Rosja popycha ukraińskich strażników na przedmieścia głównego wschodniego miasta

  • Siły rosyjskie nasiliły ataki na główne wschodnie miasto
  • Ukraińcy mogą się wycofać, ale miasta nie oddadzą – gubernator
  • Ukraina ma zamiar opublikować „księgę skazańców” opisującą zbrodnie wojenne
  • Turcja, Rosja apelują do ONZ o zezwolenie na eksport zboża z Ukrainy

Kijów/Słoweniek, Ukraina, 8 czerwca (Reuters) – W środę siły ukraińskie powróciły do ​​przemysłowego miasta Siwerodonieck w obliczu ciężkiej ofensywy rosyjskiej, powiedział gubernator regionu. Krwawe wojny wojenne.

W ostatnich tygodniach Rosja skoncentrowała swoje wojska i ostrzał w małym wschodnim mieście, by bronić otaczającej prowincji w imieniu separatystów. Ukraina obiecała walczyć tam jak najwięcej, mówiąc, że wojna pomoże ukształtować jej dalszy przebieg.

Po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu niespodziewanego kontrataku gubernator okolicznego obwodu Ługańskiego powiedział w środowe popołudnie, że znaczna część miasta wróciła w ręce Rosjan.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„… nasze (siły) ponownie kontrolują teraz tylko przedmieścia miasta, ale walki wciąż trwają”, powiedział Siergiej Kaitoi mediom RBC-ukraińskim.

Powiedział w poście online, że siły ukraińskie nadal kontrolują cały Łyczynsk, małe bliźniacze miasteczko na zachodnim brzegu rzeki Shivarsky Doniec, ale siły rosyjskie sieją tam spustoszenie w budynkach mieszkalnych.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Modusyanik powiedział, że w niektórych rejonach Siwierodoniecka siły rosyjskie mają 10 razy więcej sprzętu niż wojska ukraińskie. Ukraina wezwała swoich zachodnich sojuszników do przyspieszenia dostaw broni, twierdząc, że sytuacja może się pogorszyć, jeśli Rosja przełamie swoje granice na wschodzie.

„Drogą do pokoju jest ciężka broń” – powiedział na Twitterze Michaił Podolak, ukraiński negocjator i doradca prezydenta, powtarzając, że wojna może rozprzestrzenić się na UE, jeśli Rosja nie zostanie pokonana na Ukrainie.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować sytuacji na miejscu w Siwerodoniecku.

READ  Trudny dzień na rynku obligacji: wzrost rentowności obligacji skarbowych, 30-letnia stała stopa kredytu hipotecznego zbliża się do 4%. Gdzie jest magiczna liczba?

Moskwa twierdzi, że jest zaangażowana w „specjalną operację wojskową”, aby rozbroić i „zredukować” swoich sąsiadów. Ukraina i jej sojusznicy twierdzą, że Moskwa rozpoczęła niesprowokowaną wojnę agresywną, zabijając tysiące cywilów i niwelując miasta. Dane ONZ pokazują, że od rosyjskiej inwazji 24 lutego granicę z Ukrainą przekroczyło ponad 7 milionów ludzi.

„Bóg mnie ocalił”

Ługańsk i sąsiednia prowincja Donieck tworzą Donbas, do którego od 2014 r. pretenduje Moskwa w imieniu przedstawicieli Moskwy, którzy sprawują kontrolę nad wschodnią częścią regionu. Moskwa próbuje okrążyć siły ukraińskie na terenach, które nadal posiadają.

Na zachód od Swierdłowskiej w Słowenii, jednym z głównych miast Donbasu w rękach ukraińskich, kobiety z małymi dziećmi ustawiały się w kolejce po pomoc, podczas gdy inni mieszkańcy nosili wiadra z wodą po całym mieście.

Większość mieszkańców uciekła, ale urzędnicy twierdzą, że około 24 000 osób pozostaje w mieście po spodziewanej ofensywie, że siły rosyjskie zjednoczą się na północy.

85-letnia Albina Pietrowna opisała moment, w którym jej budynek został uwięziony podczas ataku, który rozbił jej okna i zniszczył balkon.

„Rozbite szkło spadło na mnie, ale Bóg mnie uratował, wszędzie mam zadrapania…” powiedziała.

Rosja zwróciła uwagę na Donbas, odkąd w marcu jej siły zostały pokonane na przedmieściach Kijowa.

Według biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego w ciągu ostatnich 24 godzin dwie osoby zginęły w obwodzie ługańskim, cztery w obwodzie charkowskim, a inni zostali ranni.

W Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, mieszkańcy usuwali gruz po ataku ostrzału poprzedniego dnia. W zeszłym miesiącu Ukraina wypchnęła siły rosyjskie z przedmieść miasta, ale Rosja wciąż od czasu do czasu atakuje.

READ  Statek przewożący 1100 Porsche i innych luksusowych samochodów płonie

Nagranie z CCTV pokazało, że pocisk uderzył w centrum handlowe, w tym supermarket pod koniec wtorku, rozrzucając gruz i zapasy. Sceny nakręcone z drona pokazywały lukę w dachu dużego budynku.

„Słupy wspierające zostały całkowicie zniszczone” – powiedziała Svitlana Tulina, kierownik supermarketu, która powiedziała, że ​​nikt nie został ranny w ataku.

Strach przed ziarnem

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, a narody zachodnie oskarżają Rosję o stwarzanie ryzyka globalnego głodu poprzez obleganie ukraińskich portów Morza Czarnego. Moskwa obwinia zachodnie sankcje za niedobory żywności

Turecki broker próbuje negocjować otwarcie ukraińskich portów Morza Czarnego. Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu gościł rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i powiedział, że umowa będzie możliwa przy wsparciu ONZ dla portów poprzez dalsze rozmowy. Czytaj więcej

Ukraińskie porty mogłyby zostać otwarte, ale Ławrow powiedział, że Ukraina będzie musiała je najpierw zdeminować. Ukraina odrzuciła rosyjskie obietnice jako „puste słowa” i powiedziała, że ​​rosyjskie ataki na pola uprawne i pola uprawne na południu zaostrzyłyby kryzys.

Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego, którego rosyjskie okręty wojenne zniszczyły magazyny w jednym z największych terminali rolniczych na Ukrainie, powiedział agencji Reuters, że Moskwa próbuje przestraszyć świat, aby zastosował się do jej warunków. Czytaj więcej

Kreml wcześniej cytował rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który powiedział, że należy usunąć zachodnie bariery dla rosyjskich rynków zbożowych. Czytaj więcej

Podnosząc poprzeczkę, ustanowiona przez Rosję administracja na okupowanym terytorium Zaporoża na południu Ukrainy poinformowała, że ​​planuje przeprowadzić referendum w sprawie przystąpienia do Rosji jeszcze w tym roku. Podobne plany ogłosiły rosyjskie władze w zachodniej prowincji Chersoń.

Niektórzy prawodawcy z rządzącej w Rosji partii Jedna Rosja zasugerowali, by Donbas dołączył do Rosji. Region nie ogłosił jeszcze referendum, ale szef obwodu donieckiego Denis Bush zmienił w środę rząd, powołując się na potrzebę intensyfikacji „procesów integracyjnych”.

READ  Cheney broni krytyki Trumpa dotyczącej debaty w Wyoming i prac komisji z 6 stycznia

Ukraina i jej zachodni sojusznicy uważają planowane referendum na terytoriach okupowanych za nielegalne i udowadniają, że prawdziwym motywem Rosji jest agresja regionalna. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Toma Balmfortha, Natalii Zinets, Davida Ljunggrena i biura Reuters; Napisane przez Himani Sarkara, Garetha Jonesa i Filippę Fletcher; Montaż przez Michaela Perry’ego, Petera Groffa i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.