Putin odwiedza Mariupol podczas swojej pierwszej podróży do upadłego miasta

W niedzielę państwowe media podały, że prezydent Rosji Władimir Putin złożył niespodziewaną wizytę w Mariupolu, podczas swojej pierwszej wizyty w tym mieście od czasu jego okupacji po długim oblężeniu na początku ataku Moskwy na Ukrainę.

Wycieczka ma miejsce po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Putina Rzekoma deportacja przez Rosję tysięcy ukraińskich dzieci w czasie konfliktu.

Rosja Oblegała Mariupol na początku swojej ofensywy w zeszłym roku, niszcząc hutę w Azowstalu, ostatnią twierdzę wojsk ukraińskich w mieście.

Według państwowej agencji informacyjnej TASS w niedzielę Putin poleciał do Mariupola helikopterem w sobotę i zwiedzał miasto, czasami prowadząc samochód.

Odwiedził kilka miejsc i rozmawiał z mieszkańcami, a także przedstawiono sprawozdanie z prac odbudowy miasta.

Przystanek Putina w Mariupolu nastąpił po jego niespodziewanej wizycie na Krymie w sobotę, by uczcić dziewiątą rocznicę aneksji półwyspu.

Rosyjska telewizja państwowa pokazała, jak odwiedza Sewastopol, miasto portowe nad Morzem Czarnym, w towarzystwie mianowanego przez Moskwę miejscowego gubernatora Michaiła Razwozajewa.

Razowugajew powiedział w komunikatorze Telegram, że Putin ma wziąć udział w otwarciu szkoły artystycznej dla dzieci za pośrednictwem łącza wideo.

„Ale przyjechał sam Władimir Władimirowicz. Za kierownicą. Bo w tak historycznym dniu prezydent jest zawsze z Sewastopolem i sewastopolskim narodem” – powiedział.

Rosja Aneksja Krymu w 2014 roku po referendum nie została uznana przez Kijów i społeczność międzynarodową.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając w styczniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Szwajcarii, powiedział, że jego celem jest odzyskanie Krymu, choć Moskwa odmówiła włączenia go do potencjalnych rozmów pokojowych.

Zlecenie ICC „nieprawidłowe”

Wizyta Putina nastąpiła po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania go za „deportację” ukraińskich dzieci.

READ  — Byłbym przerażony.

Kijów twierdzi, że deportowano ponad 16 000 ukraińskich dzieci Rosja Od wybuchu konfliktu w lutym 2022 r. wiele osób zostało umieszczonych w zakładach i domach opieki.

Główny prokurator MTK, Karim Khan, powiedział AFP, że Putin jest teraz odpowiedzialny za aresztowanie, jeśli postawi stopę w którymkolwiek z ponad 120 państw członkowskich Trybunału.

70-letni rosyjski przywódca nie skomentował publicznie memorandum, ale Kreml od tego czasu zaprzeczył jego ważności i nazwał go „nieważnym”. Rosja Nie uznał jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Decyzja sądu w Hadze została podjęta przed poniedziałkową wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie w celu podpisania umów określanych jako zwiastujące nową erę w stosunkach.

Chiny, główny sojusznik Rosji, starały się zająć neutralną pozycję w konflikcie na Ukrainie, wzywając Moskwę i Kijów do rozpoczęcia negocjacji.

Ale zachodni przywódcy wielokrotnie krytykowali Pekin za brak potępienia Zaatakuj Rosję, oskarżając ją o dyplomatyczną przykrywkę kampanii Moskwy.

przedłużenie umowy zbożowej

W Ankarze prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że obie strony zgodziły się przedłużyć umowę, która pozwoli Ukrainie, głównemu eksporterowi zboża, wznowić eksport po tym, jak rosyjskie okręty wojenne zamkną jej porty nad Morzem Czarnym.

Ale nie było zgody co do warunków.

Minister infrastruktury Ukrainy powiedział, że umowa została przedłużona o 120 dni, ale rzeczniczka powiedziała Rosyjskie MSZ poinformowało, że Moskwa zgodziła się na przedłużenie o 60 dni.

Umowa wynegocjowana przez Turcję i Organizację Narodów Zjednoczonych w lipcu 2022 r. umożliwiła bezpieczny przepływ eksportu i została już przedłużona o 120 dni w listopadzie.

Walki koncentrują się obecnie we wschodnim obwodzie donieckim Ukrainy, zwłaszcza w mieście Bachmut.

Gubernator regionu Pawło Kirilenko, który oskarżył Moskwę o użycie bomb kasetowych w ataku, powiedział, że rosyjskie naloty uderzyły w pobliskie miasto Kramatorsk w sobotę, zabijając dwie osoby i raniąc 10.

READ  Paragwajczycy idą do urn, ponieważ stawką są stosunki z Tajwanem

Dziennikarze AFP w Kramatorsku usłyszeli o 10 eksplozjach, które miały miejsce niemal jednocześnie tuż przed godziną 16:00 czasu lokalnego (14:00 GMT) i zobaczyli dym kłębiący się nad parkiem w południowej części miasta.

Widzieli kobietę, która zmarła na miejscu odniesionych obrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *