Protestujący przeciwko szczepionce koronawirusowej w Nowej Zelandii sprzeciwiają się alarmowi policji, aby opuścić Parlament

WELLINGTON (Reuters) – W środę przed parlamentem Nowej Zelandii wybuchły protesty przeciwko mandatom szczepień, ponieważ setki ludzi zignorowało ostrzeżenie policji, że ich samochody zostaną odholowane, jeśli nie wyjadą dobrowolnie.

Zainspirowani demonstracjami kierowców ciężarówek w Kanadzie, protestujący zablokowali kilka dróg wokół „ula” Parlamentu Wellington przez dziewięć dni ciężarówkami, furgonetkami i motocyklami, a następnie rozbili kocz na trawnikach przed słynnym budynkiem.

„Dzisiaj do parlamentu napływali demonstranci, w tym dzieci. Ale tłum był dobrze zorganizowany” – powiedział dziennikarzom zastępca komisarza policji Richard Chambers. Szacuje się, że teren blokuje około 450 pojazdów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„To bardzo złożona sytuacja i jesteśmy świadomi taktyki, którą musimy przyjąć, aby sytuacja nie uległa eskalacji” – dodał Chambers.

We wtorek policja postawiła protestującym ultimatum, aby wyszli, w przeciwnym razie urzędnicy zaczną holować i konfiskować pojazdy.

Chambers poinformował w środę, że policja poczyniła pewne postępy w kontaktach z liderami protestów i dobrowolnie opuściła kilkanaście pojazdów.

Protest rozpoczął się jako sprzeciw wobec mandatów dotyczących szczepionki COVID-19, ale do protestujących dołączyły grupy wzywające do zaprzestania ograniczeń nałożonych na pandemię, a także niektóre zwracające uwagę na inne kwestie społeczne, takie jak cenzura i prawa etniczna społeczność Maorysów. Szacuje się, że w szczytowym momencie protestu wzięło w nim udział tysiące demonstrantów.

Premier Jacinda Ardern określiła demonstracje jako zjawisko „importowane” i odrzuciła wezwania do usunięcia wszystkich ograniczeń w czasie, gdy Nowa Zelandia odnotowuje wzrost przypadków COVID-19 ze względu na zmienną Omicron.

Nowe codzienne przypadki osiągnęły szczyt pandemii, przy czym w środę zgłoszono ponad 1100 przypadków po złagodzeniu niektórych ograniczeń w tym miesiącu.

Nowa Zelandia, z populacją pięciu milionów, ma najniższą liczbę przypadków COVID-19 na świecie, głównie z powodu rygorystycznych ograniczeń granicznych dotyczących koronawirusa i ograniczeń społecznych. Zgłoszono łącznie około 22 300 infekcji, w tym 53 zgony.

READ  Chiński Xi oskarża Waszyngton o próby utrudniania jego rozwoju

Granice kraju pozostają zamknięte, a dziesiątki tysięcy emigrantów z Nowej Zelandii jest odizolowanych od swoich rodzin.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Praveena Menona Edycja autorstwa Jane Wardle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *