Rupert Murdoch zamierza odejść z zarządów Fox i News Corporation

Rupert Murdoch odejdzie z zarządu Fox and News Corporation, czyniąc jego syna Lachlana jedynym dyrektorem odpowiedzialnym za potężne globalne imperium medialne, które zbudował z małej lokalnej gazety w Australii 70 lat temu, ogłosiły spółki w czwartek rano.

Firmy podały, że starszy Murdoch zostanie honorowym prezesem spółek.

92-letni Murdoch nie wykazał zamiaru ustąpienia ani nawet zwolnienia tempa – między innymi po tym, jak w 2019 r. mianował Lachlana operacyjnym spadkobiercą swojego imperium biznesowego, kiedy sprzedał swoje ogromne udziały w branży rozrywkowej firmie Walt Disney Co.

Chociaż posunięcie to sprawi, że firmy rodzinne Murdoch będą ściślej kontrolowane przez Lachlana, nadal może pojawić się zaciekła walka o sukcesję. Po śmierci Ruperta Murdocha czwórka jego dorosłych dzieci będzie musiała współpracować, aby zidentyfikować jego ewentualnego następcę, w oparciu o plan, który wdrożył prawie dwie dekady temu.

Murdoch jasno wyraził swoje życzenia niezależnie od awansu Lachlana. Jak stwierdził Lachlan w oświadczeniu spółki, na razie będzie nadal doradzał w swojej honorowej roli. W swoim oświadczeniu skierowanym do personelu starszy pan Murdoch zapewnił, że będzie to robił aktywnie i regularnie.

„Mamy wszelkie powody, aby być optymistami, jeśli chodzi o nadchodzące lata – ja z pewnością je mam i zamierzam tu być, aby dzielić się nimi” – napisał. „Będę krytycznym okiem oglądać nasze programy radiowe, z wielkim zainteresowaniem czytać nasze gazety, strony internetowe i książki oraz zwracać się do Was z przemyśleniami, pomysłami i radami”.

Jednak ogłoszenie to miało potencjalnie historyczny charakter i oznaczało przynajmniej oficjalny koniec aktywnej kariery, podczas której Murdoch zbudował najważniejsze i najbardziej wpływowe politycznie imperium medialne na świecie. Jego firmy, przepojone swego rodzaju prawicowym populizmem, zyskały władzę kształtowania, a czasem tworzenia lub łamania prezydentów i premierów.

Zbudował to imperium na trzech kontynentach, pomagając zmienić obyczaje i gusta w dziennikarstwie, polityce i kulturze popularnej w całym anglojęzycznym świecie. Używając swojego hakerskiego zmysłu, działaj z chęcią szybkiego działania i niszczenia rzeczy – zanim stanie się to popularne.

Taktyka ta wywołała także problemy prawne i ciągły strumień potępienia ze strony krytyków, a nawet byłych sojuszników, zwłaszcza po tym, jak gwiazdy Fox News przyjęły kłamstwa byłego prezydenta Donalda J. Trumpa podczas wyborów w 2020 r., co doprowadziło do ugody prawnej o wartości 787,5 mln dolarów z Dominion Voting. , czyli firma znajdująca się w środku wielu z nich. Inne powiązane procesy sądowe są nadal w toku, w tym jeden o odszkodowanie w wysokości 2,7 miliarda dolarów.

READ  Dodał Ali Babę do listy obserwacyjnej za wycofanie akcji Saudi Electricity Company i akcje spadły

Lachlan Murdoch, choć wyglądał inaczej niż jego ojciec – z tatuażami i firmowymi skórzanymi butami – do tej pory reprezentował ciągłość rodzinnego biznesu. Chociaż przyjęła bardziej agresywną postawę wkraczając w przestrzeń streamingową – stawiając na rozrywkę wspieraną przez reklamy Usługa przesyłania strumieniowego Tubi w 2020 roku Który od tego czasu zyskał na wartości – zachował status bardziej konserwatywnego, korporacyjnego outletu.

Na swoim obecnym stanowisku nadzorował Fox News w 2020 r. i początkowo wspierał skrajnie prawicowego przywódcę tej sieci, Tuckera Carlsona. W firmie przypisywano mu także wypchnięcie pana Carlsona ze składu Fox po wiosennym porozumieniu z Dominion. Nic jednak nie wskazuje na to, że młodszy Murdoch zmieni ogólny kurs sieci i skrajnie prawicowe podejście w okresie poprzedzającym kolejną kampanię prezydencką, która mogłaby zapewnić Trumpowi pierwsze miejsce wśród Republikanów.

Jak dotąd Lachlan Murdoch nie wystąpił w żaden agresywny sposób, by zostać twarzą firmy, tak jak zrobił to jego ojciec, a świat polityczny i media będzie uważnie obserwować, czy wykorzysta ku temu szansę na emeryturę. Więc.

Nie było żadnego wydarzenia, które przyspieszyłoby ogłoszenie Murdocha seniora, poza oczywistym faktem, że nawet najzdrowszy 92-latek jest już u schyłku życia.

Wśród tych, którzy znają Murdocha, od dawna mówi się, że wolałby przejść na emeryturę, będąc nadal postrzeganym jako bystry i energiczny – w tym tygodniu występował w Fox – zamiast jako postać znacznie zmniejszona.

Jednak ogłaszając odejście na emeryturę, pan Murdoch pracował również nad konsolidacją firmy pod przewodnictwem wybranego przez niego spadkobiercy biznesowego przed zbliżającą się rodzinną bitwą o kontrolę nad imperium po ostatecznej śmierci pana Murdocha.

Zgodnie z warunkami trustu kontrolującego udziały rodziny w imperium każde z czwórki najstarszych dzieci pana Murdocha – Lachlan Murdoch, Elizabeth Murdoch, James Murdoch i Prudence Murdoch – będzie miało równy głos w sprawie swojej przyszłości po jego śmierci; Do tego czasu głos dominujący zachowa Murdoch.

READ  Z powodu zwolnień tysiące indyjskich specjalistów IT walczy o pozostanie w USA

Odejście Ruperta Murdocha na emeryturę w pewnym sensie formalizuje układ, który wprowadził już po sprzedaży Disneya, co uczyniło Lachlana dyrektorem generalnym odpowiedzialnym za codzienne interesy obu firm w sercu imperium Murdocha – Korporacje Fox i News Corporation.

Warto zauważyć, że tytuły młodszego Murdocha – prezesa i dyrektora generalnego – pozostają praktycznie niezmienione, z wyjątkiem niewielkiej zmiany polegającej na utracie „partnera”, którego dzielił niegdyś z ojcem, który piastował podobne stanowiska do czwartkowego poranka.

Po decyzji Murdocha o mianowaniu Lachlana na swojego następcę doszło do wiecznej kłótni z jego młodszym synem Jamesem, który skłania się bardziej w lewo niż jego ojciec i brat i jest na przykład zwolennikiem mniej ostrej, a bardziej uduchowionej polityki. Prążkowana wersja Fox News.

On i jego żona Catherine skrytykowali zaprzeczanie zmianom klimatycznym w kontrolowanych przez rodzinę sklepach. James wydawał się przynajmniej częściowo nawiązywać do Fox News, kiedy w wywiadzie dla The Guardian powiązał atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia 2021 r. z „punktami sprzedaży, które rozpowszechniają kłamstwa wśród swoich odbiorców”. „Financial Times”.Obwiniał ich o uwolnienie „złośliwych i niekontrolowanych sił”.

Osoby bliskie Jamesowi Murdochowi, obecnie głównemu inwestorowi w dziedzinie technologii i mediów, podniosły możliwość, że będzie on starał się nakłonić swoje dwie siostry do głosowania wraz z nim w celu odebrania Lachlanowi kontroli nad firmą.

Nie jest jednak jasne, czy będzie miał głosy, czy też ostatecznie będzie miał wolę lub interes, aby wymusić tego rodzaju bolesne walki rodzinne. Elizabeth, która jest obecnie dyrektorem generalnym ds siostra Studio rozrywkowe i firma Prudence zachowały swoje opinie na temat rodzinnego biznesu w tajemnicy.

Jeżeli pan Murdoch senior miałby osiągnąć swoje cele, taka decyzja byłaby naciągana. Często odnotowywał, że jego matka, Lady Elizabeth Murdoch, zmarła przed swoimi 104. urodzinami. Jak w czwartek napisał do pracowników: „Nasze firmy są zdrowe i ja też”.

W czwartek w biurze Foxa użyto określenia „częściowa emerytura”, co sugeruje, że może być jeszcze za wcześnie na napisanie w firmie nekrologu dla Murdocha.

READ  Oczekuje się, że podwyżka stóp Fed wyniesie pół punktu procentowego, ponieważ bank centralny walczy z inflacją

W swoim czwartkowym oświadczeniu dla pracowników Murdoch napisał: „Walka o wolność słowa i ostatecznie wolność myśli nigdy nie była tak intensywna”. Choć Lachlan był „w pełni oddany sprawie” – napisał Murdoch, planował pozostać „każdego dnia zaangażowany w walkę ideową”.

Miał także wiadomość dla swoich dawnych wrogów w tak zwanych „MSM”, czyli mediach głównego nurtu, pisząc, że „większość mediów” była „w zmowie” z „elitami”, które żywią „otwartą pogardę dla tych, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy.

Nie różnił się on zbytnio od języka, którego używał, gdy po raz pierwszy przybył do Stanów Zjednoczonych na początku lat 70. XX wieku, krytykując „intelektualny popis” popularnych dziennikarzy, którzy jego zdaniem stracili kontakt z całym tym samocelebrowaniem. Z epoki po Watergate. „Jesteśmy tutaj, aby dać widzom to, czego chcą” – powiedział, oferując alternatywę.

Wszystko sprowadzało się do tego: jego pierwszego wejścia na amerykański rynek prasowy, który ożywił stary populistyczny styl. Został stworzony przez Fox Broadcasting, która przełamała oligopolowy uścisk trzech stacji w telewizji w godzinach największej oglądalności i wprowadziła ten rodzaj ekscytujących programów, który jest obecnie podstawą transmisji na żywo. Narodziny stacji Fox News, która stała się numerem 1 w wiadomościach kablowych, dając bardzo specyficznej publiczności to, czego chciała — tym Amerykanom o konserwatywnych poglądach, którzy od dawna czuli się ignorowani przez tradycyjny świat dziennikarstwa, który uważali za stronniczy wobec nich.

Jednak pomógł także w przeprowadzeniu nielegalnej operacji hakerskiej w Wielkiej Brytanii, aby zapewnić czytelnikom brytyjskich tabloidów to, czego chcieli – soczyste, warte opublikowania szczegółowe informacje na temat celebrytów – a także relacje z wyborów w 2020 r., które stały się przyczyną pozwu Dominion, aby zadowolić fanów Trumpa, którzy wymyślili większość publiczności. Fox.

Obecnie obowiązkiem Lachlana jest zadowolenie tej publiczności w obliczu nowych wymagań i wyzwań ery transmisji strumieniowej oraz za bardziej fragmentarycznym krajobrazem medialnym – pozostawiając nowy rozdział do napisania przez Murdocha, który nie nazywa się Rupert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *