Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił wniosek Trumpa o zajęte dokumenty

13 października (Reuters) – Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił w czwartek ofertę niezależnego arbitra o zachowanie tajnych dokumentów skonfiskowanych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa z jego domu na Florydzie przez FBI w ramach prawnej walki z śledczymi badającymi wrażliwe transakcje rządowe. dokumentacja.

W nakazie doraźnym sędziowie odrzucili pilny wniosek Trumpa o unieważnienie orzeczenia sądu niższej instancji, zakazującego przeglądu przez ławę przysięgłych ponad 100 dokumentów sklasyfikowanych wśród około 11 000 akt skonfiskowanych w jego posiadłości Mar-a-Lago w Palm. Plaża 8 sierpnia.

Żaden z dziewięciu sędziów nie zgłosił sprzeciwu wobec decyzji, a dwa dni później Departament Sprawiedliwości USA nalegał na odrzucenie wniosku Trumpa i trzymanie tajnych dokumentów z dala od arbitra znanego jako specjalny mistrz.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Konserwatywna większość 6-3 w sądzie obejmuje trzech nominowanych przez Trumpa, którzy opuszczają urząd w styczniu 2021 roku.

Władze federalne uzyskały zatwierdzony przez sąd nakaz przeszukania domu Trumpa w ramach śledztwa prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości w związku z podejrzeniem, że nie zwrócił on wszystkich swoich tajnych dokumentów po zakończeniu jego prezydentury.

Śledczy szukali dowodów na możliwe przestępstwa związane z nielegalnym posiadaniem informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego i utrudnianiem federalnego śledztwa. Trump zaprzeczył wykroczeniu i powiedział, że śledztwo było motywowane politycznie.

Trump udał się do sądu 22 sierpnia, próbując ograniczyć dostęp do dokumentów, podczas gdy Departament Sprawiedliwości kontynuuje śledztwo karne.

Były prezydent USA Donald Trump przemawia podczas wiecu w Youngstown w stanie Ohio 17 września 2022 r. REUTERS / Gaelen Morse / Zdjęcie pliku

Amerykańska sędzia okręgowa Eileen Cannon przychyliła się do prośby Trumpa w zeszłym miesiącu, aby tymczasowo zabronić rządowi wykorzystania zajętych materiałów w dochodzeniu, z zastrzeżeniem poufności osobistej lub prawnika-klienta lub przywileju administracyjnego, dopóki specjalny mistrz nie zdecyduje. Niektóre komunikaty Białego Domu są chronione przed ujawnieniem – w ten sposób niedostępne dla śledczych.

Powołany do ławy przez Trumpa, Cannon mianował emerytowanego sędziego Raymonda Deary na specjalnego mistrza. Cannon później odmówił prośbie Departamentu Sprawiedliwości o częściowe zniesienie nakazu dotyczącego dokumentów o tajnych, tajnych lub ściśle tajnych tożsamościach.

READ  13 maja 2023 Wiadomości Rosja-Ukraina

Cannon powiedział, że nie może zaakceptować faktu, że dokumenty rzeczywiście zostały sklasyfikowane bez sprawdzenia przez Deary’ego.

Departament Sprawiedliwości odwołał się do 11. Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Atlancie, który wstrzymał decyzje Cannona w sprawie tajnych dokumentów, co uniemożliwiło Deary’emu ich zbadanie, jednocześnie pozwalając rządowi na wznowienie dochodzenia. 11. Okręg zauważył znaczenie ograniczenia dostępu do informacji niejawnych i zapewnienia, że ​​śledztwo departamentu nie zostanie naruszone.

11. Okręg odrzucił wszelkie sugestie, że Trump zaklasyfikował dokumenty – jak powiedział były prezydent – ​​mówiąc, że „nie ma dowodów” na takie działanie, a argument był „czerwonym śledziem”, ponieważ odtajnienie oficjalnego dokumentu nie zmienia jego treści. Lub spraw, by było to osobiste”.

Trzy ustawy leżące u podstaw nakazu przeszukania używanego przez FBI w Mar-a-Lago czynią przestępstwem manipulowanie aktami rządowymi, niezależnie od ich statusu klasyfikacji.

Dochodzenie departamentu ma na celu ustalenie, kto miał dostęp do tajnych materiałów, czy zostały one naruszone i czy jakiekolwiek konta nie zostały rozliczone.

Prawnicy Trumpa twierdzili wcześniej w Sądzie Najwyższym, że Dearie może przejrzeć akta i że Departament Sprawiedliwości „próbował kryminalizować kontrowersje związane z zarządzaniem dokumentami, teraz stanowczo sprzeciwiając się przejrzystemu procesowi, który zapewnia bardzo potrzebny nadzór”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Andrew Chunga w Nowym Jorku; Montaż przez Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *