Rezerwa Federalna duża z trzecią podwyżką stóp procentowych o trzy czwarte punktu


Waszyngton
CNN Biznes

Rezerwa Federalna przeszła do historii w środę, zatwierdzając trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych w agresywnym ruchu mającym na celu walkę z inflacją. Rozpalona do białości inflacja nęka amerykańską gospodarkę.

Podwyżka, niezrozumiała dla rynków kilka miesięcy temu, doprowadziła główną stopę procentową banku centralnego do nowego docelowego przedziału 3%-3,25%. To najwyższa stopa funduszy Fed od czasu światowego kryzysu finansowego z 2008 roku.

Środowa decyzja oznacza najtrudniejszy ruch polityczny banku centralnego od lat osiemdziesiątych, mający na celu walkę z inflacją. Spowodowałoby to problemy gospodarcze dla milionów amerykańskich firm i gospodarstw domowych poprzez podniesienie kosztów pożyczania takich rzeczy jak domy, samochody i karty kredytowe.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, przyznał, że to gwałtowne zacieśnienie reżimu może spowodować problemy gospodarcze.

„Nikt nie wie, czy ten proces doprowadzi do recesji, a jeśli tak, to jak znacząca będzie ta recesja” – powiedział Powell na konferencji prasowej po ogłoszeniu polityki Fed w środę po południu. .

Opublikowane w środę podsumowanie zaktualizowanych prognoz gospodarczych banku centralnego odzwierciedlało ten ból: Raport kwartalny pokazał mniej optymistyczne perspektywy wzrostu gospodarczego i rynku pracy, ze średnią stopą bezrobocia wzroście do 4,4% w 2023 r., powyżej 3,9 pkt. %. Urzędnicy prognozują, że w czerwcu i będzie znacznie wyższy niż obecny wskaźnik 3,7%.

Produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych, kluczowa miara produkcji gospodarczej, zwolnił do 0,2% z 1,7% w czerwcu. To poniżej szacunków analityków: ekonomiści Bank of America szacują, że PKB dostosuje się do 0,7%.

Dyrektor generalny JPMorgan Chase ostrzega decydentów, aby „przygotowali się na najgorsze”

Wzrosły również prognozy inflacji. SEP banku centralnego pokazał, że podstawowe wydatki na konsumpcję osobistą, preferowany przez bank centralny miernik wzrostu cen, wzrosną o 4,5% w tym roku i 3,1% w 2023 roku. W projekcjach czerwcowych jest to odpowiednio 4,3% i 2,7%.

READ  Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości - The New York Times

Najważniejsza dla inwestorów szukających wskazówek z Fedu jest prognoza stopy funduszy federalnych, która określa, co urzędnicy uważają za odpowiednią ścieżkę dla podwyżek stóp w przyszłości. Opublikowane w środę dane pokazują, że Rezerwa Federalna spodziewa się wzrostu stóp procentowych w nadchodzących latach.

Średnia stopa funduszy federalnych została zrewidowana w górę do 4,4% w 2022 r. z 3,4% w czerwcu. Liczba ta wzrośnie z 3,8% do 4,6% do 2023 roku. Oczekuje się, że stopa wzrośnie do 3,9% w 2024 r. i 2,9% w 2025 r. z 3,4% w czerwcu.

Ogólnie rzecz biorąc, nowe projekcje wskazują na rosnące ryzyko twardego lądowania, w ramach którego polityka pieniężna zacieśnia się do momentu wywołania recesji. Dostarczają również pewnych dowodów na to, że bank centralny jest skłonny zaakceptować „ból” w warunkach gospodarczych w celu zmniejszenia utrzymującej się inflacji.

Według Moody’s Analytics wyższe ceny oznaczają, że konsumenci wydają miesięcznie 460 USD więcej na artykuły spożywcze niż w tym czasie w zeszłym roku. Rynek pracy pozostaje jednak silny, podobnie jak wydatki konsumentów. Pomimo znacznych wzrostów oprocentowania kredytów hipotecznych ceny domów w wielu obszarach pozostają wysokie. Oznacza to, że bank centralny może poczuć, że gospodarka może przełknąć drastyczne podwyżki stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.