Raport: Setki rosyjskich żołnierzy są przetrzymywane w piwnicach za odmowę walki

setki siły rosyjskie który odmówił kontynuowania Wojna na Ukrainie Według nowego raportu opublikowanego dzisiaj, w czwartek, przetrzymywani siłą w piwnicach i garażach w okupowanym Ługańsku.

Powołując się na rodziny żołnierzy i organizacje praw człowieka, niezależny serwis informacyjny Firstka Według doniesień co najmniej 234 żołnierzy rozmieszczonych w różnych regionach Ukrainy jest przetrzymywanych w obiektach w miejscowości Priyanka.

To tutaj członkowie rodzin niektórych mężczyzn mówią, że utworzono specjalny ośrodek, który zajmuje się tymi, którzy zdecydują się wycofać z wojny wśród pogorszenie morale Liczebność wojsk maleje.

Cytuje się, że Wasilij, ojciec 23-letniego żołnierza znanego tylko jako Aleksander, opowiadał Verstce o dziwnym łańcuchu wydarzeń, które według jego relacji doprowadziły do ​​pojmania jego syna przez wojsko.

Powiedział, że Aleksander zadzwonił do niego 8 lipca, aby ogłosić, że on i kilku innych żołnierzy złożyło formalną prośbę od dowództwa wojskowego o wycofanie się z wojny. W tym czasie, jak powiedział, Aleksander powiedział mu, że został wezwany na spotkanie z rosyjskim generałem, aby „omówić” jego decyzję.

Wasilij powiedział, że następnym razem, gdy Aleksander zadzwonił do niego kilka dni później, powiedział, że ukrywa się w piwnicy w Priyance z innymi żołnierzami, którzy próbowali się wycofać.

Od środy podobno był jeszcze w piwnicy.

Fatima Jurchinina, matka innego 22-letniego żołnierza, powiedziała, że ​​jej syn i inni przetrzymywani z nim zostali uwięzieni w piwnicy bez elektryczności, jedzenia i wody.

Według jej wersji, plan więzienny wydaje się obejmować potężną rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa i Grupa Wagneraspecjalna siła militarna powiązana z Kremlem, oskarżona o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce.

Verstka powiedziała, że ​​jej syn Artem oficjalnie ogłosił chęć wycofania się z wojny w kwietniu wraz z co najmniej 81 innymi żołnierzami z tej samej rosyjskiej bazy wojskowej w Abchazji.

Po tym, jak „nic nie zostało zrobione”, Artem i jego koledzy żołnierze udali się ze swojego miejsca pobytu w obwodzie chersońskim na Ukrainie na Krym, gdzie zwrócili się o pomoc do lokalnego Federalnego Biura Bezpieczeństwa. Wreszcie FSB wydawało się gotowe do pomocy, według relacji Gorsheniny obiecał Artemowi i kilku innym żołnierzom z tej samej bazy, że zostaną przeniesieni z powrotem do Abchazji, aby mogli złożyć prośby o odejście do dowództwa wojskowego.

READ  Powodzie w Sydney: Kryzys klimatyczny staje się nową normą w NSW, najludniejszym stanie Australii

Następną rzeczą, której się dowiedzieli, powiedział Gurszynin, było to, że ich samolot wylądował w rosyjskim regionie Rostowa, gdzie żołnierze zostali podzieleni i polecieli helikopterem do Bryanki.

Ostatecznie zostali zamknięci w piwnicach, gdzie Artem donosi, że byli strzeżeni przez członków specjalnej grupy wojskowej, którzy nazywali siebie „muzykami” (popularny pseudonim członków grupy Wagnera).

Kiedy zabrali mężczyzn do Priyanki, zadzwoniliśmy do bazy wojskowej, dowódców eskadr i dowódców bazy. Zapytałem go, co planują zrobić, dlaczego nie zabrać stamtąd mężczyzn” – cytowano słowa Gorshinina – „Powiedziano mi, że powstało nowe centrum opozycji. „Prowadzą z nimi dyskusje” – powiedziała.

Gurchinina powiedział, że pomimo powiedzenia żołnierzom, że zostaną wysłani do ich bazy w celu rozwiązania kontraktów, jeśli nie zostaną nakłonieni do kontynuowania służby po dwóch tygodniach, „tak się nie stało”.

Zamiast tego, gdy próbowała znaleźć sposób na uratowanie syna, jak powiedziała, nieznana osoba wydawała się ukrywać się z nią w listach.

„Napisałem do niego, jak nazywamy go w domu, gnom, jak ma na imię twój kot?” Po tym wszystkie wiadomości ustały.

Od czwartku jego miejsce pobytu było nieznane.

Jak wynika z danych z otwartych źródeł, co najmniej 1793 żołnierzy odmówiło dotychczas publicznego udziału w wojnie. Wśród doniesień o rosyjskich dowódcach grożących żołnierzom ściganiem, jeśli zdecydują się przerwać walkę, ukraiński wywiad doniósł o licznych przypadkach, w których siły rosyjskie podjęły desperackie kroki w celu próby ucieczki, w niektórych przypadkach uciekając bezpośrednio przez granicę, a w innych celowo raniąc się. .

W jednej z najbrzydszych prób wydostania się z wojny, według Służba bezpieczeństwa na Ukrainierosyjski żołnierz powiedział ojcu, że „podjął decyzję” przez „jakoś złamanie nogi na schodach”.

Kiedy to nie zadziałało, jego ojciec poradził mu, jak najlepiej złamać rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.