Prezydent Ukrainy odwołuje szefa bezpieczeństwa i prokuratora

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczy we wspólnym briefingu prasowym z premierem Holandii Markiem Rutte (nie pokazano), gdy rosyjska ofensywa na Ukrainę trwa, w Kijowie na Ukrainie 11 lipca 2022 r. REUTERS / Valentin Ogirenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kijów (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pod koniec niedzieli wydał zarządzenie o odwołaniu szefa potężnej służby bezpieczeństwa wewnętrznego Ukrainy i prokuratora.

Na oficjalnej stronie prezydenta pojawiły się rozkazy odwołania szefa Państwowej Administracji Bezpieczeństwa Iwana Bakanowa, przyjaciela Zełenskiego z dzieciństwa, oraz prokurator Iriny Wenediktowej, która kierowała staraniami o ściganie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

W osobnym poście na Telegramie Zełenski powiedział, że zwolnił wyższych urzędników, ponieważ kilka spraw pojawiło się w świetle współpracy członków ich agencji z Rosją.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Powiedział, że wszczęto 651 spraw o zdradę i współpracę przeciwko prokuratorom i funkcjonariuszom organów ścigania, a ponad 60 urzędników z agencji Bakanowa i Wenediktowej pracuje obecnie przeciwko Ukrainie na terytoriach okupowanych przez Rosję.

„Taki zestaw zbrodni przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego państwa… rodzi bardzo poważne pytania dla zaangażowanych przywódców” – powiedział Zełenski.

„Każde z tych pytań otrzyma odpowiednią odpowiedź” – powiedział.

Zełenski mianował nowego prokuratora Ołeksija Simonenkę osobnym zarządzeniem wykonawczym zamieszczonym również na stronie prezydenta.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Maxa Handera Montaż Garetha Jonesa i Toma Palmfortha

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wordle 371 Wskazówki na 25 czerwca – Masz dzisiaj problemy z Wordle? MUSI POMÓC W TYM WSKAZÓWCE | Gry | zabawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.