Shell podąża za BP poza Rosją, gdy firmy naftowe porzucają Putina

Brytyjska firma naftowa ogłosiła w poniedziałek 27,5% udziałów w instalacji skroplonego gazu ziemnego Sakalin-2, 50% udziałów w projekcie poprawy złóż Salim w zachodniej Syberii oraz 50% udział w projekcie badawczym. Półwysep Kidan w północno-zachodniej Syberii.

„Jesteśmy zszokowani utratą życia na Ukrainie w wyniku bezsensownej agresji wojskowej, która zagraża bezpieczeństwu Europy”. Muszla (R.D.S.A.) CEO Ben van Beurden powiedział w oświadczeniu.
Ruch muszli następuje B.P. (PP) W niedzielę ogłosił wycofanie jednej z największych rosyjskich inwestycji zagranicznych 19,75% udziałów w Rosnieft Oraz powiązane wspólne przedsięwzięcia. Analitycy poinformowali w poniedziałek, że BP może wygrać ponad 26 miliardów dolarów, wycofując się ze swojej działalności w kraju.
Shell zarobił około 700 milionów dolarów w 2021 roku na wspólnym przedsięwzięciu Sakalina i Salima. Jego zainteresowania Rosja Pod koniec roku wyceniono ją na około 3 miliardy dolarów, a firma stwierdziła, że ​​rezygnacja z planów Gazpromu może prowadzić do wadliwych opłat.

„Jesteśmy zaangażowani w naszą decyzję o odejściu” – powiedział Van Beardon. „Nie możemy – nie wytrzymamy”.

Była jedną z pięciu firm, które przeznaczyły 50% szacowanych środków na 9,9,5 mld (10,6 mld USD) na budowę gazociągu Casprom North Stream 2 pod Bałtykiem między Rosją a Niemcami. W zeszłym tygodniu niemiecki kanclerz Olaf Scholes powiedział, że projekt został skutecznie wstrzymany, ponieważ kraj zawiesi certyfikację rurociągu.

Norweska firma naftowo-gazowa Equinor poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że zacznie wycofywać się z joint venture w Rosji.

„Wszyscy jesteśmy głęboko zaniepokojeni inwazją na Ukrainę, która stanowi straszną komplikację dla świata” – powiedział Anders Opedal, prezes i dyrektor generalny Equinor.

Firma poinformowała, że ​​do końca 2021 r. ma w Rosji inwestycje o wartości 1,2 mld USD w długoterminowych inwestycjach. W Rosji działa od ponad 30 lat i ma umowę o współpracy z Rosnieftem.

Francuski gigant naftowy Całkowite energie (TTFNF) Potępił działania Rosji we wtorek i powiedział, że nie będzie już dostarczać kapitału na nowe projekty w kraju. TotalEnergies prowadzi interesy w Rosji od 25 lat, a ostatnio pomógł uruchomić duży projekt skroplonego gazu ziemnego u wybrzeży Syberii.
Inne europejskie koncerny energetyczne są nadal obecne w Rosji, a pozostali partnerzy Nord Stream 2 we Francji. Ng (ENGIY)Austrii OMV (OMVJF)Wintershall Dea i Uniper w Niemczech, a także we Włoszech ENI (mi).
ExxonMobil (XOM)Działa tam od ponad 25 lat i zmniejszyła swoją obecność od czasu aneksji zbrodni przez Rosję w 2014 roku. Jednak jego spółka zależna Exxon Neftegas Limited nadal posiada 30% udziałów w Sachalinie-1 – szerszym projekcie naftowo-gazowym. Na wyspie Sachalin na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Projekt realizowany jest od 1995 roku na zlecenie konsorcjum złożonego z partnerów japońskich i indyjskich oraz dwóch spółek zależnych Rosnieftu.

– Chris Liagos i Pamela Boykoff przyczynili się do powstania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *