Wielka Brytania: Protestujący na rzecz klimatu rzucają zupę na słoneczniki Van Gogha

W piątek demonstranci klimatyczni obrzucili zupą „słoneczniki” Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie w proteście przeciwko wydobyciu paliw kopalnych, ale nie zaszkodzili szklanemu panelowi.

Grupa Just Stop Oil, która chce, aby brytyjski rząd wstrzymał nowe projekty związane z ropą i gazem, powiedziała, że ​​aktywiści wyrzucili dwie puszki zupy pomidorowej na obraz olejny, jedno z najsłynniejszych dzieł holenderskiego artysty. Dwóch protestujących również przykleiło się do ściany galerii.

Zupa została rozbryzgana na szkle pokrywającym obraz i jego złoconej ramie. „Ramka jest trochę uszkodzona, ale obraz nie jest uszkodzony” – powiedziała galeria. Został oczyszczony i wrócił na swoje miejsce w galerii w piątek po południu.

Dzieło jest jedną z kilku kopii „Słoneczników” namalowanych przez Van Gogha pod koniec lat 80. XIX wieku.

Metropolitan Police w Londynie poinformowała, że ​​funkcjonariusze aresztowali dwie osoby pod zarzutem popełnienia przestępstwa i rażącego włamania.

„Teraz został oderwany przez wyspecjalizowanych funkcjonariuszy i został zatrzymany na komisariacie policji w centrum Londynu” – czytamy w oświadczeniu.

Grupa protestujących z tej samej grupy zebrała się później w siedzibie policji i rozpyliła żółtą farbę na znajdującym się przed nią napisie „New Scotland Yard”. I wielu z nich utknęło na drodze, blokując ruch. Policja poinformowała, że ​​aresztowano 24 osoby.

Just Stop Oil przyciągnęło uwagę i krytykę za celowanie w dzieła sztuki w muzeach. W lipcu aktywiści Just Stop Oil stworzyli wczesną wersję „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci w Royal Academy of Art w Londynie oraz „The Hay Wain” Johna Constable’a w Galerii Narodowej.

Aktywiści zamknęli również mosty i skrzyżowania w całym Londynie podczas dwóch tygodni protestów.

Protestujący należeli do „nowego radykalnego skrzydła” ruchu ekologicznego, który socjolog z University of Maryland, Dana Fisher, nazywa „twórcami”.

„Taktyka ta jest specjalnie nastawiona na przyciągnięcie uwagi mediów” – powiedział Fisher, który bada aktywistów. Powiedziała, że ​​najwyraźniej celowali w obraz z przykrywką, aby spowodować minimalne szkody, ale przyciąga on więcej uwagi niż dawni aktywiści, którzy przyklejali się do sztuki. Powiedziała, że ​​wyrzucenie zupy pomidorowej było „eskalacją taktyki”.

READ  Rosja bombarduje ukraińskie miasta pomimo obietnicy wycofania się z Kijowa

Michael Mann, klimatolog z University of Pennsylvania, powiedział, że martwi się, że wandalizm „zraża wielu ludzi, których musimy wprowadzić do owczarni. aktywizm z takich działań.”

Fala demonstracji nadchodzi, gdy brytyjski rząd otwiera nową rundę licencyjną na poszukiwanie ropy i gazu na Morzu Północnym, pomimo krytyki ze strony ekologów i naukowców, którzy twierdzą, że posunięcie to podważa zaangażowanie kraju w walkę ze zmianami klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *