SpaceX i NASA celują w wystrzelenie księżyca oddzielone dniami

NASA i klient SpaceX ogłosili plany rozpoczęcia dwóch niepowiązanych misji na Księżyc w odstępie dwóch dni w przyszłym miesiącu.

12 października NASA potwierdzone Na początku 4 listopada po raz czwarty wystrzeli rakietę Space Launch System (SLS) na platformę Kennedy Space Center LC-39A. Poza niespodziankami, następny start rakiety jest zaplanowany nie wcześniej niż (NET) o godzinie 12:07 EDT (17:07 UTC), 14 listopada. SLS ma za zadanie wystrzelić bezzałogowy prototyp kapsuły załogi Orion NASA w drodze na Księżyc, gdzie statek kosmiczny spróbuje wejść na orbitę księżycową i przeprowadzić testy przed powrotem na Ziemię.

W tym samym dniu japoński startup ispace potwierdzone HAKUTO-R M1, pierwszy komercyjny lądownik księżycowy, ma wystartować na rakiecie SpaceX Falcon 9 w dniach 9-15 listopada. Podczas gdy NASA ma plik Kontrakt o wartości 73 mln USD Wraz z opracowaniem przez ispace w Stanach Zjednoczonych lądownika księżycowego drugiej generacji SERIES-2, program HAKUTO-R pierwszej generacji był prawie w całości prywatnym biznesem. Pierwsza sonda M1 podejmie próbę dostarczenia dwóch łazików i kilku innych komercyjnych i rządowych ładunków na powierzchnię Księżyca.

Pierwszy lądownik księżycowy HAKUTO-R firmy ispace. (ispace)
Pierwsza rakieta SLS NASA na Księżycu. (Richard Engel)

Od 2020 roku HAKUTO-R ma ważyć około 1050 kg (około 2300 funtów) w momencie startu i ma wylądować na Księżycu do 30 kg (około 66 funtów) użytecznego ładunku. Firma ispace zaprojektowała i zbudowała większość struktur sondy, ale podpisała umowę z europejską ArianeGroup na dostarczenie systemu napędowego oraz na pełny montaż, integrację i testy lądownika w Niemczech.

według dokumenty ispace [PDF]Falcon 9 wystrzeli HAKUTO-R na „supersynchroniczną” orbitę okołoziemską, gdzie sonda sprawdzi swoje systemy, zanim ostatecznie użyje własnego ciągu, aby oddalić się od studni grawitacyjnej Ziemi na Księżyc. Oczekuje, że nominalny tranzyt z orbity Ziemi na powierzchnię Księżyca zajmie co najmniej 20 dni. Sonda została zaprojektowana tak, aby przetrwać do 12 dni na powierzchni Księżyca, podczas których spróbuje przeprowadzić swoje eksperymenty na pokładzie, rozmieścić każdy ze swoich małych łazików i przesłać wszystkie zebrane dane z powrotem na Ziemię.

READ  Wadliwy czujnik mógł wyeliminować masowy start rakiety SLS NASA
Wrażenie artystyczne HAKUTO-R na Księżycu. (ispace)

uruchomienie początek [PDF] Jej ustalenia ze SpaceX zostały opisane jako kontrakty na wystrzelenie dwóch lądowników jako dodatkowych ładunków na dwóch rakietach Falcon 9. W swoich komunikatach prasowych ispace nie określił już, czy jednotonowy statek kosmiczny będzie jedynym ładunkiem na Falcon 9. Obecnie zaplanowane 11 listopada. NET. W rzadkim ruchu SpaceX będzie Mówi się, że wydawaj Wzmacniacz fazy 1 wielokrotnego użytku Falcon 9 podczas misji, pozostawiając znacznie większą wydajność na stole.

ispace zebrał prawie 210 milionów dolarów od momentu powstania w 2010 roku – przypadkowo w tym samym roku, w którym Kongres USA zmusił NASA do rozpoczęcia prac nad rakietą SLS. Po 12 latach istnieje możliwość, że pierwsze starty SLS i HAKUTO-R nastąpią z różnicą godzin.

Kiedy zostanie wystrzelony w przyszłym miesiącu, rakieta SLS NASA po raz czwarty trafi na platformę startową. SLS i Orion przeszły mniej niż gładką podróż do pierwszego startu, w wyniku czego doświadczyły pół dekady opóźnień i dziesiątek miliardów dolarów w budżecie. Gdy wszystkie elementy dotarły na Florydę, montaż SLS i Orion oraz rozpoczęcie testów zintegrowanej rakiety zajęło NASA i jej wykonawcom około 12 miesięcy.

Od czasu rozpoczęcia testów zintegrowanych w kwietniu 2022 roku, SLS przeszedł pięć zapowiedzianych testów na Wet Wear Rehearsal (WDR) w kwietniu, czerwcu i wrześniu. Próbował również dwukrotnie wystartować 29 sierpnia i 3 września, chociaż można argumentować, że te dwie próby były kontynuacją testów WDR we wszystkim poza nazwą. Wygląda jednak na to, że kiedy rakieta zostanie wystrzelona po raz czwarty, NASA w końcu zakończy prawie wszystkie testy, które powinna była zakończyć, zanim głośno ogłosi, że Mega Moon Rocket jest gotowa do startu w sierpniu.

Pierwszy start SLS prawie na pewno miałby pierwszeństwo przed jakimkolwiek innym startem z Cape Canaveral w tym samym czasie, w tym z HAKUTO-R M1, ale SpaceX może wystrzelić lądownik księżycowy około dzień przed lub po rakiecie księżycowej NASA.

SpaceX i NASA celują w wystrzelenie księżyca oddzielone dniami


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.