Prywatny odrzutowiec powiązany z Rosją zarezerwowany po zaostrzeniu sankcji lotniczych w Wielkiej Brytanii

Pasy są widoczne na niebie, gdy samolot przelatuje nad Londynem, gdy flaga Union Jack powiewa na wietrze na Downing Street 10, w Londynie, w Wielkiej Brytanii, 29 stycznia 2022 r. REUTERS / May James

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Wielka Brytania poinformowała w środę, że przejęła samolot powiązany z rosyjskim miliarderem na mocy nowych sankcji lotniczych, które dają władzom prawo do przejęcia dowolnego rosyjskiego samolotu i zakazania eksportu lotnictwa lub towarów związanych z przestrzenią kosmiczną do Rosji.

Środki mające na celu wzmocnienie działań przeciwko rosyjskim samolotom oznaczają, że każdy lot lub lądowanie w Wielkiej Brytanii jest przestępstwem. Czytaj więcej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że zakaz obejmuje wszelkie samoloty będące własnością, eksploatowane lub dzierżawione przez jakąkolwiek osobę związaną z Rosją lub konkretne osoby lub podmioty, a także będzie obejmował prawo do zatrzymania wszelkich samolotów należących do osób związanych z Rosją.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział, że jeden samolot został już zarezerwowany na lotnisku Farnborough w południowej Anglii, podczas gdy trwają dalsze dochodzenia.

Brytyjskie źródło rządowe podało, że prywatny odrzutowiec był powiązany z Eugene Schweedlerem, miliarderem współpracownikiem Romana Abramowicza, właściciela Chelsea Football Club. Czytaj więcej Shvidler nie mógł od razu uzyskać komentarza.

„Wiemy, że to nie rosyjska firma jest właścicielem samolotu, ale samolot zarejestrowany w Luksemburgu. Przeprowadzamy dalsze kontrole przed jego startem” – powiedział Shapps dla radia LBC.

Ministerstwo Transportu poinformowało, że współpracuje z Urzędem Lotnictwa Cywilnego w celu wyjaśnienia szczegółów samolotu zarejestrowanego w GlobalJet Luxembourg.

„Zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii samolotów pod rosyjską banderą i uczynienie z nich przestępstwa kryminalnego doprowadzi do większego bólu gospodarczego dla Rosji i osób blisko Kremla” – powiedziała minister spraw zagranicznych Liz Truss.

READ  Najnowsze informacje o wojnie rosyjsko-ukraińskiej - The Washington Post

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało, że w środę wprowadzi nowe przepisy w celu wdrożenia środków, które obejmują również prawo do usunięcia brytyjskich samolotów z rejestracji objętych sankcjami rosyjskich osób i podmiotów.

Nowe sankcje zakażą również eksportu związanego z lotnictwem, w tym ubezpieczeń i reasekuracji.

W oświadczeniu stwierdzono, że oznaczałoby to, że ochrona ubezpieczeniowa istniejących polis zostanie wycofana, a firmy ubezpieczeniowe i reasekuracyjne z siedzibą w Wielkiej Brytanii nie będą w stanie wypłacić roszczeń z tytułu istniejących polis w tych sektorach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Williama Jamesa, Elizabeth Piper i Michaela Holdena; Montaż przez Clarence Fernandez, Shree Navaratnam, Elaine Hardcastle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *