powiedział.

Rosyjski gaz stanowi około 40 procent całkowitego zużycia w Europie, a import gazu do UE z Rosji wahał się w tym roku od 200 do 800 milionów euro (880 milionów dolarów) dziennie. Możliwość zmiany waluty powodującej chaos w tym handlu spowodowała w środę wzrost europejskich hurtowych cen gazu aż o 30%. Ceny hurtowe gazu wzrosły w Wielkiej Brytanii i Holandii po środowym zamknięciu.

Rosyjski rubel na krótko skoczył do trzytygodniowego maksimum powyżej 95 w stosunku do dolara i pomimo pewnych wzrostów pozostał znacznie poniżej 100 po niespodziewanym ogłoszeniu. Waluta spadła o około 20% od 24 lutego.

„Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to próba wsparcia rubla poprzez zmuszenie nabywców gazu do kupowania zdeprecjonowanej wcześniej waluty w celu zapłaty” – powiedział Vinicius Romano, główny analityk w firmie konsultingowej Rystad Energy.

READ  Były mistrz NBA zmienia sposób, w jaki buduje świat, aby walczyć z kryzysem klimatycznym

Putin powiedział, że rząd i bank centralny mają tydzień na wypracowanie rozwiązania, jak przenieść te operacje na rosyjską walutę i tego gazowego giganta Gazpromu. (GAZP.MM) Konieczne będą odpowiednie zmiany w umowach gazowych.

Ponieważ duże banki niechętnie handlują rosyjskimi aktywami, niektórzy nabywcy rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej nie byli od razu w stanie wyjaśnić, w jaki sposób mogliby zapłacić za gaz w przyszłości.

Kilka firm, w tym największe koncerny naftowo-gazowe Eni, Shell, BP, RWE i Uniper – największy niemiecki importer rosyjskiego gazu – odmówiło komentarza.

Dane operatora gazociągu Gascade pokazały, że na rynkach gazu w środę gwałtownie spadły przepływy gazociągu Jamał-Europa z Niemiec do Polski.

Moskwa określa swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie i „zdyskredytowanie” sąsiada. Ukraina i jej zachodni sojusznicy opisują to jako bezpodstawną wymówkę, która budzi obawy przed szerszym konfliktem w Europie.

Złamanie zasad?

Według Gazpromu, według stanu na 27 stycznia 58% jego sprzedaży gazu ziemnego do Europy i innych krajów odbywało się w euro. Dolar amerykański stanowił około 39% całkowitej sprzedaży, a funt brytyjski około 3%.

Prezydent Rosji Władimir Putin słucha gubernatora obwodu nowogrodzkiego Andrieja Nikitina podczas spotkania na Kremlu w Moskwie 22 marca 2022 r. Sputnik/Michaił Klementiew/Kremlin przez Reuters

Komisja Europejska poinformowała, że ​​planuje w tym roku zmniejszyć zależność UE od rosyjskiego gazu o dwie trzecie i zakończyć uzależnienie od dostaw rosyjskiego paliwa „na długo przed 2030 rokiem”.

Jednak w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii kraje Unii Europejskiej nie zgodziły się na karanie rosyjskiego sektora energetycznego, zważywszy na jego zależność.

Komisja Europejska, która obejmuje 27 krajów, nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział w środę, że przedyskutuje z europejskimi partnerami możliwą odpowiedź na zapowiedź Moskwy w sprawie płatności za gaz.

„Nie jest jasne, jak łatwo jest europejskim klientom przeliczyć swoje płatności na ruble, biorąc pod uwagę skalę tych zakupów”, powiedział Leon Isbeki, koordynator w firmie konsultingowej Energy Aspects.

READ  Rosja najeżdża Ukrainę i rozpoczyna bitwę o Donbas

„Nie ma jednak sankcji zakazujących płatności za rosyjski gaz w rublach” – powiedział, dodając, że Rosyjski Bank Centralny mógłby zapewnić dodatkową płynność rynkom walutowym, która umożliwiłaby europejskim klientom i bankom uzyskanie wymaganej ilości rubli. . W sklepie.

Pojawiają się jednak pytania o to, czy decyzja Rosji naruszyłaby zasady kontraktów uzgadnianych w euro.

„To stanowiłoby naruszenie zasad płatności zawartych w istniejących kontraktach” – powiedział wysoki rangą przedstawiciel polskiego rządu, dodając, że Polska nie ma zamiaru podpisywać nowych kontraktów z Gazpromem po wygaśnięciu obecnej długoterminowej umowy z końcem tego roku.

Habek powiedział również, że prośba Putina była złamaniem umów ekstradycyjnych.

Rzecznik holenderskiej firmy gazowej Enico, która kupuje 15% gazu od niemieckiej spółki zależnej Gazpromu Wingas GmbH, poinformował, że ma wieloletni kontrakt denominowany w euro.

„Nie wyobrażam sobie, żebyśmy zgodzili się na zmianę warunków”.

Holenderskie Ministerstwo Gospodarki stwierdziło, że jest za wcześnie na komentowanie.

Rosja sporządziła listę „nieprzyjaznych” krajów, takich jak te, które nałożyły sankcje. Między innymi umowy z firmami i osobami fizycznymi z tych krajów muszą być zatwierdzone przez komisję rządową.

Lista krajów obejmuje Stany Zjednoczone, państwa członkowskie Unii Europejskiej, Wielką Brytanię, Japonię, Kanadę, Norwegię, Singapur, Koreę Południową, Szwajcarię i Ukrainę.

Niektóre z tych krajów, w tym Stany Zjednoczone i Norwegia, nie kupują rosyjskiego gazu.

(1 dolar = 0,9097 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez reporterów Reutera. Pisanie przez Ninę Chestney; Montaż przez Catherine Evans, Carmel Crimmins i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *