Przedstawiciel USA powiedział, że w najbliższych godzinach siły rosyjskie mogą wkroczyć na promoskiewskie obszary na Ukrainie

Stany Zjednoczone nadal widzą przygotowania do możliwej szerszej inwazji, która obejmuje załadunek okrętów desantowych i sprzętu dla jednostek powietrznodesantowych.

Putin podpisał dekrety o uznaniu Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej w ceremonii wyemitowanej w telewizji państwowej w poniedziałek.

Wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział, że siły rosyjskie kontynuują przygotowania do inwazji na Ukrainę, ale dyplomacja będzie kontynuowana „dopóki czołgi się nie przetoczą”.

„Rosyjskie siły nadal zbliżały się do granicy”, powiedział urzędnik, zauważając, że widzą plany inwazji „w każdej chwili”.

Oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa ONZ odbędzie pilne posiedzenie w poniedziałek o 21:00 czasu wschodniego na prośbę Ukrainy, powiedziało CNN dwóch dyplomatów ONZ. Spotkanie będzie sesją otwartą, na której wszystkie państwa członkowskie – w tym Rosja i USA – mają złożyć oświadczenia.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas Greenfield powiedział: „Popieramy apel Ukrainy o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rada Bezpieczeństwa powinna domagać się od Rosji poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, która jest członkiem ONZ. „.

Jednak ogłoszone przez Biały Dom sankcje wymierzone w określone regiony były dalekie od niszczycielskich konsekwencji dla Rosji, przed którymi ostrzega Biden i amerykańscy urzędnicy w przypadku rosyjskiej inwazji, odnosząc się do kontynuacji kompleksowych środków w przypadku kontynuacji przez Moskwę. Kontynuuj działania wojskowe w celu inwazji na terytorium Ukrainy.

Stany Zjednoczone odmówiły ustalenia, czy tzw. wojska pokojowe wysłane z Rosji na wschodnią Ukrainę stanowiłyby dalszą inwazję na kraj.

Zamiast tego, jak powiedział urzędnik, siły rosyjskie działają w regionie Donbasu od pierwszego wkroczenia Moskwy na ten kraj w 2014 roku.

„Przemieszczanie się sił rosyjskich w Donbasie nie będzie samo w sobie nowym krokiem. Rosja ma siły w regionie Donbasu od ośmiu lat” – powiedział urzędnik.

Urzędnik, który rozmawiał z dziennikarzami pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Stany Zjednoczone będą monitorować rosyjskie działania w terenie, ale odmówił stwierdzenia, czy wejście wojsk doprowadzi do szeregu sankcji, które zostały zadeklarowane.

READ  Japończyk podpala się podczas pogrzebu Abe | wiadomości o polityce

„Będziemy monitorować i oceniać środki już podjęte przez Rosję i odpowiednio reagować” – powiedział urzędnik.

Rozporządzenie wykonawcze Bidena pozwoliłoby również Stanom Zjednoczonym na nałożenie sankcji na każdego, kto działa w tych obszarach. Biały Dom powiedział, że „wkrótce ogłosi dodatkowe środki związane z dzisiejszym rażącym naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Rosji”.

„Aby było jasne: te działania są oddzielne i będą dodatkiem do szybkich i niebezpiecznych środków gospodarczych, które przygotowujemy w koordynacji z sojusznikami i partnerami na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę” – napisała w oświadczeniu sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki. .

Sekretarz stanu Anthony Blinken zasugerował, że nadchodzą kolejne środki i ćwierkanie „Uznanie przez Kreml tak zwanych „Niepodległych” Donieckich i Ługańskich Republik Ludowych wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji, a my podejmiemy odpowiednie kroki w koordynacji z partnerami – powiedział.

Zdaniem urzędnika fakt, że siły rosyjskie mogą bardziej otwarcie operować we wschodniej Ukrainie, może zmienić kalkulacje USA.

„Od ośmiu lat w Donbasie są siły rosyjskie. Wiesz, Rosja temu zaprzeczyła. Teraz wydaje się, że Rosja będzie działać otwarcie w tym regionie i odpowiednio zareagujemy”. Urzędnik powiedział.

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone podejmą dodatkowe środki w odpowiedzi na uznanie przez Rosję terytoriów separatystycznych we wtorek.

Stany Zjednoczone i Europa potępiają działania Putina

Odpowiedź USA pojawiła się po długim przemówieniu Putina w poniedziałek, w którym zaatakował on zarówno Ukrainę, jak i Zachód przed podpisaniem dekretów uznających dwa kontrowersyjne separatystyczne regiony. Oświadczenie Putina następuje tuż po różnych rosyjskich zarzutach o prowokacje w ciągu ostatnich kilku dni, które według Stanów Zjednoczonych i Ukrainy są fałszywymi operacjami wykorzystywanymi przez Moskwę w celu usprawiedliwienia wojny.

Zachodni urzędnicy obawiają się, że poniedziałkowy ruch jest wstępem do inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Stany Zjednoczone i inne kraje NATO ostrzegły, że są gotowe na surowe sankcje, jeśli Moskwa dokona inwazji na Ukrainę, poza środkami ogłoszonymi przez Biały Dom w poniedziałek.

READ  Co będzie dalej w Polsce? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć po historycznych wyborach - Politico

Urzędnicy NATO i Europy potępili również uwagi Putina. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że posunięcie to „jeszcze bardziej podważa” suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

„Potępiam decyzję Rosji o przedłużeniu uznania „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Ługańskiej Republiki Ludowej” – powiedział. „To podważa suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, podważa wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu i narusza porozumienia mińskie. , którego stroną jest Rosja”.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że uznanie przez Putina separatystycznych regionów to „zły omen i bardzo ponury znak”. Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała na Twitterze, że Wielka Brytania planuje we wtorek ogłosić nowe sankcje wobec Rosji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie w poniedziałek wieczorem po tym, jak minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poprosił Radę Bezpieczeństwa ONZ o zorganizowanie pilnego spotkania.

Rozmowy Bidena z zagranicznymi przywódcami

Biden konsultował się z Zełenskim w sprawie rozmowy telefonicznej w poniedziałek po południu, a następnie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem.

Amerykańscy urzędnicy przeprowadzili prywatne rozmowy z Zełenskim na temat wyjazdu do Lwowa, miasta położonego ponad 300 mil na zachód od stolicy Kijowa, jeśli taki ruch stanie się konieczny w miarę eskalacji Rosji, według źródeł zaznajomionych z rozmowami.

Biały Dom powiedział publicznie, że miejsce pobytu Zełenskiego jest ostatecznie jego decyzją.

Podczas gdy Putin odbył w poniedziałek przed przemówieniem spotkanie poświęcone bezpieczeństwu narodowemu, Biden konsultował się z wyższymi rangą urzędnikami USA w Białym Domu. Blinken, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley i dyrektor CIA Bill Burns przybyli do Białego Domu w poniedziałek, dzień wolny w Stanach Zjednoczonych. Wiceprezydent Kamala Harris, która wróciła w niedzielę wieczorem z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, była również w Białym Domu.

Milley rozmawiał również ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, generałem porucznikiem Walerym Zalognym, wkrótce po tym, jak Putin uznał w poniedziałek niezależne regiony wschodniej Ukrainy, jak poinformował rzecznik Połączonych Szefów Sztabów. Obaj rozmawiali w zeszłym tygodniu i byli w stałym kontakcie, gdy siły rosyjskie zgromadziły się na granicy z Ukrainą i zaczęły się zbliżać.

Dlaczego Donbas jest w centrum ukraińskiego kryzysu?

W nocy amerykańscy urzędnicy umniejszali szanse na proponowany przez Francję szczyt między Bidenem a Putinem, sugerując, że perspektywa rosyjskiej inwazji na Ukrainę uczyniła takie spotkanie bardzo mało prawdopodobnym. Powiedzieli, że nie poczyniono żadnych prac nad terminem, formatem ani miejscem odbycia takiego szczytu.

READ  Izrael ogłasza „taktyczny rozejm” w południowej Strefie Gazy, aby umożliwić większą pomoc

W poniedziałek wieczorem wysoki rangą urzędnik administracji powiedział, że taki szczyt raczej nie będzie zgodny z rozkazami Putina, jak również z informacjami wywiadowczymi i wskazówkami na temat możliwości podjęcia przez Rosję działań militarnych na Ukrainie.

Przemawiając w porannej telewizji amerykańskiej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ostrzegł, że Rosja może przygotowywać się do konfliktu bardziej brutalnego niż niektóre wstępne szacunki.

„Uważamy, że każda operacja wojskowa na taką skalę, zakres i skalę, o której myślimy, że planują Rosjanie, będzie bardzo brutalna. Będzie kosztować życie Ukraińców, Rosjan, cywilów i wojskowych. Ale mamy też dane wywiadowcze, które to sugerują będzie bardziej brutalna, ponieważ nie będzie to tylko wojna konwencjonalna między dwiema armiami: będzie to wojna, którą Rosja wytoczy narodowi ukraińskiemu, aby go uciskać, miażdżyć i krzywdzić” – powiedział Sullivan podczas poniedziałkowego wystąpienia w programie NBC „Dzisiaj”. Pokazać.”

„Wszystko wskazuje na to, że prezydent Putin i Rosjanie posuwają się naprzód z planem przeprowadzenia poważnej inwazji wojskowej na Ukrainę” – powiedział Sullivan na kanale ABC.

DJ Good, Kylie Atwood, Jennifer Hansler, Oren Lieberman, Kylie Atwood, Sharon Braithwaite, James Frater, Kaitlan Collins i Natasha Bertrand przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *