Prezydent Liberii George Wray przyznaje zwycięstwo rywalowi politycznemu

Brendan Smialowski/Joel Saget/AFP/Getty Images

Joseph Bogai (z lewej) i George WeahCNN

Prezydent Liberii George Weah przyznał się do porażki kandydata opozycji Josepha Bokai po zaciętej walce.

Była gwiazda piłki nożnej Weah zadzwoniła do Boakai po tym, jak Krajowa Komisja Wyborcza (NEC) opublikowała w piątek wstępne wyniki.

Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów 78-letni były wiceprezydent Liberii Bogai zdobył 51% głosów, podała komisja wyborcza kraju.

W swoim przemówieniu do narodu Weah powiedział: „Ogłoszone dziś wieczorem wyniki, choć nie ostateczne, będą dotyczyły ambasadora Josepha N. Bokai reprezentuje naszą przewagę nie do pokonania. Dlatego kilka minut temu rozmawiałem z prezydentem-elektem Josephem N. Bogai, aby pogratulować mu zwycięstwa.

„Dziś wieczorem, ogłaszając wyniki, przyznamy również, że prawdziwymi zwycięzcami tych wyborów są obywatele Liberii” – dodał.

Prezydent Weah objął urząd w 2018 r. i ustąpi w styczniu.

Do drugiej tury doszło, gdy 57-letni Weah wygrał sondaż na początku października zaledwie 7 000 głosów nad swoim politycznym rywalem Boakai. Nie udało mu się jednak uzyskać wymaganego do osiągnięcia pełnego sukcesu progu 50%.

Po pierwszej kadencji naznaczonej skandalami korupcyjnymi i zarzutami złego zarządzania Weah został wybrany ponownie na drugą sześcioletnią kadencję.

Chwalono go za niezwłoczną zgodę na pokojowe przekazanie władzy – ważny kamień milowy w kruchej demokracji Liberii – gwarantujący wojnę domową i zabójstwo poprzednich przywódców podczas sprawowania urzędu.

W ostatnich latach doszło także do zamachów stanu w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Prezydent Nigerii Bola Tinubu był jednym z pierwszych, którzy pogratulowali nowemu prezydentowi-elektowi, chwaląc „wspaniały przykład Weaha, nierozcieńczony patriotyzm i umiejętności mężów stanu. Przeciwstawił się on stereotypowi, że pokojowe przekazanie władzy jest niemożliwe w Afryce Zachodniej” – głosi oświadczenie Nigerii powiedział prezydent.

READ  Walka Tysona Fury’ego Czas rozpoczęcia Francisa Ngannou: transmisja na żywo, cena PPV, karta Undercard, sposób oglądania, kanał telewizyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *