Sąd w Birmie przedłuża wyrok więzienia dla Aung San Suu Kyi do 26 latCNN

Sąd orzekł w wojskowym Myanmarze Aung San Suu KyiŹródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało CNN, że odsunięta przywódczyni i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, na dodatkowe trzy lata więzienia za zarzuty korupcyjne, przedłużyła jej łączną karę więzienia do 26 lat.

Środowe orzeczenie jest ostatnim w seria kar 77-latek stanął twarzą w twarz z przywódcą figurantem sprzeciwiającym się dziesięcioleciom rządów wojskowych, które przez pięć lat kierowały Myanmarem, zanim został zmuszony do odsunięcia władzy w zamachu stanu na początku 2021 roku.

Według źródła Suu Kyi została skazana za przyjmowanie łapówek o wartości 500 000 dolarów od lokalnego biznesmena, czemu zaprzeczyła. Jej prawnicy powiedzieli, że seria zbrodni przeciwko niej była motywowana politycznie.

Suu Kyi jest obecnie przetrzymywana w odosobnieniu w więzieniu w stolicy, Naypyidaw.

W zeszłym miesiącu Suu Kyi była grzesznik za oszustwa wyborcze i skazany na trzy lata więzienia za ciężką pracę, w procesie związanym z wyborami powszechnymi w listopadzie 2020 r., które wygrała Narodowa Liga na rzecz Demokracji, pokonując partię założoną przez wojsko.

To był pierwszy raz odkąd Suu Kyi została skazana na ciężkie roboty 2021 wojskowy zamach stanu. Została skazana na ten sam wyrok w osobnym procesie w ramach poprzedniej administracji w 2009 r., ale wyrok został zmniejszony.

Suu Kyi była również wcześniej skazana za przestępstwa, od przekupstwa po naruszenia wyborów.

Od czasu przejęcia władzy przez wojsko grupy prawicowe wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie karaniem działaczy prodemokratycznych w kraju.

Również w środę zapadł wyrok przeciwko Toru Kubota, lat 26, a japoński dziennikarz który został skazany na dodatkowe trzy lata więzienia za naruszenie prawa imigracyjnego, japońskie ministerstwo spraw zagranicznych powiedziało CNN.

Wyrok jest dodatkiem do dziesięciu lat, które Kubota otrzymał w zeszłym tygodniu za działalność wywrotową i naruszenie ustawy o komunikacji elektronicznej. Japoński dyplomata powiedział, że oskarżenia dotyczyły sfilmowania przez niego antyrządowego protestu w lipcu.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Ministerstwo poinformowało, że japoński rząd będzie nadal wzywał władze Birmy do uwolnienia Kuboty „jak najszybciej”.

Kubota został aresztowany przez policję w cywilu w Rangunie, gdy kręcił film dokumentalny, nad którym pracował od kilku lat, zgodnie z petycją z Change.org wzywającą do jego uwolnienia.

W lipcu rada wojskowa dokonała egzekucji wybitnych działaczy prodemokratycznych i dwóch innych mężczyzn oskarżonych o terroryzm, po procesie potępionym przez ONZ i organizacje praw człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *