Rosyjski atomowy okręt podwodny wystrzelił międzykontynentalny pocisk Buława

  • Nowy atomowy okręt podwodny jest prawie gotowy do służby
  • Rosja buduje więcej okrętów podwodnych
  • Kreml: Stosunki z Waszyngtonem „poniżej zera”

MOSKWA (Reuters) – Nowy rosyjski strategiczny atomowy okręt podwodny (Imperator Aleksander 3) pomyślnie przeprowadził próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej klasy Buława – poinformowało w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rakieta, która Federacja Amerykańskich Naukowców Ministerstwo Obrony poinformowało, że rakieta została zaprojektowana do przenoszenia do sześciu głowic nuklearnych i została wystrzelona z podwodnego miejsca na Morzu Białym u północnych wybrzeży Rosji i trafiła w cel oddalony o tysiące kilometrów na półwyspie Kamczatka w Dalekiej Na wschód od Rosji.

„Wystrzelenie rakiety balistycznej jest ostatnim elementem testów państwowych, po których zostanie podjęta decyzja o przyjęciu krążownika do Marynarki Wojennej” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Według rosyjskich źródeł Imperator Alexander III to siódmy z rosyjskiego nuklearnego okrętu podwodnego klasy Projektu 955 Borei (Arctic Wind) i czwarty zmodernizowanej klasy Borei-A.

Są znane w NATO jako okręty podwodne klasy Dołgoruky, po tym, jak pierwszy okręt podwodny – Jurij Dołgoruky – stał się pierwszym z nowej generacji atomowych okrętów podwodnych wystrzelonych przez Rosję od czasów zimnej wojny.

Okręt podwodny klasy Borei jest uzbrojony w 16 rakiet Buława. Pocisk o długości 12 metrów (40 stóp) ma zasięg około 8000 kilometrów (5000 mil).

Od dojścia do władzy w 1999 r. prezydent Władimir Putin zwiększył wydatki na wojsko i starał się odbudować rosyjskie siły nuklearne i konwencjonalne po chaosie, który towarzyszył upadkowi Związku Radzieckiego w 1991 r.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 571. dniu inwazji | Rosja

Wojna ukraińska wywołała najgorszy kryzys w stosunkach Moskwy z Zachodem od szczytu zimnej wojny, a Putin oświadczył w zeszłym miesiącu, że nie jest gotowy powiedzieć, czy Rosja powinna wznowić testy nuklearne, czy nie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w niedzielnym wywiadzie, że stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są poniżej zera.

„Stosunki są na poziomie zerowym, powiedziałbym mniej niż zero” – powiedział Pieskow, ale dodał, że w pewnym momencie przywódcy Rosji i Stanów Zjednoczonych będą musieli wznowić kontakty.

„Putin wielokrotnie podkreślał, że jest gotowy na wszelkie kontakty” – powiedział Pieskow.

Według aktualnych planów ujawnionych przez rosyjskie media Rosja zamierza zbudować łącznie od 10 do 12 okrętów podwodnych klasy Borei, które zostaną podzielone pomiędzy Flotę Północną i Pacyfiku.

Obecnie budowane są trzy kolejne okręty podwodne klasy Borei: Kniaź Pożarski, Dmitrij Donskoj i Kniaź Potiomkin. Według rosyjskich mediów planowane są także dwie dodatkowe łodzie.

(Raport: Lydia Kelly w Melbourne i Guy Faulconbridge w Moskwie) Redakcja: William Mallard i David Goodman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Jako szef moskiewskiego biura Guy zarządza relacjami z Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw. Przed Moskwą Guy relacjonował brexit jako szef biura w Londynie (2012–2022). A podczas wieczoru związanego z Brexitem jego zespół odniósł jedno z historycznych zwycięstw agencji Reuters, przekazując jako pierwsza informację o brexicie światu i rynkom finansowym. Jay ukończył London School of Economics i rozpoczął karierę jako stażysta w Bloomberg. Spędził ponad 14 lat pisząc o byłym Związku Radzieckim. Mówi biegle po rosyjsku. Kontakt: +447825218698

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *