Propalestyńscy protestujący aresztowani po zajęciu biura rektora na Uniwersytecie Stanforda

STANFORD, Kalifornia (AP) – Policja aresztowała 13 osób na Uniwersytecie Stanforda po tym, jak propalestyńscy protestujący zajęli biura rektora i rektora szkoły w środę.

Przejęcie rozpoczęło się o świcie ostatniego dnia wiosennych zajęć na uniwersytecie w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, a zakończyło trzy godziny później. Niektórzy protestujący zabarykadowali się wewnątrz budynku, podczas gdy inni trzymali się za ręce na zewnątrz. Dziennik Stanforda zgłoszone. Grupa skandowała „Wolna Palestyna, Wolna Palestyna”.

Demonstranci wiwatowali, wspierając aresztowanych, gdy więźniów wyprowadzano z budynku i ładowano do pojazdów organów ścigania.

The Gazeta studencka Podała, że ​​wśród aresztowanych był jeden z jej reporterów.

Reporter AP Ed Donahue doniósł o kolejnych aresztowaniach na terenie kompleksu palestyńskich zwolenników.

Na kampusach uniwersyteckich w USA i Europie powstały obozy protestacyjne, gdy studenci domagają się swoich uniwersytetów. Przestań robić interesy z organizacjami wspierającymi Izrael lub jego wysiłki wojenne.

Organizatorzy starają się zwiększyć liczbę połączeń do końca Wojna Izraela z Hamasem w Gazie, które opisują jako ludobójstwo na Palestyńczykach. The Wysoki Trybunał Narodów Zjednoczonych zdecydował Istnieje „wiarygodne ryzyko ludobójstwa” w Gazie – czemu Izrael stanowczo zaprzecza.

Studenci Stanforda, którzy wzięli udział w środowym proteście, zostaną natychmiast zawieszeni, a seniorzy nie będą mogli ukończyć studiów – oświadczyli we wspólnym oświadczeniu rektor uniwersytetu Richard Saller i rektor Jenny Martinez.

Powiedzieli, że w środę uniwersytet usunął także propalestyńskie obozowisko studenckie założone na terenie kampusu 25 kwietnia, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa publicznego i naruszenie regulaminu szkoły.

„Sytuacja na kampusie przekroczyła obecnie granicę od pokojowych protestów do działań zagrażających bezpieczeństwu naszej społeczności” – stwierdzili, dodając, że demonstranci próbowali ostatnio zająć inny budynek.

Funkcjonariusz organów ścigania został lekko ranny po popchnięciu przez protestujących, którzy przechwycili pojazd tranzytowy, napisał w e-mailu do The Associated Press rzecznik uniwersytetu Dee Mostoby. Dodał, że nie ma to wpływu na inne działania uczelni.

READ  Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Oprócz uszkodzeń wnętrza prezydent i urzędnik powiedzieli, że na budynkach i kolumnach z piaskowca na głównym placu znajdują się rozległe graffiti. Film opublikowany w mediach społecznościowych pokazuje, jak policja wyważa drzwi. Inne zdjęcia przedstawiały czerwony płyn rozpryskany na biurku.

Dziennikarz AP znajdujący się na kampusie znalazł na ścianach wymalowane hasła polityczne wzywające do zniszczenia Stanów Zjednoczonych i Izraela, a także zabicia policjantów.

„To graffiti wyraża podłe i nienawistne uczucia, które zdecydowanie potępiamy” – stwierdzili prezydent i profesor, dodając, że nie jest jasne, kto wykonał graffiti na uniwersytecie.

Sara LeBaron, studentka fizyki na Uniwersytecie Stanforda, stwierdziła, że ​​nie uważa, aby środowa demonstracja i graffiti były dobrym sposobem na walkę w wojnie lub w Gazie. Kwestionuj dotacje uniwersyteckie.

„Myślę, że celem Stanforda jest odłączenie się od Izraela. To jest ich cel, ale nie widzę, w jaki sposób te działania prowadzą do tego celu” – powiedział LeBaron.

Uniwersytet ColumbiaWiosną kampusem wstrząsnęły protesty. Zawarto ugodę z żydowskim studentem Wtorek

Od 18 kwietnia AP zgłosiło co najmniej 86 przypadków aresztowań podczas protestów na kampusie. Przez Amerykę Na kampusach 65 szkół wyższych i uniwersytetów aresztowano ponad 3130 osób. Dane liczbowe opierają się na raporcie AP oraz raportach uniwersytetów i organów ścigania.

Izrael stoi w obliczu rozwoju Przegląd międzynarodowy Za planowaną strategię zniszczenia w Gazie Ogromny koszt w życiu publicznym. W izraelskich bombardowaniach i atakach naziemnych na oblężonym terytorium zginęło ponad 36 000 Palestyńczyków. Według Ministerstwa Zdrowia GazyNie rozróżnia kombatantów od cywilów.

___

Rodriguez doniósł z San Francisco. Reporterzy AP John Antsak w Los Angeles i Christopher L. w Albuquerque w Nowym Meksyku. Keller przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *