Postępowanie sądowe 3M przeciwko zatyczkom do uszu, zasady, chociaż sprawa upadłościowa

Logo spółki indeksu giełdowego 3M pojawia się na Dow Jones Industrial Average w Irvine w Kalifornii 13 kwietnia 2016 r. REUTERS / Mike Blake

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Reuters) – 3M musi zmierzyć się z ponad 230 000 spraw sądowych, oskarżając ją o sprzedaż wadliwych zatyczek do uszu armii amerykańskiej, po tym, jak amerykański sędzia orzekł w piątek, że upadłość spółki zależnej nie powstrzymała procesów sądowych przeciwko nieupadłej spółce dominującej.

Firmy, które złożyły wniosek o upadłość, zazwyczaj otrzymują natychmiastowe odroczenie postępowania sądowego, a spółka zależna 3M, Aearo Technologies LLC, argumentowała, że ​​rozszerzenie tej ochrony na 3M kupiłoby firmie Aearo czas na przetwarzanie zadłużenia i cele restrukturyzacyjne.

Aearo i 3M argumentowali, że bankructwo zapewnia szybszy i sprawiedliwszy sposób na zrekompensowanie weteranom, którzy twierdzą, że zatyczki do uszu wyprodukowane przez Aearo spowodowały utratę słuchu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale sędzia upadłościowy Jeffrey J. Graham z Indianapolis powiedział, że restrukturyzacja upadłości Aearo może przebiegać równolegle z procesami sądowymi.

Graham orzekł, że chociaż „szeroka skala” skonsolidowanego sporu mogła zmotywować 3M i Aearo do poszukiwania „dodatkowego wpływu” poprzez postępowanie upadłościowe, nie stworzyło to prawnej potrzeby ochrony 3M.

Prawnicy reprezentujący weteranów z uszkodzonym słuchem powiedzieli, że nie mogą się doczekać kontynuacji pozwów przeciwko 3M w innych sądach.

„Decyzja sędziego Grahama jest całkowitym odrzuceniem próby uniknięcia przez 3M odpowiedzialności i ogłoszenia bankructwa” – powiedzieli w oświadczeniu adwokaci Brian Elstock i Christopher Seeger.

Rzecznik 3M powiedział, że planuje się odwołać.

„Kontynuowanie rozpatrywania tych spraw jeden po drugim w nadchodzących latach nie zapewni żadnej stronie pewności ani sprawiedliwości” – powiedział rzecznik 3M Sean Lynch.

READ  Oto jak sankcje nałożone na Rosję będą cię kosztować więcej

Firma Aearo Technologies LLC firmy 3M złożyła wniosek o ochronę upadłościową w stanie Indiana 26 lipca, starając się rozwiązać powództwa sądowe, w których zarzucano, że zatyczki do uszu Combat Arms Version 2 (CAEv2) firmy 3M spowodowały utratę słuchu.

Aearo będzie kontynuować postępowanie w ramach Rozdziału 11, a 3M będzie nadal bronić swojego stanowiska w pozwie, podała firma w oświadczeniu pod koniec piątku.

Firma 3M dodała: „3M nadal spodziewa się zakończyć oczekujący rozdział swojej działalności w zakresie bezpieczeństwa żywności przed docelową datą zamknięcia 1 września”.

Pozwy zostały skonsolidowane w sądzie federalnym na Florydzie i stały się największym pozwem zbiorowym w historii USA. Aearo ulokowało 1 miliard dolarów w funduszu powierniczym w celu rozliczenia i zgodziło się zwolnić 3M z odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania związane z CAEv2.

Firma 3M odmówiła odpowiedzialności, mówiąc, że jej zatyczki do uszu zapewniają żołnierzom ochronę, jednocześnie pozwalając im słuchać na polu bitwy.

Sędzia z Florydy nadzorujący procesy sądowe dotyczące zatyczek do uszu, sędzia okręgowy USA M. Casey Rodgers, ostrzegł firmę 3M przed „nagą dwulicowością” przy próbach zatapiania swoich zobowiązań w zbankrutowanej spółce zależnej.

3M i Aearo z kolei skrytykowali Rodgersa za umożliwienie nadmuchania jednolitego procesu sądowego, zauważając, że sprawy dotyczące zatyczek do uszu stanowią obecnie 30% wszystkich spraw toczących się w amerykańskich sądach federalnych.

Firma 3M przegrała 10 z 16 postępowanych do tej pory spraw, przyznając łącznie około 265 milionów dolarów 13 powodom.

Cena akcji 3M spadła w piątek o 12% do 129 USD.

W ostatnich latach firmy coraz częściej stosowały procedury upadłościowe w celu ochrony właścicieli, którzy nie zbankrutowali i ich spółek zależnych przed sporami sądowymi, przy czym ostatnim przykładem są wysiłki firmy Johnson & Johnson zmierzające do umorzenia procesów sądowych, w których zarzuca się, że proszek dla niemowląt zawierający talk powoduje raka.

READ  Tesla zawiesza produkcję fabryczną w Szanghaju na cztery dni z powodu ograniczeń COVID

J&J odmówił odpowiedzialności i powiedział, że puder dla niemowląt zawierający talk jest bezpieczny. Sprawa upadłościowa spółki zależnej J&J jest w trakcie rozpatrywania po tym, jak ofiary raka odwołały się od orzeczenia sądu blokującego ich pozwy przeciwko J&J.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Dietricha Knutha; Dodatkowa sprawozdawczość Anne Marii Shipu w Bengaluru. Montaż przez Josie Kao, Alexię Garamfalfi i Rosalbę O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.