Porozumienie dotyczące bezpieczeństwa na wyspach Pacyfiku: Chiny odgrywają rolę w trasie koncertowej Wang Yi

Projekt propozycji Chin skierowany do potencjalnych partnerów w regionie Południowego Pacyfiku wzywa do ściślejszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, policji i bezpieczeństwa cybernetycznego oraz rozwoju gospodarczego.

Wstępna propozycja została przesłana do CNN przez osobę bezpośrednio zaznajomioną z tą sprawą i została po raz pierwszy zgłoszona ReutersOczekuje się, że zostanie ona omówiona na drugim spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Chin i Pacyfiku na Fidżi w przyszłym tygodniu – części 10-dniowej regionalnej wizyty dyplomatycznej chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi.

Jak podało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podróż Wanga rozpoczęła się w czwartek na Wyspach Salomona i zabierze ministra do Kiribati, Samoa, Fidżi, Tonga, Vanuatu, Papui Nowej Gwinei i Timoru Wschodniego.

Projekt wniosku jest przedstawiony w projekcie „Ogólnej wizji rozwoju” i „Pięcioletnim planie działania”. Dwustronna umowa o bezpieczeństwie Podpisanie w zeszłym miesiącu Chin z Wyspami Salomona oznacza znaczną poprawę wpływów Pekinu w regionie – nie jest jednak jasne, czy zyska on uznanie w regionie.

Kraj, na którego czele stoi umowa, już zgłosił obawy i doszło do powszechnego sprzeciwu ze strony innych mocarstw regionalnych, które obawiają się intencji Chin.

W liście do 22 innych przywódców Pacyfiku widzianych w CNN, David Panulo, szef landów Mikronezji, powiedział, że projekt wniosku ma na celu przekształcenie krajów Pacyfiku w „bardzo blisko orbity Pekinu” dzięki stosunkom dyplomatycznym z Chinami.

Oprócz wpływu na suwerenność Pacyfiku Panuelo argumentował, że podpisanie takiej umowy może spowodować nową „zimną wojnę” pośród napięć między Chinami a Zachodem.

Nowy premier Anthony Albanese, który skrytykował niepowodzenie swojego poprzednika w zablokowaniu porozumienia Chin z Wyspami Salomona – powiedział w czwartek, że jego kraj „nie może „upuścić piłki”, wywołując oburzenie w Australii. Jego odpowiedź.

„Chiny dążą do zwiększenia swoich wpływów w tym regionie świata, w którym Australia jest wybranym partnerem w dziedzinie obrony od II wojny światowej”. powiedziałCanberry powinna zapewnić większe wsparcie.

W zeszłym miesiącu premier Wysp Salomona, Manasseh Chowdhury, obiecał, że porozumienie Hon’ble z Pekinem „udoskonali” istniejące porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Australią i „nie wpłynie negatywnie ani nie podważy pokoju i harmonii w naszym regionie”. Solomons leży 1000 mil (1600 km) od północno-wschodniego wybrzeża Australii.

READ  Finały Pucharu Stanleya 2022 – Colorado Avalanche-Tampa Bay Lightning Game 3 Najlepsze momenty, widoki i podział

Niemniej jednak, w uznaniu zaniepokojenia rządu albańskiego o chińską ekspansję w regionie, australijski minister spraw zagranicznych Benny Wong udał się w czwartek na Fidżi, gdzie opisał Australię jako „partnera” w przemówieniu, w którym nie wymieniono bezpośrednio Chin. Nie przywiązuje przywiązanych sznurków, ani nie nakłada nieznośnego obciążenia finansowego.”

„Jesteśmy partnerem, który nie podważa priorytetów Pacyfiku ani instytucji Pacyfiku. Wierzymy w przejrzystość. Wierzymy w prawdziwe partnerstwa” – powiedział Wong.

Premier Nowej Zelandii Jacinta Artern powiedziała w środę: „Jestem przekonana, że ​​mamy środki i możliwości, aby odpowiedzieć na wszelkie wyzwania związane z bezpieczeństwem na Pacyfiku”.

Pekin nie potwierdził chęci zawarcia wielostronnego porozumienia w regionie.

Wizyta Wanga „jeszcze wzmocni wymianę na wysokim szczeblu, wzmocni wzajemne zaufanie polityczne, poszerzy praktyczną współpracę, pogłębi więzi dwustronne i stworzy bardziej intymną społeczność ze wspólną przyszłością dla Chin i wyspiarskich krajów Pacyfiku” – powiedział w środę rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. .

Zapytany o obawy, że Traktat o Bezpieczeństwie Wysp Pacyfiku może wywołać zimną wojnę, rzecznik wycofał się – nazywając to „sensacjonalizmem”.

W środę w Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu USA Nate Price powiedział: „Stany Zjednoczone są świadome, że Chiny starają się negocjować różne ustalenia podczas wizyty sekretarza stanu w regionie.

„Obawiamy się, że te zgłoszone umowy mogłyby być negocjowane w sposób pilny i przejrzysty” – powiedział, wskazując na „podstępne, niejednoznaczne umowy” Pekinu, przy jednoczesnym poszanowaniu możliwości Stanów Zjednoczonych. Do podejmowania własnych suwerennych decyzji.

Proponowane porozumienie o bezpieczeństwie i podróż Wanga pojawiły się w warunkach rosnącego zaniepokojenia innych regionalnych mocarstw aspiracjami Pekinu w regionie Indyjsko-Pacyfiku.

Chiny roszczą sobie prawo własności prawie wszystkiego, co ogromne morze Południowochińskie Jako jej suwerenne terytorium. Buduje i militaryzuje tam swoje obiekty, zamieniając wyspy w bazy wojskowe i lądowiska oraz je tworząc. Myśliwce morskie Będzie zawierał setki statków.

Na Morzu Wschodniochińskim Chiny szukają suwerenności nad kontrolowanymi przez Japończyków Wyspami Senkaku, znanymi również jako Wyspy Taiyu. W ostatnich latach Stany Zjednoczone potwierdziły swoje zaangażowanie w ochronę wysp w przypadku obcej okupacji.

We wspólnym oświadczeniu w poniedziałek Prezydent USA Joe Biden I premier Japonii Fumio Kishida, który wyraził „zaniepokojenie” układem bezpieczeństwa Chin z Wyspami Salomona i brakiem odpowiedzi na „głosy o charakterze regionalnym”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.