Salomon potwierdza rozmowy o bezpieczeństwie z Chinami; Dotyczy Australii i Nowej Zelandii

Australijski minister obrony Peter Dutton odpowiada podczas dwustronnego spotkania z prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-inem w budynku Parlamentu w Canberze, Australia, 13 grudnia 2021 r. Lucas Koch/Paul via Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

SYDNEY/WELLINGTON (Reuters) – Wyspy Salomona potwierdziły w piątek, że współpracują z Chinami w celu przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa i zapewnienia bezpiecznego środowiska inwestycyjnego, ponieważ dywersyfikują relacje w zakresie bezpieczeństwa.

Pakt bezpieczeństwa z wyspiarskim krajem Pacyfiku byłby dla Chin przełomem w obszarze, który sojusznicy USA, Australia i Nowa Zelandia, od dziesięcioleci uważają za swoje „podwórko”.

Obaj wyrazili zaniepokojenie wpływem współpracy wojskowej między Chinami a Wyspami Salomona na bezpieczeństwo regionalne po tym, jak w tym tygodniu wyciekł projekt dokumentu przedstawiający proponowaną współpracę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W swoim pierwszym publicznym komentarzu w tej sprawie rząd Wysp Salomona powiedział: „Poszerzanie partnerstw jest niezbędne do poprawy jakości życia naszego narodu i zajęcia się miękkimi i twardymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa, przed którymi stoi kraj”.

W oświadczeniu stwierdził, że „dywersyfikuje partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa kraju, w tym z Chinami” i pracuje nad podpisaniem z nim szeregu umów „w celu dalszego stworzenia bezpiecznego środowiska dla inwestycji krajowych i zagranicznych”.

Urzędnik z Wysp Salomona powiedział Reuterowi w czwartek, że porozumienie o bezpieczeństwie z Chinami dotyczące wojska zostanie przesłane do gabinetu do rozpatrzenia. Wyspy Salomona podpisały już porozumienie policyjne z Chinami. Czytaj więcej

Wyspy Salomona powiedziały, że układ pokryje potrzeby humanitarne wraz z utrzymaniem rządów prawa, dodając, że musi odbudować swoją gospodarkę po niedawnych zamieszkach i podpisze umowę o usługach lotniczych z Chinami i zwiększy handel.

Dodała, że ​​zostanie zachowane porozumienie o bezpieczeństwie z Australią, podpisane w 2017 roku, gdy Wyspy Salomona pracowały nad pogłębieniem więzi z Chinami.

READ  Antalya: Dziesiątki osób utknęły na mieliźnie, dziesięć zostało rannych, a jedna osoba zginęła w wypadku kolejki linowej w Türkiye

Minister Australii i Pacyfiku Zed Sesilga powiedział, że premier Wysp Salomona Manasseh Sogavary został poinformowany o obawach Australii dotyczących rozmów z Chinami, a Canberra przewiduje, że w regionie nastąpi „znaczny spadek”.

Premier Australii Scott Morrison, komentując tę ​​kwestię wcześniej w piątek, powiedział, że Australia i Nowa Zelandia są częścią „rodziny Pacyfiku” i mają historię zapewniania wsparcia bezpieczeństwa i reagowania kryzysowego.

„Są inni, którzy mogą próbować udawać wpływy i mogą dążyć do uzyskania pewnego rodzaju kontroli w regionie, a my jesteśmy tego w pełni świadomi” – powiedział dziennikarzom.

„niestabilne wpływy”

Były premier Australii Kevin Rudd powiedział ABC Radio, że proponowana umowa jest „jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w dziedzinie bezpieczeństwa, jakie widzieliśmy od dziesięcioleci i jest sprzeczne z narodowymi interesami bezpieczeństwa Australii”.

Ten wyspiarski kraj na Pacyfiku, liczący mniej niż milion ludzi, położony 2000 kilometrów (1240 mil) na północny wschód od Australii, przeniósł w 2019 r. uznanie dyplomatyczne z Tajwanu do Pekinu, sygnalizując rosnące wpływy Chin na Pacyfiku.

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaya Mahuta powiedział w oświadczeniu, że partnerzy z Pacyfiku muszą być transparentni w swoich działaniach.

„Takie umowy zawsze będą prawem każdego suwerennego kraju do ich zawarcia” – powiedziała.

„Jednak zmiany w tym tak zwanym porozumieniu mogą zdestabilizować istniejące instytucje i porozumienia, które od dawna promują bezpieczeństwo Pacyfiku”.

Australia i Nowa Zelandia mają policję na Wyspach Salomona, część wielonarodowej jednostki wezwanej przez Sugavari do przywrócenia porządku po listopadowych zamieszkach.

Obywatel Wysp Salomona, który umieścił w Internecie wyciekający projekt umowy o bezpieczeństwie, powiedział Reuterowi, że dokument pochodzi ze źródła policyjnego.

Obejmuje pomoc chińskiej policji i wojsku w porządku społecznym, reagowanie na katastrofy oraz ochronę bezpieczeństwa chińskiego personelu i głównych projektów.

Australijski minister obrony Peter Dutton powiedział, że jakikolwiek ruch w celu utworzenia chińskiej bazy wojskowej na Wyspach Salomona byłby powodem do niepokoju.

READ  Izrael burzy Wieżę Palestyńską podczas śmiercionośnych bombardowań Gazy | Aktualności

„Chcemy pokoju i stabilności w regionie” – powiedział Dutton Channel Dziewięć. „Nie chcemy niepokojących skutków i nie chcemy presji i przymusu, które widzimy w Chinach”.

Stany Zjednoczone poinformowały w zeszłym miesiącu, że otworzą ambasadę USA w Honiarze w związku z obawami, że Chiny dążą do wzmocnienia tam więzi wojskowych. Czytaj więcej

W piątek w Pekinie rzecznik MSZ Wang Wenbin wezwał odpowiednie strony do rozważenia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Chinami a Wyspami Salomona „obiektywnie i spokojnie, bez nadinterpretacji”.

Odpowiadał na pytanie dotyczące nowej umowy o bezpieczeństwie, zadane na regularnym briefingu medialnym.

„Niektórzy politycy ze strony australijskiej rozpowszechniali błędne poglądy na temat tak zwanego „chińskiego przymusu” i celowo tworzyli atmosferę napięcia, która jest bardzo nieodpowiedzialna i nie sprzyja stabilności i rozwojowi regionu” – dodał Wang.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Kirsty Needham i Lucy Cramer) Dodatkowe sprawozdanie Eduardo Baptisty w Pekinie. Montaż przez Roberta Percella i Clarence’a Fernandez

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *