Sędzia stwierdza, że ​​Tesla ponosi odpowiedzialność przed byłym czarnoskórym pracownikiem, który twierdzi, że jest stronniczy, ale zaniża swoją wypłatę

(Reuters) – Sędzia federalny powiedział w środę, że Tesla Inc (TSLA.O) Był odpowiedzialny przed czarnoskórym operatorem windy, który powiedział, że firma produkująca samochody elektryczne zignorowała przemoc na tle rasowym w fabryce, w której pracował, ale obniżyła prawie 137 milionów dolarów z nagrody jury do 15 milionów dolarów.

Amerykański sędzia okręgowy William Orrick orzekał w San Francisco po tym, jak jurorzy odkryli w październiku zeszłego roku, że Tesla naraził Owena Diaza na wrogie środowisko w fabryce Tesli w Fremont w Kalifornii, pozwalając i nie powstrzymując rasizmu, z którym się zetknął.

Diaz, który pracował w zakładzie przez dziewięć miesięcy w 2015 i 2016 roku, powiedział, że inni pracownicy używali obelg na tle rasowym, kiedy rozmawiali z nim, i pisali swastyki i obelgi, w tym „słowo na N” na ścianach łazienki. Powiedział również, że przełożony narysował rasistowski rysunek w pobliżu jego stanowiska pracy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W 43-stronicowej decyzji Orrick powiedział, że dowody w dużej mierze potwierdzają ustalenie jury, że Tesla jest odpowiedzialny za „głębokie” emocjonalne szkody, jakich doznał Diaz, oraz „często nieodpowiednie” kroki dyscyplinarne podjęte przez firmę.

Ale sędzia obniżył odszkodowania Diaz do 1,5 miliona dolarów z „nadmiernych” 6,9 miliona dolarów przyznanych przez ławę przysięgłych i obniżył odszkodowanie karne do 13,5 miliona z „niekonstytucyjnej” dużej nagrody jury w wysokości 130 milionów dolarów.

Bernard Alexander, adwokat Diaza, powiedział w wywiadzie, że jego klient zamierza odwołać się od decyzji o obniżonym odszkodowaniu.

„Cieszymy się, że sąd podtrzymał decyzję ławy przysięgłych, że zachowanie Tesli było całkowicie naganne” – powiedział Alexander.

„Nagroda w wysokości 15 milionów dolarów jest znaczna, ale nie zbliża się do odzwierciedlenia szkód wyrządzonych panu Diazowi lub potępienia zachowania Tesli” – dodał.

READ  Wall Street zamknął się niżej, ponieważ inwestorzy czekają na więcej sygnałów dotyczących zysków

Tesla i jej prawnicy nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz. Firma starała się ograniczyć odszkodowania odszkodowawcze i karne do 300 000 USD każdy.

Kierowany przez miliardera Elona Muska, Tesla toczy podobne procesy w innych procesach sądowych.

W jednym z takich przypadków kalifornijski Departament Zatrudnienia i Mieszkalnictwa twierdził w lutym, że czarni pracownicy fabryki Fremont byli poddawani ciągłemu nękaniu, ale ich skargi zostały zignorowane.

Tesla wcześniej nazwał ten proces mylącym i powiedział, że przyjął politykę mającą na celu zapobieganie i karanie zachowań rasistowskich.

Odszkodowanie wyrównawcze ma na celu pokrycie rzeczywistych strat, natomiast odszkodowanie karne ma na celu ukaranie i powstrzymanie naruszeń.

Zgodnie z precedensem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, odszkodowanie za straty moralne musi zazwyczaj być mniejsze niż 10-krotność odszkodowania.

Eksperci prawni opisali pierwotną nagrodę Diaza w wysokości 137 milionów dolarów jako jedną z największych, jakie kiedykolwiek przyznano jednemu powodowi za dyskryminację w miejscu pracy.

Sprawa to Diaz przeciwko Tesla Inc i in., Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Północny Dystrykt Kalifornii, nr 17-06748.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Jonathana Stemple’a i Daniela Wisnera w Nowym Jorku) Montaż: Christian Schmolinger i Kenneth Maxwell

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.