Ukraina odnosi kluczowe zwycięstwo na polu bitwy w wojnie na wyniszczenie z Rosją

Siły ukraińskie walczące w impasie odniosły w tym tygodniu zwycięstwo, zabezpieczając przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru i odpychając siły rosyjskie na innym froncie, podczas gdy Moskwa stara się osiągnąć postępy w swoich ofensywnych atakach na wschodnią Ukrainę.

Choć czerwcowa kontrofensywa Ukrainy wzbudziła na Zachodzie nadzieję na przełom, wojna przekształciła się od tego czasu w brutalną bitwę na wyniszczenie, w której żadna ze stron nie poczyniła realnych postępów. W obliczu zbliżającej się zimy jest mało prawdopodobne, aby najbliższe kilka miesięcy przyniosło zaskakujące manewry na liczącym ponad 600 mil froncie wschodnim Ukrainy.

Jednak Ukraina otworzyła nowy front w południowym obwodzie chersońskim, pomyślnie desantując wojska przez rzekę Dniepr i utrzymując pozycję, co może wywrzeć presję na siły rosyjskie i odwrócić ich uwagę od pól bitewnych południowo-wschodniego obwodu zaporoskiego.

„Wbrew wszystkiemu Siłom Obronnym Ukrainy udało się zdobyć przyczółek na lewym brzegu Dniepru. Krok po kroku demilitaryzują Krym” – powiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. Stało się to w tym tygodniu. „Wiemy, jak osiągnąć zwycięstwo”.

David Selby, profesor historii i polityki wojskowej na Uniwersytecie Cornell, powiedział, że ostatnie wydarzenia pokazują, że Ukraina utrzymuje przewagę taktyczną, nawet jeśli Kijów stanie przed trudnym zadaniem długiej wojny przeciwko większej armii rosyjskiej.

„Ukraina ma lekką przewagę, ale nie jest ona dużo lepsza od samego impasu” – powiedział Selby. „To, co widzieliśmy przez ostatnie dwa miesiące, nie przypomina mi tak bardzo meczów z I wojny światowej, gdzie postęp mierzy się w jardach, a nie milach. Kontuzje są absolutnie przerażające”.


Najważniejsze historie ze wzgórza


Selby dodał, że przyczółek Chersoniu na Ukrainie – regionie powiązanym z cenną twierdzą na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim – jest obiecujący.

„To z pewnością zagrozi kontroli Rosji nad Krymem i sprawi, że Rosja będzie się martwić, czy będzie w stanie utrzymać swoje siły na Krymie” – dodał. „Właściwie głównym problemem jest utrzymanie płynności łańcucha logistycznego. Ponieważ trzeba wszystko przewieźć przez rzekę, aby wesprzeć znajdujące się tam siły. ”

READ  Unia Europejska wyraża zgodę na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią

Rosyjski bloger wojskowy Rebar zauważył również, że ukraińskie natarcie w Chersoniu jest niepokojące po tym, jak Ukraina zabezpieczyła przyczółek w pobliskiej wiosce.

„Sytuacja na stronie jest stale trudna” – napisał Ribar w Telegramie. „Na chwilę obecną wróg nie porzucił planów rozbudowy przyczółka na lewym brzegu rzeki [Dnipro]. Ukraińskie dowództwo będzie w dalszym ciągu prowadzić działania ofensywne na obszarze okupowanych terytoriów, dlatego pomimo względnej stabilności sytuacji jest za wcześnie na relaks.

Ukraina dokonywała już wcześniej nalotów na rosyjskie pozycje po drugiej stronie Dniepru, ale nie zajęła jeszcze pozycji na wschodnim brzegu. Większość ukraińskiej kontrofensywy toczyła się wokół obwodu zaporoskiego w kierunku miasta Tokmak i wokół zdewastowanego miasta Bachmut w Doniecku. Oczekuje się, że atak będzie kontynuowany przez całą zimę, choć prawdopodobnie w ograniczonym zakresie.

Siły rosyjskie kontynuują ataki również na Ukrainę i pracują nad zajęciem pozostałej części miasta Ługańsk w północno-wschodnim i wschodnim obwodzie donieckim.

Obecnie trwa duża operacja wokół miasta Awdijewka w Doniecku, gdzie w zeszłym miesiącu siły rosyjskie rozpoczęły wznowioną ofensywę, ale podobno poniosły ciężkie straty, podobne do wiosennego ataku na Bachmuta.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że obrona Awdijiwki ma kluczowe znaczenie dla celów jego armii i osłabia potęgę Rosji.

„Rosja już traci żołnierzy i sprzęt pod Awdijówką szybciej i na większą skalę niż na przykład pod Bachmutem” – powiedział Zełenski. Powiedział w tytule w tym tygodniu. „Bardzo trudno jest odeprzeć ten atak”.

Według doniesień, w tym tygodniu siły rosyjskie stopniowo posuwały się na północ od Awdijki, docierając do koksowni uważanej za strategiczną dla ukraińskich obrońców. Gdyby fabryka wpadła w ręce Rosjan, wzmocniłoby to zdolność Moskwy do zajęcia miasta.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło w Aktualizacja wywiadu Siły rosyjskie próbują otoczyć miasto, ale nie udało im się zająć głębi Ukrainy i poniosą dalsze straty, próbując przejąć koksownię.

READ  Nie żyje były mąż Pippy Middleton i Lady Gabriella

„Obiekt przemysłowy zapewnia Ukrainie lokalną przewagę obronną, a siły rosyjskie prawdopodobnie poniosłyby znaczne straty kadrowe, gdyby próbowały zaatakować obiekt” – napisano w departamencie.

Słynna jesienna pora błotnista na Ukrainie dobiega końca, otwierając drzwi do ostrej zimy. Choć niskie temperatury zazwyczaj spowalniają tempo walki, ponowne zamarznięcie gruntu otwiera także nowe możliwości dla pojazdów naziemnych.

Jednak najwyższy przywódca Ukrainy publicznie przyznał, że w kontrofensywie nie nastąpi w najbliższym czasie przełom i że w styczniu rozpoczną się prawybory w USA, co jeszcze bardziej skomplikuje ukraińską politykę wsparcia dla najważniejszych zwolenników Kijowa.

Większa rosyjska armia jest lepiej przygotowana na dłuższą metę i wydaje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin chce to przeczekać, powiedział Michael O’Hanlon, dyrektor ds. badań polityki zagranicznej w Brookings Institution.

„Rosja może ponieść więcej ofiar przy większej bazie ludności” – powiedział, dodając, że Rosja „nie ma żadnej możliwości, aby ktoś wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku, co zmieniłoby całą sytuację, ale Stany Zjednoczone tak”. „Więc czas nie działa obecnie na korzyść Ukrainy”.

Nie oczekuje się, że były prezydent Donald Trump, główny kandydat Partii Republikańskiej w wyścigu o nominację na prezydenta, zapewni Ukrainie silnego wsparcia, jeśli zostanie wybrany.

O’Hanlon wątpił w zdolność Moskwy do osiągnięcia „wyraźnego zwycięstwa”, ale wyraził też niewielki optymizm co do Ukrainy.

„Z pewnością nie ma namacalnego impetu po żadnej ze stron i jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie zobaczę, że to się zmieni” – powiedział. „Jest więcej rzeczy, które mogą stanąć na drodze Rosji w ciągu najbliższych kilku miesięcy, niż rzeczy, które mogą stanąć na drodze Ukrainy zarówno politycznie, jak i militarnie. Ukrainie trudno jest nabrać dynamiki.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

READ  Hamas zbliża się do punktu krytycznego w północnej Gazie, podczas gdy Izrael oblega jego ostatnie twierdze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *