Spadochron nie otworzył się podczas powrotnej misji Jeffa Bezosa w ramach turystyki kosmicznej

Firma Blue Origin, założona przez miliardera Amazona Jeffa Bezosa, wszczęła dochodzenie w związku z incydentem, który dwa lata temu miał miejsce podczas pierwszego lotu załogowego, podczas którego jeden ze spadochronów w kapsule New Shepard nie napełnił się całkowicie.

Firma Nowa rakieta Shepard została wystrzelona 19 maja Przenosi sześcioosobową załogę w przestrzeń suborbitalną. Podczas misji NS-25 kapsuła załogi wylądowała i zakończyła lot, ale tylko dwa z trzech spadochronów były w pełni napompowane, SpaceNews wspomniany. Steve Stich, dyrektor programu Commercial Crew Programu NASA, ujawnił niedawno ten problem podczas konferencji prasowej na temat zbliżającego się lotu testowego z załogą Boeinga Starliner. Firma Blue Origin nie ogłosiła problemu ze spadochronem, zamiast tego poinformowała urzędników NASA o anomalii, ponieważ pojazdy takie jak Starliner Boeinga wykorzystują podobne komponenty.

New Shepard używa trzech spadochronów, aby spowolnić kapsułę załogi powracającą na Ziemię, chociaż może wylądować tylko z w pełni rozwiniętym spadochronem. Spadochrony zaprojektowano tak, aby rozkładały się w trzech etapach, jednak podczas misji NS-25 jeden z trzech spadochronów zawiódł w pierwszym etapie, gdy lina kontrolująca jego napełnienie nie została przecięta tak, jak powinna – twierdzi Stich.

„Przy tych spadochronach pracuje niewielka grupa ludzi” – SpaceNews cytuje wypowiedź Stitcha. „Wspaniale udostępnili nam dane. Nie mają jeszcze żadnej pierwotnej przyczyny, a my nadal ich monitorujemy”.

Prywatne przedsięwzięcie kosmiczne Bezosa wznowiło program turystyki kosmicznej wraz z misją NS-25 prawie dwa lata po uziemieniu jego rakiety. We wrześniu 2022 r. A Bezzałogowy lot New Shepard zakończył się pożarem Około minuty po starcie. Wzmacniacz rakiety eksplodował w trakcie lotu, a jego kapsuła opuściła statek, lecąc z prędkością około 700 mil na godzinę (1130 km/h) i 29 000 stóp (8840 m) nad ziemią.

READ  Rzadka kometa zbliża się do najbliższego punktu Ziemi od 50 000 lat

Jako przyczynę Blue Origin zidentyfikowało „awarię termiczną dyszy silnika”. Przyczyna niepowodzenia wystrzelenia rakiety. W tym czasie New Shepard przewoził 36 ładunków, z czego ponad połowa należała do NASA, ale na pokładzie kapsuły nie było załogi. Firma wznowiła działalność związaną z turystyką kosmiczną 19 maja, wykonując siódmy lot załogowy w przestrzeń kosmiczną, co stanowiło powrót po niepowodzeniu poprzedniego startu. Nie wiemy jeszcze, jak poważny jest problem ze spadochronem i czy spowoduje dalsze opóźnienia. Chociaż nie jesteśmy specjalistami od parasoli, można śmiało powiedzieć, że jest to niepokojące; Jeśli pojedynczy spadochron nie otworzy się, może to wskazywać na możliwość wielokrotnych awarii podczas lądowania.

Ponadto inżynierowie programu Boeing Starliner odkryli własny problem ze spadochronem, który opóźnił pierwszy załogowy lot kapsuły. Na kilka tygodni przed planowanym startem 21 lipca 2023 r. zespoły Starliner odkryły, że materiałowe części spadochronów uległy Limit obciążenia awaryjnego jest niższy niż oczekiwano. Oznacza to, że w przypadku awarii jednego spadochronu, pozostałe dwa spadochrony nie będą w stanie spowolnić pojazdu Starliner na tyle, aby bezpiecznie wylądować w Nowym Meksyku. W marcu 2024 r. Boeing ogłosił, że rozwiązał problem bezpieczeństwa.

Problem ze spadochronami wynika z trudności w dokładnym symulowaniu środowiska, w którym się rozprzestrzeniają. „Nawet dzisiaj, przy całej dostępnej technologii i wszystkim innym, jeśli chodzi o spadochrony, nadal nie jesteśmy w stanie modelować napełnienia spadochronu” – stwierdził Stitch według SpaceNews. „Wygląda na to, że to powinno być łatwe. Nadal jest trochę trudne”.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X Niestandardowa zakładka dla Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *