Sberbank Europe rozpada się po tym, jak rosyjskie sankcje rządzą bankiem

(Bloomberg) – Europa odcina Sbierbank od rosyjskiego biznesu PJSC w regionie po tym, jak sankcje wywołane inwazją prezydenta Władimira Putina na Ukrainę spowodowały gwałtowny wzrost krajowych depozytów.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Sberbank Europe AG z siedzibą w Austrii zostanie zlikwidowany w ramach lokalnego postępowania upadłościowego, podczas gdy wszystkie udziały w jego spółkach zależnych w Chorwacji i Słowenii zostaną przeniesione do innych spółek w tych krajach, według Rady ds. Rozstrzygania Indywidualnego, która zajmuje się problemami europejskich pożyczkodawców. Akcje notowanej na giełdzie w Londynie spółki dominującej spadły w środę o 90%, a notowania rosyjskich akcji są nadal zamknięte.

Czytaj więcej: Sberbank traci 90% w Londynie, ponieważ lokalny rynek jest nadal zamknięty

Stany Zjednoczone i Unia Europejska intensyfikują działania przeciwko Rosji, blokując niektóre banki w tym kraju z różnych części globalnego systemu finansowego. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone poinformowały, że nałożyły sankcje na pięciu największych rosyjskich pożyczkodawców, w tym Sbierbank i VTB Bank PJSC. Podczas gdy Sbierbank w Europie reprezentuje tylko niewielką część ogólnej działalności pożyczkodawcy, zamknięcie go jest kolejnym ciosem dla Rosji.

„Myślę, że można uczciwie powiedzieć, że był to pęd do banku, który był naprawdę napędzany zwiększonym ryzykiem geopolitycznym i sankcjami, które się rozpoczęły” – powiedział dziennikarzom Elk Koenig, który kieruje Bankiem Rezerw Australii. „To nie jest bankructwo z powodu ujemnego kapitału własnego, to bankructwo z powodu braku płynności”.

W poniedziałek SRB zawiesiła większość płatności w trzech oddziałach banku po tym, jak Europejski Bank Centralny zdecydował, że Sberbank Europe i spółki zależne w Chorwacji i Słowenii mogą nie być w stanie spłacić swoich długów lub innych zobowiązań.

Hrvatska Postanska Banka, jedyny duży bank państwowy w Chorwacji, przejmie działalność Sbierbanku w tym kraju, a Nova Ljubljanska Banka przejmie operacje w Słowenii. Bloomberg poinformował o swojej ofercie wcześniej we wtorek.

READ  Bluesky zaczyna przypominać Twittera

SRB powiedział, że dwie jednostki w obu krajach zostaną otwarte w środę „jak zwykle bez zakłóceń dla deponentów lub klientów”. „Są teraz częścią ugruntowanych, silnych i stabilnych grup bankowych”.

Austriacki regulator rynków finansowych powiedział, że zakazał Sbierbank Europe kontynuowania działalności. Prowadzi to do wypłat dla klientów, dając krajowemu systemowi bezpieczeństwa 10 dni bankowych na zapłacenie do 100 000 euro (111 260 USD) na deponenta.

Depozyty gwarantowane

Największy rosyjski bank podał w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że Sbierbank zdecydował się wycofać z europejskiego rynku po tym, jak stanął w obliczu paniki depozytów. Sbierbank powiedział, że bank nie był w stanie zapewnić płynności swoim spółkom zależnym z powodu zamówienia z Centralnego Banku Rosji, jednak lokalne aktywa są wystarczające, aby zapewnić płatności wszystkim deponentom.

Koenig potwierdziła to, mówiąc, że jest „bardzo pewna”, że aktywa Sbierbanku Europe pokryją jego depozyty, chociaż pozostaje niejasne, czy wystarczą one na pokrycie wszystkich jego zobowiązań. Sbierbank Europe wcześniej ogłosił 13,6 mld euro aktywów.

Austriacki Fundusz Ubezpieczenia Depozytów, który jest wspierany przez krajowe banki, poinformował w środę, że pokrywa około 913 milionów euro z łącznej sumy 1 miliarda euro depozytów w lokalnej jednostce. Wiedeński oddział Sbierbanku ma około 35 000 prywatnych deponentów, którzy mieszkają prawie wyłącznie w Niemczech, ale są chronieni przez system austriacki.

Siedmioletni SRB, w tym Sberbank, miał do czynienia z sześcioma upadłościami banków, ostatnio w 2019 r. W większości tych przypadków pożyczkodawcy zakończyli działalność na mocy krajowej ustawy o niewypłacalności. Ostatnia decyzja SRB, podobnie jak w przypadku słoweńskich i chorwackich spółek zależnych Sbierbanku, miała miejsce w 2017 r., kiedy poniosła straty na inwestorach Banco Popular Espanol SA i zmieniła pożyczkodawcę na swojego większego rywala Banco Santander SA.

Organ regulacyjny z siedzibą w Brukseli nadzoruje pożyczkodawców z firmami transgranicznymi i innymi ważnymi bankami, pozostawiając upadki mniejszych banków, takich jak niemiecki Grensell Bank w zeszłym roku, w rękach władz krajowych.

READ  Baidu Robotaxis nie potrzebuje personelu ludzkiego w tych częściach Chin

Komisja Europejska poinformowała w odrębnym oświadczeniu, że czeskie władze zdecydowały się zamknąć i zlikwidować oddział Sbierbanku w tym kraju, a deponentom przysługuje takie samo odszkodowanie prawne jak w Austrii. Na Węgrzech regulatorzy zarządzili również likwidację budapeszteńskiego oddziału Sbierbanku.

Niemiecki regulator BaFin powiedział na początku tego tygodnia, że ​​VTB Bank OJSC, rosyjski pożyczkodawca, który podlega surowszym sankcjom niż Sbierbank, nie przyjmuje żadnych nowych klientów w swojej niemieckiej jednostce, ale dotychczasowi klienci, którzy nie podlegają sankcjom, mogą uzyskać dostęp do swoich depozytów. .

„Obecnie system finansowy w Europie jest zdecydowanie stabilnym systemem finansowym, ale oczywiście nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość” – powiedział Koenig. „Ale nie brałbym pod uwagę niczego naprawdę nieuchronnego z naszej strony. Jasne jest, że banki z rosyjskim udziałem są pod presją, myślę, że nie trzeba mówić.”

(Aktualizacje dotyczące poprzedniej procedury decyzyjnej w paragrafie 12)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

© Bloomberg LP 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *