Ropa spadła o ponad 4 dolary z powodu inflacji i eksportu Iraku

Zdjęcie godła Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w jej siedzibie w Wiedniu, Austria, 21 marca 2016 r. REUTERS/Leonard Voiger

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

HOUSTON (Reuters) – Ceny ropy spadły we wtorek o prawie 4 dolary za baryłkę, w związku z obawami, że wywołana inflacją słabość światowych gospodarek zmniejszy popyt na paliwa, a zamieszanie w Iraku nie wpłynęło na eksport ropy OPEC.

Do godziny 11:00 ET (1500 GMT) kontrakty futures na ropę Brent spadły o 4,43 USD lub 4,2% do 100,62 USD za baryłkę po osiągnięciu sesyjnego minimum 99,66 USD za baryłkę.

Październikowy kontrakt wygasa w środę, a najbardziej aktywny kontrakt listopadowy wyniósł 99,19 USD, co oznacza spadek o 3,6%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ropa naftowa West Texas Intermediate spadła o 4,00 USD, czyli 4,1%, do 93,01 USD.

W wielu największych gospodarkach świata inflacja jest bliska dwucyfrowej. Może to skłonić banki centralne w Stanach Zjednoczonych i Europie do uciekania się do ostrzejszych podwyżek stóp procentowych, co może spowolnić wzrost gospodarczy i wpłynąć na popyt na paliwa. Czytaj więcej

„Inwestorzy czekają teraz na miesięczne dane o zatrudnieniu w piątek” – powiedział Kunal Sawhney, dyrektor generalny grupy badaczy giełdowych Calkin.

Ceny spadły po komentarzach irackiej państwowej firmy marketingowej SOMO, że eksport ropy nie został dotknięty zamieszkami, powiedział Giovanni Stonovo, analityk UBS. Czytaj więcej

Najgorsze walki w Bagdadzie od lat między grupami szyitów trwały drugi dzień. Czytaj więcej

Sumo powiedział jednak, że w razie potrzeby może przekierować więcej ropy do Europy. Czytaj więcej

Ceny odczuwały większą presję, gdy Gazprom Neft był najszybciej rozwijającym się producentem ropy w Rosji (SIBN.MM)Powiedział, że planuje podwoić produkcję ropy na polu Zagren w Zachodniej Syberii do ponad 110 000 baryłek dziennie. Czytaj więcej

READ  Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego ostrzegają przed „poświęceniem” niezbędnym do okiełznania rosnącej inflacji

Inwestorzy będą obserwować spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, w tym Rosji, znanych pod wspólną nazwą OPEC+, które odbędzie się 5 września.

Arabia Saudyjska w zeszłym tygodniu podniosła możliwość cięć produkcji OPEC+, co według źródeł może zbiegać się ze wzrostem dostaw z Iranu, jeśli zawrze umowę nuklearną z Zachodem.

„Myślę, że rynek jest rozdarty między stagnacją a obawami związanymi z zamknięciem COVID-19, które obniżają ceny i obawami o znaczną presję podażową” – powiedział Andrew Lipow, prezes Lipow Oil Associates Associates w Houston.

American Petroleum Institute opublikuje we wtorek dane o akcjach ropy w USA o 16:30 czasu wschodniego (2030 GMT).

Wstępny sondaż Reutera pokazał w poniedziałek, że zapasy ropy naftowej w USA prawdopodobnie spadły w tygodniu kończącym się 26 sierpnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe raporty Arathi Sumasekhar w Houston, Roweny Edwards w Londynie.)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *