Senat popiera Finlandię i Szwecję dla NATO 95-1, skarcił Rosję

Waszyngton (AFP) – W środę senatorowie USA przekazali Finlandii i Szwecji przytłaczającą ponadpartyjną zgodę na członkostwo w NATO, nazywając rozszerzenie zachodniego bloku obronnego „ciosem śmiertelnym” dla bezpieczeństwa narodowego USA i dniem rozliczenia dla prezydenta Rosji Władimira Putina jego inwazja. Ukraina.

Głosowanie 95-1 w środę – za kandydaturą dwóch krajów Europy Zachodniej, które do czasu wojny Rosji z Ukrainą długo unikały sojuszy wojskowych – stanowiło decydujący krok w kierunku rozszerzenia NATO i jego 73-letniego wzajemnego porozumienia. Obrona między Stanami Zjednoczonymi a demokratycznymi sojusznikami Europy.

Przewodniczący większości w Senacie, Chuck Schumer, zaprosił ambasadorów obu krajów do sali obrad, aby przyglądali się głosowaniu.

Prezydent Joe Biden, który był głównym graczem w mobilizowaniu globalnego wsparcia gospodarczego i materialnego dla Ukrainy, dążył do szybkiego wejścia do obu krajów w nie sprzymierzonej wcześniej militarnie Europie Północnej.

„To historyczne głosowanie wysyła ważny sygnał do ciągłego, ponadpartyjnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO oraz do zapewnienia, że ​​nasz sojusz jest przygotowany na sprostanie wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutrzejszego” – powiedział Biden w oświadczeniu w środę wieczorem.

„Nie mogę się doczekać podpisania Protokołów Akcesyjnych i powitania Szwecji i Finlandii, dwóch silnych demokracji z wysoce zdolnymi armiami, w największym sojuszu obronnym w historii” – dodał prezydent.

Wymagana jest zgoda wszystkich państw członkowskich – obecnie 30 -. Nominacje dwóch dobrze prosperujących krajów Europy Północnej zyskały poparcie ponad połowy państw członkowskich NATO w ciągu mniej więcej trzech miesięcy od wprowadzenia obu krajów. Jest to celowo szybkie tempo, które ma na celu wysłanie wiadomości do Rosji o jej sześciomiesięcznej wojnie przeciwko ukraińskiemu rządowi, który wygląda na Zachód.

„To wysyła ostrzeżenie do tyranów na całym świecie, którzy wierzą, że wolne demokracje są gotowe do przejęcia”, powiedziała senator Amy Klobuchar, demokratka Minnesoty podczas debaty senackiej przed głosowaniem.

READ  Wzrost liczby przypadków COVID w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych spowodowany wariantem BA.2 | Korona wirus

„Niesprowokowana rosyjska inwazja zmieniła sposób, w jaki myślimy o globalnym bezpieczeństwie” – dodała.

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell, który odwiedził Kijów na początku tego roku, wezwał do jednomyślnej zgody. Przemawiając do Senatu, McConnell przytoczył zmodernizowane armie dobrze finansowanej Finlandii i Szwecji oraz ich doświadczenie w pracy z siłami amerykańskimi i systemami uzbrojenia, nazywając to „ciosem śmiertelnym dla bezpieczeństwa narodowego” dla Stanów Zjednoczonych.

Dołączenie do nich sprawi, że NATO będzie silniejsze, a Ameryka bezpieczniejsza. „Jeśli jakikolwiek senator szuka uzasadnienia, by zagłosować na Nie, życzę mu powodzenia” – powiedział McConnell.

Senator Josh Hawley, republikanin z Missouri, który często łączy swoje stanowiska z najzagorzalszym zwolennikiem byłego prezydenta Donalda Trumpa, oddał jedyny głos „nie”. Hawley zabrał głos w Senacie, by opisać europejskie sojusze bezpieczeństwa jako odwrócenie uwagi od tego, co nazwał głównym konkurentem Stanów Zjednoczonych – Chin, a nie Rosji.

„Możemy zrobić więcej w Europie… przeznaczyć więcej zasobów, więcej siły ognia… lub zrobić to, co musimy zrobić, aby odstraszyć Azję i Chiny”, powiedział Hawley, opisując swoje „klasyczne nacjonalistyczne podejście” do polityki zagranicznej.

Senator Tom Cotton z Arkansas, który reprezentował Hawley jako potencjalny kandydat na prezydenta w 2024 r., odrzucił jego argumenty, nie wymieniając potencjalnego republikańskiego pretendenta.

Obejmowało to argumentowanie przeciwko twierdzeniu Hawleya, że ​​większe NATO oznaczałoby więcej zobowiązań wobec armii amerykańskiej, największej na świecie. Cotton był jednym z wielu przytaczających potęgi militarne obu krajów – w tym doświadczenie Finlandii w zabezpieczaniu setek mil od swojej granicy z Rosją, dobrze wyszkolonych sił lądowych oraz dobrze wyposażonej szwedzkiej marynarce wojennej i lotnictwie.

Cotton powiedział, że byli „dwómi najpotężniejszymi członkami sojuszu, kiedy dołączyli”.

Urzędnicy stanu i obrony USA uważają te dwa kraje za „dostarczycieli bezpieczeństwa”, wzmacniając w szczególności postawę obronną NATO w krajach bałtyckich. Oczekuje się, że Finlandia przekroczy w 2022 r. cel wydatków na obronność generowany przez NATO w wysokości 2%, a Szwecja zobowiązała się do osiągnięcia celu 2%.

READ  Rosja najeżdża Ukrainę i rozpoczyna bitwę o Donbas

Kontrastuje to z wieloma nowoprzybyłymi do NATO, którzy byli kiedyś z orbity Związku Radzieckiego, z których wielu ma mniejsze armie i gospodarki. Macedonia Północna, najmłodszy przybysz do NATO, po przystąpieniu w 2020 r. przyniosła aktywną armię liczącą zaledwie 8 tys.

Głosy senatorów zatwierdzających nominacje NATO są często krzywe – głos Macedonii Północnej wynosił 91-2. Ale środowa aprobata prawie wszystkich senatorów miała dodatkowe znaczenie w polityce zagranicznej w świetle wojny rosyjskiej.

Schumer, Północna Dunia, powiedział, że on i McConnell zobowiązali się wobec przywódców kraju, że Senat zatwierdzi ratyfikację „tak szybko, jak to możliwe”, aby wzmocnić koalicję „w świetle niedawnej rosyjskiej agresji”.

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek w maju, odwracając swoje wieloletnie stanowisko w sprawie niezaangażowania wojskowego. Była to poważna zmiana w ustaleniach bezpieczeństwa obu krajów po tym, jak sąsiednia Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą pod koniec lutego. Biden zachęcił ich do przyłączenia się i powitał premierów obu krajów w Białym Domu w maju, stając ramię w ramię z nimi w pokazie amerykańskiego poparcia.

Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy zjednoczyli się w nowym partnerstwie w obliczu inwazji militarnej Putina, a także w tym roku zdecydowanych oświadczeń rosyjskiego przywódcy potępiających NATO, przypominających zawoalowane o rosyjskim arsenale nuklearnym i potwierdzających historyczne roszczenia terytorialne Rosji do wielu jej terytoria. Sąsiad.

„Ekspansja NATO jest dokładnie przeciwieństwem tego, co wyobrażał sobie Putin, kiedy rozkazał swoim czołgom zaatakować Ukrainę” – powiedział w środę senator Bob Menendez, demokrata z New Jersey i przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych, dodając, że Zachód nie może pozwolić Rosja „rozpoczyna inwazje na kraje”.

W środowym głosowaniu Republikanów i Demokratów znalazła się powolna i zazwyczaj podzielona sala. Senatorowie głosowali przeciwko poprawce zaproponowanej przez republikańskiego senatora Randa Paula, która miała zapewnić, że gwarancja obrony NATO dla jego członków nie zastąpi formalnej roli Kongresu w autoryzacji użycia siły militarnej. Paul, długoletni zwolennik trzymania Stanów Zjednoczonych z dala od większości operacji wojskowych za granicą, głosował „obecnie” za ratyfikacją kandydatury Szwecji i Finlandii do przyłączenia się.

READ  Po trzech miesiącach wojny życie w Rosji bardzo się zmieniło

Senatorowie zatwierdzili kolejną poprawkę senatora Dana Sullivana z R-Alaski, która deklaruje, że wszyscy członkowie NATO muszą wydawać co najmniej 2% swojego PKB na obronę i 20% swoich budżetów obronnych na główny sprzęt, w tym na badania i rozwój.

Każdy rząd członka NATO musi wyrazić zgodę na przystąpienie nowego członka. Operacja napotkała nieoczekiwane problemy, gdy Turcja zgłosiła obawy dotyczące dodania Szwecji i Finlandii, oskarżając je o pobłażliwość wobec wyjętych spod prawa tureckich grup kurdyjskich. Zastrzeżenia Turcji nadal zagrażają członkostwu obu krajów.

___

Śledź relacje AP dotyczące NATO na https://apnews.com/hub/nato.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.