W pożarze dwóch budynków w hiszpańskiej Walencji zginęły co najmniej 4 osoby. Brakuje prawie 20 osób

WALENCJA, Hiszpania (AP) – W czwartek ogień strawił dwa budynki mieszkalne we wschodniej Walencji, w Walencji, zabijając cztery osoby, a 19 innych zaginęło kilka godzin po rozpoczęciu płomienia – podały władze.

Władze podały, że ogień zepchnął uciekających mieszkańców na balkony, gdzie część z nich uratowali strażacy.

Strażacy pośpieszyli na miejsce zdarzenia na obrzeżach centrum miasta, gdzie z okien 14-piętrowego apartamentowca, w którym najprawdopodobniej zaczął się ogień, wydobywały się płomienie. Widziano mieszkańców czekających na ratunek na balkonach, a strażacy za pomocą dźwigu wyciągnęli dwóch mieszkańców z jednego z balkonów.

Jorge Suarez, zastępca dyrektora służb ratowniczych w Walencji, powiedział reporterom, że potwierdzono śmierć czterech osób i że około sześć godzin po wybuchu pożaru strażacy próbowali schłodzić budynek z zewnątrz przed próbą wejścia do środka.

Na miejsce wysłano także żołnierzy z hiszpańskiej wojskowej jednostki ratunkowej, a ratownicy medyczni rozbili duży namiot, aby opiekować się rannymi na miejscu.

Przyczyna pożaru nie była od razu znana, ale doniesienia prasowe podają, że ogień mógł szybko się rozprzestrzenić ze względu na materiały użyte w konstrukcji budynku.

Ogień spowodował, że kłęby czarnego dymu uniosły się ku niebu i były widoczne z daleka. Hiszpańska agencja meteorologiczna EMET podała, że ​​w tym czasie wiatr osiągał prędkość do 60 kilometrów na godzinę (40 mil na godzinę).

Oficjalna agencja informacyjna Efe podała, że ​​pożar wybuchł wczesnym wieczorem i rozprzestrzenił się na pobliski budynek. Z raportów służb ratunkowych wynika, że ​​oprócz czterech ofiar śmiertelnych co najmniej 13 osób zostało rannych, większość z nich miała złamania, poparzenia i zatrucie dymem. Wśród 13 osób sześciu to strażacy.

Nie było od razu jasne, ile osób przebywało w budynkach i ile osób udało się uratować.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zamieścił tweet na platformie „X”, w którym stwierdził, że jest „zszokowany straszliwym pożarem budynku w Walencji” i dodał, że zaoferował miastu „wszelką niezbędną pomoc”.

READ  Biden mówi, że został poinformowany o Amerykanach zaginionych na Ukrainie i nalega, aby nie podróżował do tego kraju

„Chcę wyrazić moją solidarność ze wszystkimi poszkodowanymi i wyrazy uznania dla całego personelu ratunkowego rozmieszczonego już na miejscu zdarzenia” – powiedział Sanchez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *