Ropa spada, ponieważ obawy gospodarcze niwelują perspektywę ograniczonych dostaw

SINGAPUR, 15 maja (Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek, aby zniwelować obawy o popyt na paliwa ze strony międzynarodowych konsumentów ropy w Stanach Zjednoczonych i Chinach, ograniczenie dostaw z powodu cięć OPEC+ i oczekiwań, że Stany Zjednoczone wznowią kupowanie rezerw.

Ropa Brent spadła o 62 centy, czyli 0,84%, do 73,55 USD za baryłkę do 0348 GMT, podczas gdy ropa US West Texas Intermediate była po cenie 69,48 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 56 centów, czyli 0,8%.

W zeszłym tygodniu oba wskaźniki spadły czwarty tydzień z rzędu, najdłuższa seria tygodniowych spadków od września 2022 r., w związku z obawami, że Stany Zjednoczone mogą wejść w recesję przy „znaczącym ryzyku” historycznego niewypłacalności w ciągu dwóch tygodni czerwca.

Inwestorzy szukali bezpiecznych przystani, takich jak dolar amerykański, wzmacniając walutę i podnosząc ceny towarów denominowanych w dolarach dla posiadaczy innych walut.

„Ceny ropy naftowej są nadal pod presją ze względu na słabe prognozy popytu, ponieważ postępy w ponownym otwieraniu gospodarki Chin wydają się płaskie” – powiedziała Tina Deng, analityk rynku CMC, dodając, że upadek amerykańskiego banku również wstrząsnął rynkiem.

Powiedział, że inwestorzy będą patrzeć na chińskie dane gospodarcze dotyczące produkcji przemysłowej, inwestycji w środki trwałe i sprzedaży detalicznej w nadchodzącym tygodniu w poszukiwaniu oznak poprawy popytu na ropę.

„W czasie nierównomiernego otwierania się w Chinach i szybko zbliżającego się ex-daty pułapu zadłużenia, obawy, że Stany Zjednoczone stoją w obliczu spowolnienia wzrostu, są zwieńczone rajdem dolara amerykańskiego, a nastroje rynkowe dotyczące ropy naftowej wyglądają dobrze” powiedział analityk IG Tony Sycamore.

Jednak globalna podaż ropy może się zmniejszyć w drugiej połowie, ponieważ grupa OPEC+, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, w tym Rosja, dokonują dalszych cięć produkcji.

Grupa ogłosiła w kwietniu, że niektórzy jej członkowie zmniejszą produkcję o około 1,16 miliona baryłek dziennie, według obliczeń Reutera.

READ  Jill Biden: Biały Dom ogłosił, że u pierwszej damy zdiagnozowano Covid-19

Jednak Irak nie spodziewa się, że OPEC+ dokona dalszych cięć w wydobyciu ropy na następnym spotkaniu w czerwcu, powiedział jego minister ds. ropy Hayan Abdel-Ghani.

Stany Zjednoczone mogą wznowić zakupy ropy do Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej (SPR) po zakończeniu sprzedaży nakazanej przez Kongres w czerwcu, powiedziała w czwartek prawodawcom sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Po ogłoszeniu opublikowano cotygodniowy raport firmy świadczącej usługi energetyczne Baker Hughes Co (BKR.O), który wykazał, że liczba platform wiertniczych w USA spadła w tym tygodniu o dwa do 586, najniższego poziomu od czerwca 2022 r., podczas gdy liczba platform gazowych spadła z 16 do 141.

Tymczasem przywódcy krajów Grupy Siedmiu (G7) mogą ogłosić nowe środki na spotkaniach w dniach 19-21 maja, mające na celu uniknięcie sankcji wobec krajów trzecich, poinformowali urzędnicy mający bezpośrednią wiedzę o dyskusjach.

Zaostrzenie sankcji podkopałoby przyszłą produkcję energii w Rosji i ograniczyłoby handel, który wspiera rosyjską armię, powiedzieli ludzie.

Numer 1 na świecie w imporcie ropy naftowej. Indie i Chiny, kraje nr 3 i nr 1, są głównymi odbiorcami rosyjskiej ropy od grudnia, kiedy to Unia Europejska wprowadziła zakaz.

Oświadczenie Florence Tan; Montaż przez Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *