„Skamieniała skóra” nieznanego stworzenia sprzed 286 milionów lat • Earth.com

Dokonując niezwykłego odkrycia, badacze odkryli trójwymiarowy fragment skamieniałej skóry, który ma około 286 milionów lat, czyli przekracza wiek wszelkich znanych skamieniałości skóry o co najmniej 21 milionów lat.

Ta stara skóraktóry niegdyś zdobił gady wczesnego paleozoiku, ma charakterystyczną kamienistą fakturę, uderzająco przypominającą skórę współczesnego krokodyla.

Odkrycie to stanowi najstarszy znany przykład zachowania naskórka u lądowych gadów, ptaków i ssaków. Podkreśla ewolucyjne znaczenie zewnętrznej warstwy skóry w adaptacji do życia na lądzie.

Skamieniała skóra wraz z innymi okazami została wydobyta z systemu jaskiń wapiennych Richards Spur w Oklahomie, miejsca słynącego z wyjątkowych warunków przechowywania.

Ethan Mooney, absolwent paleontologii w USA uniwersytet w Toronto Pierwszy autor badania wyraził swoją radość.

„Od czasu do czasu mamy niezwykłą okazję, by zajrzeć w głąb czasu” – powiedział Mooney. „Tego rodzaju odkrycia mogą wzbogacić naszą wiedzę i świadomość na temat tych pionierskich zwierząt”.

Skamieniała skóra jest rzadkością

Rzadkość kostnienia tkanek miękkich czyni to odkrycie szczególnie ważnym. Naukowcy uważają, że jest to połączenie miękkich osadów gliniastych, wycieków ropy i ubogiego w tlen środowiska jaskiniowego Richardsa Speara Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu skóry.

„Zwierzęta prawdopodobnie wpadły do ​​tego systemu jaskiń we wczesnym permie i zostały zakopane w bardzo drobnych osadach gliny, co opóźniło proces rozkładu” – wyjaśnia Mooney.

„Ale co ciekawe, ten system jaskiń był również miejscem aktywnego wycieku ropy w okresie permu i jest prawdopodobne, że to interakcje między węglowodorami w ropie a smołą umożliwiły zachowanie tej powłoki”.

Mały rozmiar, wielka nauka

Pomimo niewielkich rozmiarów – mniejszych od paznokcia – skamieniała skóra ujawniła szczegółowe tkanki skórne w badaniu mikroskopowym przeprowadzonym przez współautora T. Maho z Uniwersytet Toronto Mississauga.

Tkanki te są cechą charakterystyczną owodniowców, grupy kręgowców lądowych, do której należą gady, ptaki i ssaki, wyewoluowanej od przodków płazów w karbonie.

READ  Tiangong: Chiny podwajają wielkość swojej stacji kosmicznej, ponieważ stanowi ona alternatywę dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kierowanej przez NASA

„Byliśmy całkowicie zszokowani tym, co zobaczyliśmy, ponieważ tak bardzo różniło się od wszystkiego, czego się spodziewaliśmy” – mówi Mooney.

„Znalezienie tak starożytnej skamieniałości skóry stanowi niezwykłą okazję do spojrzenia w przeszłość i zobaczenia, jak mogła wyglądać skóra niektórych z tych wczesnych zwierząt”.

Prehistoryczna kapsuła czasu w tej skamieniałej skórze

Cechy skamieniałej skóry obejmowały kamienistą powierzchnię przypominającą skórę krokodyla oraz strefy zawiasów pomiędzy łuskami przypominające węże i jaszczurki robaki.

Te charakterystyczne cechy wskazują na podobieństwo do starożytnych i współczesnych gadów. Jednak brak powiązanych szczątków szkieletowych pozostawia nieznany dokładny typ lub obszar skóry.

To podobieństwo podkreśla ewolucyjne znaczenie tych struktur skórnych dla przetrwania w środowiskach lądowych.

„Edermis była cechą kluczową dla przetrwania kręgowców na lądzie” – mówi Mooney. „Jest to krytyczna bariera pomiędzy wewnętrznymi procesami organizmu a trudnym środowiskiem zewnętrznym”.

Zespół wysuwa hipotezę, że skóra ta może odzwierciedlać strukturę przodków kręgowców lądowych u wczesnych owodniowców, torując drogę ewolucji ptasich piór i mieszków włosowych ssaków.

System jaskiń Richardsa Spur

Bill i Julie May, przez całe życie entuzjaści paleontologii, zebrali skamieniałości skóry i inne okazy w Richards Spur.

Wyjątkowe warunki panujące w tym wapiennym systemie jaskiń w Oklahomie pozwoliły zachować wiele najstarszych przykładów wczesnych zwierząt lądowych.

Te próbki są już dostępne Królewskie Muzeum Ontariozapewniając bezcenny wgląd w starożytny świat i jego mieszkańców.

Krótko mówiąc, to odkrycie skamieniałej skóry zapewnia głęboki wgląd w starożytny świat kręgowców lądowych.

Dzięki pełnym pasji wysiłkom i dokładnym studiom naukowcy i entuzjaści paleontologii wnoszą bezcenną wiedzę do naszego zbiorowego zrozumienia bogatego wzoru życia, które zamieszkiwało naszą planetę przez miliony lat.

Pełne badanie opublikowano w czasopiśmie Aktualna biologia.

—–

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać ciekawe artykuły, ekskluzywne treści i najnowsze aktualizacje.

READ  Nieziemskie odkrycie na Antarktydzie

Odwiedź nas w EarthSnap, bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Erica Rallsa i Earth.com.

—–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *