Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa został wybrany ponownie na drugą kadencję

CAPE TOWN, Republika Południowej Afryki (AP) – Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyryl Ramaphosa W piątek został wybrany przez parlamentarzystów na drugą kadencję po tym, jak jego partia zawarła na późnym etapie dramatyczne porozumienie koalicyjne z byłym rywalem politycznym na kilka godzin przed głosowaniem.

Ramaphosa jest liderem Afrykański Kongres NarodowyW parlamencie zwyciężył przekonująco z niespodziewanym kandydatem, który również został nominowany – Juliusem Malemą ze skrajnie lewicowej partii Bojownicy o Wolność Gospodarczą. Ramaphosa otrzymał 283 głosy na 44 Malemy w 400-osobowej radzie.

Ramaphosa (71 l.) zapewnił sobie drugą kadencję dzięki pomocy prawodawców z drugiej co do wielkości partii w kraju, Sojuszu Demokratycznego, i kilku mniejszych partii. Poparli go w głosowaniu i udało im się przekroczyć linię mety po tym, jak dwa tygodnie temu ANC straciła w historycznych wyborach długo posiadaną większość, zmniejszając liczbę mandatów w parlamencie do 159.

Podczas przerwy w, jak się okazało, maratońskiej sesji parlamentarnej, AKN podpisał w ostatniej chwili porozumienie z Sojuszem Demokratycznym, skutecznie zapewniając Ramaphosie przetrwanie jako lidera najbardziej uprzemysłowionej gospodarki Afryki. Partie będą teraz uczestniczyć w rządzeniu RPA w jej pierwszej krajowej koalicji, w której żadna partia nie ma większości w parlamencie.

Transakcja, czyli tzw Rząd jedności narodowejłączy ANC Z DA, partią pod przewodnictwem białych który przez lata był główną opozycją i najostrzejszym krytykiem AKN. Do porozumienia przystąpiły także co najmniej dwie inne małe strony.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Ramaphos podpisał umowę – która została wysłana Republika Południowej Afryki na niezbadane wody „Nowe narodziny, nowa era dla naszego kraju”. Powiedział, że nadszedł czas, aby strony „przezwyciężyły różnice i współpracowały”.

Powiedział: „To właśnie zrobimy i to właśnie zamierzam osiągnąć jako prezydent”.

Afrykański Kongres Narodowy – słynna partia Nelsona Mandeli – rządzi RPA zdecydowaną większością od końca ubiegłego roku. System apartheidu, rządy białej mniejszości W 1994 r.

READ  Podczas wycofywania się Rosji z miasta na południu Ukrainy wystrzelono setki pocisków artyleryjskich

Ale przegrała Większość z nich ma staż 30 lat W skromnych wyborach krajowych, które odbyły się 29 maja i które były punktem zwrotnym dla kraju. Głosowanie odbyło się na szerokim tle Niezadowolenie z Republiki Południowej Afryki Wysoki poziom ubóstwa, nierówności i bezrobocia.

Analitycy ostrzegają, że mogą wystąpić komplikacje pomimo wyraźnej różnicy między ideologią AKN, byłego ruchu wyzwoleńczego, a centrowym, przyjaznym biznesowi Sojuszem Demokratycznym, który zdobył 21% głosów w wyborach krajowych, drugim co do wielkości podziel się za nim. ANC 40%.

Na przykład prokurator nie zgodził się z posunięciem rządu ANC dot Oskarżył Izrael o ludobójstwo w Gazie W bardzo delikatnej sprawie przed Sądem Najwyższym ONZ.

Lider DA John Steenhausen jako pierwszy potwierdził porozumienie.

Po wycofaniu się z piątkowych obrad powiedział, że wygłosi transmitowane na żywo w telewizji przemówienie, w którym oznajmił, że podpisano porozumienie i że prawodawcy DA będą głosować na Ramaphosę w wyborach prezydenckich.

Parlament rozpoczął się o godzinie 10:00 w niezwykłej scenerii centrum konferencyjnego w pobliżu nabrzeża Kapsztadu, tuż za historycznym miastem. Ogień zniszczył budynek Zgromadzenia Narodowego W 2022 r. Zgromadzenie po raz pierwszy odbyło wielogodzinne zaprzysiężenie setek nowych legislatorów oraz wybór prezydenta i wiceprezydenta.

Głosowanie na prezydenta rozpoczęło się późno w nocy, a wyniki ogłoszono po godzinie 22:00, a Ramaphosa zakończył swoje przemówienie, gdy zegar minął od północy do soboty.

Partia Knesetu pod przywództwem byłego prezydenta Jacoba Zumy zbojkotowała sesję, nie miało to jednak wpływu na głosowanie, gdyż kworum wymaga jedynie jedna trzecia członków rady.

Sekretarz generalny ANC Fikile Mbalula powiedział, że partia jest otwarta na rozmowy z każdym, kto chciałby dołączyć do rządu jedności. W parlamencie reprezentowanych jest 18 partii politycznych i stwierdził, że wielopartyjne porozumienie „da krajowi pierwszeństwo pomimo podziałów politycznych i ideologicznych”.

READ  Meksykańskie miasto Acapulco, które zostało splądrowane po huraganie Otis

Niektóre partie, w tym Malema, odmówiły przyłączenia się.

Pozostałe dwie partie, które przystąpiły do ​​porozumienia koalicyjnego to: Partia Wolności Inkatha oraz Sojusz Narodowy, który przyciągnął uwagę po części dlatego, że jego przywódca Guyton MacKenzie odsiedział wyrok więzienia za napad na bank.

McKenzie powiedział, że otrzymał drugą szansę na życie i że teraz także Republika Południowej Afryki ją dostała – szansę rozwiązania swoich głębokich problemów społecznych i gospodarczych.

ANC stanął przed ostatecznym terminem Osiągnięcie porozumienia koalicyjnego Parlament musiał głosować na prezydenta w ciągu 14 dni od ogłoszenia wyników wyborów 2 czerwca. AKN od dwóch tygodni próbuje osiągnąć porozumienie koalicyjne Ostateczne negocjacje kontynuowano w nocy Od czwartku do piątku – podają przedstawiciele partii.

Republika Południowej Afryki nie stanęła w obliczu Taki poziom niepewności politycznej Od dojścia AKN do władzy w 1994 r Zakończyły się pierwsze wybory dla wszystkich ras Prawie pół wieku apartheidu. Od tego czasu każdy przywódca Republiki Południowej Afryki pochodzi z AKN. Zaczynając od Mandeli.

Nowy rząd jedności powrócił także do sposobu, w jaki Mandela, pierwszy czarny prezydent Republiki Południowej Afryki, zapraszał przeciwników politycznych do udziału w rządzie jedności w 1994 r. w procesie pojednania, gdy AKN miał większość. Jako młody polityk Ramaphosa odegrał kluczową rolę w tych negocjacjach.

Tym razem ręka ANC została wymuszona.

„AKN okazał się bardzo hojny, przyjmując porażkę i mówiąc: «Porozmawiajmy»” – powiedział przywódca AP McKenzie.

___

Magome doniósł z Johannesburga.

___

Wiadomości IP z Afryki: https://apnews.com/hub/africa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *