Ropa naftowa rośnie wraz ze wzrostem rynkowych gigantów i eskalacją napięć na Ukrainie

(Bloomberg) – Ropa naftowa wzrosła, ponieważ wiodący uczestnicy rynku powiedzieli, że spodziewają się kontynuacji światowego popytu dzięki silnemu ożywieniu po pandemii i eskalacji napięć na Ukrainie.

Najczęściej czytane z Bloomberg

West Texas Intermediate kosztował prawie 92 USD za baryłkę, a ropa Brent ponownie wzrosła powyżej 95 USD, ponieważ Saudi Aramco, największy światowy producent, stwierdził, że widzi oznaki rosnącego popytu, zwłaszcza w Azji. Dyrektor generalny Vitol Group, największego na świecie niezależnego handlu ropą, powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV, że ceny mogą przez długi czas przekraczać 100 dolarów za baryłkę.

„Popyt wzrośnie w drugiej połowie” i przekroczy 100 milionów baryłek dziennie, jeśli podróże nadal będą wracać do normy, powiedział Bloomberg TV, dyrektor generalny Vitol Group, Russell Hardy. „W końcu nasze wolne moce produkcyjne się wyczerpią”.

Handlowcy ropy uważnie śledzą eskalujące napięcia między Rosją a Zachodem dotyczące Ukrainy. Ceny zwiększyły zyski po tym, jak rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że w poniedziałek zdecyduje, czy formalnie uznać separatystów na wschodniej Ukrainie, co prawdopodobnie storpeduje rozmowy pokojowe za pośrednictwem Europy. Kreml wielokrotnie zaprzeczał, że zamierza zaatakować Ukrainę.

Kreml powiedział, że nie ma „konkretnych planów” na szczyt między prezydentem USA Joe Bidenem i Putinem, podnosząc pytania o los francuskiej propozycji, która wydaje się oferować nowy optymizm, aby zapobiec możliwemu atakowi na Ukrainę.

Zobacz także: Biden zgadza się zorganizować szczyt Putina, jeśli nie dojdzie do inwazji, mówi US

Stany Zjednoczone powiedziały aliantom, że każda rosyjska inwazja spowoduje, że celem ataku będą miasta poza stolicą, Kijowem. Moskwa, która wielokrotnie zaprzeczała, że ​​planuje inwazję, powiedziała w weekend, że jej siły pozostaną na Białorusi bezterminowo.

„Obawa polega na tym, że jeśli napięcie w Europie Wschodniej eskaluje bardziej, niż część tej podaży może zostać celowo zakłócona lub spowodowana podziałami politycznymi” – powiedział Giovanni Stunovo, analityk ds. surowców w UBS Group AG, co ma wpływ nie tylko na energię, ale także na inne surowce. „Oczekuję, że rynek będzie nadal działał w delikatny sposób”.

READ  Największy europejski producent miedzi twierdzi, że padł ofiarą masowej kradzieży

Dodając do optymizmu, wielu największych producentów ropy OPEC+ chce, aby grupa kontynuowała swoją strategię i wprowadziła na rynek kolejne 400 000 baryłek dziennie ropy naftowej w kwietniu, według osób zaznajomionych z tą sprawą. Dzieje się tak pomimo wezwania OPEC+ do szybszego zwiększenia produkcji przy ograniczonych dostawach.

Wolumeny obrotu były w poniedziałek niższe niż normalne poziomy, ponieważ wielu uczestników rynku wyjechało z powodu święta Prezydenta w USA

Ceny gazu ziemnego gwałtownie spadły w związku z perspektywami szczytu Biden-Putin.

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Saeed Khatibzadeh powiedział na konferencji prasowej, że inwestorzy naftowi śledzą również negocjacje w celu ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku, która poczyniła pewne postępy. Choć pozostałe kwestie są najtrudniejsze – dodał.

Oznaką hossy na rynku ropy naftowej są pobliskie kontrakty na ropę WTI i Brent, co wskazuje, że w tej chwili handlowcy domagają się baryłek. W Azji rafinerie dążą do zwiększenia swoich wskaźników operacyjnych, aby skorzystać z dobrych marż.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

© Bloomberg LP 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *