Przemówienie Zgromadzenia Ogólnego ONZ: Biden wzywa świat do niezachwianego wsparcia dla walki Ukrainy z rosyjską inwazją


Nowy Jork
CNN

Prezydent Joe Biden we wtorek stanowczo wezwał świat, aby przeciwstawił się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wzywając przywódców do zdecydowanego wspierania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego narodu w obliczu drugiego upadku wojny.

Biden powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin i jego siły zbrojne zakładają, że świat będzie zmęczony wspieraniem Ukrainy i że obowiązkiem narodów w Organizacji Narodów Zjednoczonych jest przeciwstawienie się agresji Putina.

„Jeśli pozwolimy na podział Ukrainy, czy wolność jakiegokolwiek kraju jest bezpieczna? Z całym szacunkiem sugeruję, że odpowiedź brzmi: nie. Dziś musimy przeciwstawić się tej otwartej agresji, a jutro musimy powstrzymać innych okupantów” – powiedział Biden.

„Dlatego Stany Zjednoczone wraz z naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie będą nadal wspierać odważnych obywateli Ukrainy, którzy bronią swojej suwerenności i integralności terytorialnej oraz swojej wolności” – dodał.

To już drugi rok, w którym coroczne rozmowy ONZ odbywają się pod patronatem Wojna na Ukrainiei będzie przedmiotem zainteresowania przywódców konfliktów. Choć ONZ przejęła wiodącą rolę w organizowaniu pomocy humanitarnej w czasie konfliktu, nie pełniła w wojnie roli mediatora. Biden ma spotkać się z Zełenskim, który w ten weekend był na widowni wtorkowego przemówienia w Waszyngtonie.

„Drugi rok z rzędu to zgromadzenie – poświęcone pokojowemu rozwiązywaniu konfliktów – pozostaje w cieniu wojny. Nielegalnej wojny podboju prowadzonej bez prowokacji przeciwko sąsiadce, Ukrainie” – powiedział Biden.

I „Tylko Rosja powinna być odpowiedzialna za tę wojnę. Tylko Rosja ma siłę, aby natychmiast zakończyć tę wojnę. I tylko Rosja stoi na drodze pokoju.

Pod koniec wtorku na przyjęciu dla przywódców Organizacji Narodów Zjednoczonych w nowojorskim Metropolitan Museum of Art powiedział innym światowym przywódcom: „Nasz świat znajduje się w punkcie zwrotnym i decyzje, które teraz podejmiemy, zadecydują o naszej przyszłości na dziesięciolecia. przyjść.”

Zauważając, że świat jest gotowy na moment, w którym „podstawowe zasady suwerenności, integralności terytorialnej i powszechnych praw człowieka zostaną wystawione na próbę”, prezydent zauważył Rosję, dodając, że „członek Rady Bezpieczeństwa ONZ podjął haniebny i brutalny atak. Przeciwko narodowi Ukrainy – ataki przeciwko samemu charakterowi Organizacji Narodów Zjednoczonych.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedza Filipiny, tsunami spodziewane jest na Filipinach i w Japonii

W swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego Biden powrócił do kwestii, do której często powraca w swoich publicznych komentarzach – przyszłości demokracji na świecie. Prezydent często wyrażał podstawową kwestię motywacyjną swojej prezydentury jako demokrację kontra autokracja. Dzień po tym, jak prezydent ostro skrytykował swojego poprzednika, byłego prezydenta Donalda Trumpa, podczas zbiórki pieniędzy ostrzegł, że Trump „jest zdeterminowany zniszczyć demokrację”.

„Będziemy chronić demokrację: nasze najlepsze narzędzie pozwalające stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoimy na całym świecie. Pracujemy, aby pokazać, w jaki sposób demokracja może przynosić rezultaty w sposób mający znaczenie dla życia ludzi” – powiedział, wskazując na globalne partnerstwa infrastrukturalne oraz inwestycje w nisko- i kraje o średnich dochodach.

Prezydent często podaje Chiny jako przykład tego paradoksu. Jednak w ONZ starał się nadać bardziej dyplomatyczny ton w odniesieniu do stosunków USA z Chinami, twierdząc, że opowiada się za konkurencją, a nie konfrontacją.

„Chcę wyrazić się jasno i spójnie: staramy się odpowiedzialnie zarządzać konkurencją między naszymi krajami, tak aby nie przerodziła się ona w konflikt. Powiedziałem, że nie odcinamy Chin, jesteśmy tam, aby zmniejszyć ryzyko” – powiedział, ostrzegając, że Stany Zjednoczone zostaną „zepchnięte do agresji”.

W tym roku uwagi przywódców domagają się także kraje „Globalnego Południa”. Choć kryzysy na Ukrainie pozostają w dużej mierze nierozwiązane, wielu z podejrzliwością patrzy na rosnącą uwagę i finansowanie Ukrainy przez Zachód.

Biden spotka się w środę z prezydent Brazylii Lulą da Silvą, aby omówić kwestie pracownicze oraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, z którym Biden pokłócił się w związku z kontrowersyjnym planem reformy sądownictwa w kraju.

Biden i Netanjahu, powiedział wyższy urzędnik, „będą omawiać kwestie dwustronne i regionalne, skupiając się na wspólnych wartościach demokratycznych między naszymi dwoma krajami oraz wizji bardziej stabilnego, zamożnego i zintegrowanego regionu, a także porównają uwagi na temat skutecznego lada.” i odstraszanie Iranu.

Ale Rosja, Chiny, Francja i Anglia – ONZ. Wszyscy stali członkowie Rady Bezpieczeństwa – administracja Bidena ma nadzieję nalegać na zaangażowanie niższego szczebla z kluczowymi sojusznikami i przeciwnikami, jednocześnie wzmacniając jedność. Poglądy państw na globalną infrastrukturę, bezpieczeństwo żywnościowe, wartości demokratyczne i suwerenność terytorialną.

READ  2021-22 All-NBA Drużyny: Nicola Jogic, Giannis Antedocounbo Headline First Team, Joel Embiet utworzyli drugi zespół

Powtarzając swoje przekonanie, że świat znajduje się w „punktie zwrotnym w historii”, Biden powiedział zgromadzeniu: „Jako prezydent Stanów Zjednoczonych rozumiem obowiązek, jaki ma mój kraj, aby przewodzić w tym krytycznym momencie”.

Biden ogłosił wysiłki swojej administracji na rzecz walki z kryzysem klimatycznym, w tym inwestycje w czystą energię, finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu w krajach rozwijających się oraz podjęcie działań w kierunku realizacji zobowiązań w zakresie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu określonych w Porozumieniu klimatycznym z Paryża, chociaż wezwał do dodatkowych inwestycji sektora publicznego i prywatnego.

Podczas gdy Stany Zjednoczone starają się przeciwstawić autorytarnemu wpływowi Rosji i Chin, Biden dołącza do przywódców pięciu krajów Azji Środkowej – Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu – „po raz pierwszy na szczycie prezydenckim zwanym C5+1 We wtorek pierwszy wyższy urzędnik ds. bezpieczeństwa regionalnego, handlu i łączności powiedział o dyskusji na temat klimatu i reform mających na celu poprawę zarządzania i praworządności.

„Ameryka pragnie bezpieczniejszego, zamożnego i równego świata dla wszystkich ludzi, ponieważ wiemy, że nasza przyszłość należy do was. … Żaden naród nie jest w stanie sam sprostać dzisiejszym wyzwaniom” – powiedział we wtorek Biden.

Poważne wyzwanie dla zdolności przyciągania uwagi i nagłówków gazet dotyczących celów polityki zagranicznej administracji Bidena: zmęczenie forum, spotkanie światowych przywódców G20, szczyt BRIC krajów rozwijających się, spotkanie APEC skupiające się na polityce i klimacie Indo-Pacyfiku. Cały dialog COP28 toczy się według niezwykle skompresowanego kalendarza, co odciąża dialog w Nowym Jorku od pilności.

„Zawsze istniało poczucie, że jeśli nie można uzyskać od ONZ tego, czego chcesz, musisz udać się gdzie indziej” – powiedział Marty Flax, dyrektor Inicjatywy na rzecz Praw Człowieka w Radzie Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. „Coraz więcej z nich jest prowadzonych przez amerykańskich rywali, zwłaszcza Chiny. Można więc odnieść wrażenie, że zyskują na sile.

READ  Jutro premiera iOS 17 dla iPhone'ów z 10 nowymi funkcjami

Biden podkreślił jednak znaczenie ciała w stawianiu czoła nowym wyzwaniom.

„Wiemy również, że aby sprostać nowym wyzwaniom stojącym przed naszymi instytucjami i podejściami istniejącymi od kilkudziesięciu lat, należy je aktualizować w tempie zmieniającym się na całym świecie. Musimy zapewnić zewsząd większe przywództwo i potencjał, zwłaszcza z regionów, które nie zawsze są w pełni uwzględnione[…]Musimy zadbać o to, aby dostarczać produkty ludziom na całym świecie. … To są Stany Zjednoczone”. Zaczyna się od ONZ – zaczyna się tutaj – powiedział.

Istnieją obszary, w których kierownictwo przyznaje, że postęp będzie nieuchwytny. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan powiedział, że nie ma zaufania do przywództwa ONZ i że kraje partnerskie mogą poczynić postępy w przywracaniu inicjatywy dotyczącej zboża na Morzu Czarnym, mimo że Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się w tym tygodniu z Zełenskim i innymi partnerami w Nowym Jorku .

„Wiemy, że Turcy ciężko nad tym pracują; Guterres ciężko nad tym pracuje” – powiedział Sullivan reporterom. „Ale Rosjanie nie dają nam w tym momencie zbyt wielu powodów do zaufania”.

Pomimo kilku próśb Rady o zakończenie wojny na Ukrainie Rosja jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a ONZ odmówiła. Kwestia ta podnosi szersze pytanie o efektywność. Thomas-Greenfield powiedział, że Stany Zjednoczone ściśle współpracują z Ukraińcami w celu dokumentowania zbrodni wojennych i okrucieństw, ale nie było jasne, kiedy taki sąd się odbędzie.

Oprócz wzmacniania instytucji Biden wezwał ONZ do „budowania nowych partnerstw i podejmowania nowych wyzwań w zakresie powstających technologii, takich jak sztuczna inteligencja”, które, jego zdaniem, oferują „ogromny potencjał i ogromne ryzyko”.

„Musimy przerwać cykl, który często blokuje postęp i konsensus w Izbie. Potrzebujemy więcej głosów, więcej perspektyw przy stole. Organizacja Narodów Zjednoczonych musi w dalszym ciągu utrzymywać pokój, zapobiegać konfliktom i ograniczać ludzkie cierpienie. Obejmujemy kraje, które są wyznaczając nowe sposoby poszukiwania nowych przełomów w trudnych kwestiach.” – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *