Słońce wystrzeliło trzy duże rozbłyski słoneczne w ciągu 24 godzin

Trzy głośne rozbłyski słoneczne klasy X zostały wystrzelone ze Słońca pomiędzy Merkurym a Jowiszem. Pierwsze dwa wystąpiły w odstępie siedmiu godzin i osiągnęły odpowiednio poziomy X1,9 i X1,6. Trzeci, najpotężniejszy z obecnego jedenastoletniego „cyklu słonecznego” to X6.3.

Rozbłyski słoneczne, czyli wybuchy promieniowania, są uszeregowane na skali Przechodzi od A, B i C do M i X, w kolejności rosnącej dotkliwości. Zwykle rozwijają się na skutek przebarwień, takich jak plamy słoneczne lub zmiany na powierzchni słońca.

Plamy słoneczne występują najczęściej w pobliżu szczytu 11-letniego cyklu słonecznego. Oczekuje się, że bieżący cykl, numer 25, osiągnie swój szczyt w tym roku. Więcej plam słonecznych, większe ryzyko oparzeń słonecznych.

Rozbłyski słoneczne i towarzyszące im koronalne wyrzuty masy, czyli CME, mogą wpływać na „pogodę kosmiczną” w całym Układzie Słonecznym, a nawet na Ziemi. CME to powolne fale uderzeniowe energii magnetycznej pochodzącej ze Słońca. Flary mogą dotrzeć do Ziemi w ciągu kilku minut, ale CME zwykle trwają co najmniej jeden dzień.

Wszystkie trzy rozbłyski słoneczne klasy X zakłóciły krótkofalową komunikację radiową na Ziemi. Jednak pierwsze dwa rozbłyski nie wyemitowały CME; Nadal nie zapadł wyrok w sprawie tego, czy zgasł trzeci płomień.

Trzy flary, trzy przerwy w radiu

Fale radiowe o wysokiej częstotliwości rozchodzą się poprzez odbicie elektronów w ziemskiej „jonosferze”. Jest to warstwa atmosfery ziemskiej znajdująca się na wysokości od 50 do 600 mil nad ziemią

Kiedy następuje rozbłysk słoneczny, promieniowanie to przemieszcza się w stronę Ziemi z prędkością światła. Może to zjonizować dodatkowe cząstki w niższej jonosferze. Fale radiowe wysyłane z urządzeń poniżej tracą energię w wyniku uderzenia w tę ekstrajonizowaną warstwę i nie mogą zostać załamane przez jony znajdujące się na szczycie jonosfery. Oznacza to, że sygnały nie mogą docierać zbyt daleko i możliwe są przerwy w działaniu radia.

READ  Krzyżówki i komputery: zadania poprawiające ostrość umysłu pokonują socjalizację zapobiegającą demencji

Trzy następujące po sobie przerwy w działaniu radia W odpowiedzi miały miejsce trzy rozbłyski, ale głównie nad Pacyfikiem i Oceanem Indyjskim. Otrzymują ocenę „R3” lub wyższą w skali od 1 do 5.

Według Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej „powoduje to przerwy w dostawie prądu na dużym obszarze. [high frequency] Komunikacja radiowa, [and] Utrata łączności radiowej na godzinę w świetle słonecznym Ziemi.” Sygnały nawigacyjne o niskiej częstotliwości, takie jak te używane przez samoloty podróżujące za granicę, mogą być zniekształcone.

Awarie usług komórkowych AT&T?

Powszechne były spekulacje, że powszechna awaria sieci AT&T w czwartek rano była powiązana ze środowymi rozbłyskami słonecznymi. Jednak Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej opublikowało Oświadczenie „Jest mało prawdopodobne, aby te rozbłyski przyczyniły się do szeroko opisywanych przerw w sieci komórkowej” – zauważył.

Joe Kuncz, były szef operacyjny centrum, powiedział „The Washington Post”, że „nie ma szans” na jakiekolwiek powiązania.

„Po raz pierwszy miało to miejsce w nocy nad Ameryką Północną, więc tutaj nie wystąpiły żadne potencjalne szkody. Flary i związane z nimi rozbłyski radiowe wpływają tylko na systemy dzienne” – powiedział Kuncz w e-mailu. „Ponadto, nawet jeśli dzieje się to w ciągu dnia, ryzyko, że będzie to miało wpływ na usługi komórkowe, wynosi zero”.

Oparzenie słoneczne zwykle nie ma wpływu na częstotliwości telefonów komórkowych. Awarie radiowe związane z rozbłyskami słonecznymi wpływają na transmisję w paśmie wysokiej częstotliwości od 3 do 30 MHz. Większość operatorów telefonii komórkowej Działa w zakresie 698–806 MHz.

Wreszcie środowe spalanie CME nie są uwalniane. Takie wybuchy mogą wyzwolić prąd, który przeciąża obwody elektryczne w satelitach i wyłącza je lub niszczy. W lutym 2022 r. 40 satelitów SpaceX zostało zniszczonych przez CME. Nawet gdyby istniał CME, dotarcie na Ziemię zajęłoby więcej niż jeden dzień.

READ  Pod ukraińską elektrownią atomową wybuchają zaciekłe walki - urzędnicy

Ponieważ pierwsze dwa środowe rozbłyski nie wyemitowały CME, obserwatorzy nieba często nie mają ochoty oglądać zorzy polarnej, gdy takie burze geomagnetyczne docierają do Ziemi.

ET Czwartkowy wieczór był największym i trzecim rozbłyskiem, jaki miał miejsce, prawdopodobnie wprowadzając CME, ale prognostycy jeszcze tego nie wiedzą. Czekają na dane z koronografu. Ponieważ CME poruszają się wolniej niż rozbłyski słoneczne, całkowite opuszczenie przez nie dysku słonecznego i stanie się widocznymi dla czujników zajmuje zwykle kilka godzin.

Mimo to w nadchodzących dniach pojawi się więcej możliwości dla flar klasy X i CME. Macierzysta gromada plam słonecznych, która wystrzeliła wszystkie trzy, nazwana „Aktywny Region 3590”, wciąż eksploduje.

Plama słoneczna jest tak duża, że ​​można ją zobaczyć na własne oczy, ale aby bezpiecznie ją zobaczyć, potrzebne są okulary zaćmieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *