Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjski bank centralny i zagroziły podjęciem działań

Zidentyfikowany 29 sierpnia 2020 r. w Centrali Skarbu USA w Waszyngtonie, DC, USA. REUTERS / Andrew Kelly

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 28 lutego (Reuters) – W poniedziałek Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjski bank centralny i inne aktywa, rozprawiając się z gospodarką kraju i dalej karząc Moskwę za inwazję na Ukrainę.

Środki mające na celu uniemożliwienie Amerykanom angażowania się w jakiekolwiek transakcje z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów lub narodowym funduszem majątkowym prawdopodobnie podniosą rosyjską inflację, stłumią jej siłę nabywczą i ograniczą inwestycje, poinformowali w poniedziałek urzędnicy amerykańscy. .

Działania obejmują rzeźbienie w celu przeniesienia energii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W zeszłym tygodniu Waszyngton nałożył kilka rund sankcji na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i duże banki po zajęciu Ukrainy przez siły rosyjskie w wielkiej ofensywie przeciwko państwu europejskiemu po II wojnie światowej.

„Jeśli prezydent Putin zdecyduje się kontynuować inwazję na Ukrainę, naszym celem jest zapewnienie, że rosyjska gospodarka cofnie się i że mamy do tego narzędzia” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek wysoki rangą urzędnik amerykańskiej administracji.

Waszyngton i jego sojusznicy powiedzieli w sobotę, że podejmą działania przeciwko bankowi centralnemu i że niektóre rosyjskie banki zostaną wykluczone z Międzynarodowej Organizacji Płatniczej SWIFT, a lista partnerów UE jest wciąż finalizowana, poinformowali urzędnicy. Czytaj więcej

Rosyjski bank centralny w poniedziałek podwoił swoją główną stopę procentową i wprowadził pewne ograniczenia kapitałowe, ale jej gubernator powiedział, że zaprzestał sprzedaży waluty obcej, aby powstrzymać rubla. Czytaj więcej

Urzędnik z USA powiedział w sobotę, że Rosja planuje zaatakować Ukrainę, mając nadzieję, że wykorzysta aktywa swojego banku centralnego do złagodzenia skutków sankcji, a sobotnie ogłoszenie będzie próbowało przenieść te aktywa do Rosji lub do bezpiecznych przystani.

READ  Właściciele psów z Long Island, weterynarze w pogotowiu w związku z rozprzestrzenianiem się tajemniczej choroby psów

Poniedziałkowe działania „zamroziły” wszelkie aktywa posiadane przez rosyjski bank centralny w Stanach Zjednoczonych, blokując dostęp Rosji do aktywów o wartości setek miliardów dolarów, powiedział urzędnik.

„Rezerwy Putina w wysokości 630 miliardów dolarów są ważne tylko wtedy, gdy używa ich do ochrony swojej waluty, zwłaszcza poprzez sprzedaż tych rezerw w zamian za kupno rubla” – powiedział drugi członek zarządu.

„Po dzisiejszej operacji nie jest to już możliwe, a „Twierdza Rosyjska” zostanie zdemaskowana jako mit”.

Mark Soupel, były wysoki rangą urzędnik skarbu, który pełni funkcję amerykańskiego przewodniczącego Forum OMFIF ds. Bankowości Centralnej, Polityki Gospodarczej i Inwestycji Publicznych, nazwał to posunięcie „najwspanialszym przykładem solidarności Zachodu”.

„Wszystko to wydarzyło się z dnia na dzień, a pod względem swojej siły odłączyło znaczną liczbę krajów od globalnego systemu finansowego” – powiedział Sopal Reuterowi.

Departament Skarbu USA poinformował w poniedziałek, że nałożył sankcje na bezpośrednie inwestycje Rosji w rosyjski suwerenny fundusz nieruchomości (RDIF) i jego organ zarządzający, który na arenie międzynarodowej sprzedaje szczepionkę Sputnik V COVID-19.

Jej szef, Grill Dmitriev, również stał się celem Waszyngtonu, oskarżanego o bycie bliskim sojusznikiem Putina.

RDIF powiedział w oświadczeniu, że nie jest zaangażowany w działalność polityczną i że ograniczenia skomplikują reklamę Sputnika V.

„Sankcje wobec RTIF, które od samego początku służą budowaniu stosunków międzynarodowych i wspieraniu konstruktywnych relacji, pokazują, że Stany Zjednoczone zdecydowały się podważyć konstruktywny dialog między narodami” – czytamy w raporcie.

Neutralna Szwajcaria nałożyła sankcje na Rosję w poniedziałek, a Singapur zapowiedział, że podejmie działania przeciwko Moskwie. Czytaj więcej

Dostawy energii

Skarb Państwa udzielił koncesji publicznej z poniedziałkową akcją zatwierdzającą niektóre transakcje związane z energią do 24 czerwca.

Administracja prezydenta Joe Bidena już jest zaniepokojona, że ​​sankcje mogą spowodować wzrost cen gazu i energii i podjęła kroki w celu złagodzenia tego.

READ  Sędzia Sandra Day O'Connor uhonorowana tytułem „amerykańskiego pioniera” na pogrzebie

Urzędnicy powiedzieli, że Waszyngton będzie nadal kształtował swoje działania przeciwko Rosji, aby złagodzić skutki odczuwane w kraju i umożliwić zrównoważone dostawy energii na rynki światowe.

Ostrzegali, że Stany Zjednoczone nie zawahają się podjąć dalszych działań przeciwko Rosji, powołując się na podobne środki już podjęte przez kraje europejskie, i że aktywnie badają sposoby odłączenia Rosji od kluczowych technologii, które uczyniłyby ją na długi czas głównym producentem energii . Unia.

Powiedzieli, że Waszyngton również uważnie monitoruje Białoruś i może spotkać się z jeszcze bardziej represyjnymi działaniami, jeśli nadal będzie pomagał Moskwie w inwazji sojuszników Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Daphne Psaledakis, Steve’a Hollanda, Andrei Shalal i Susan Heavey; Raport dodatkowy Josephine Mason w Londynie; Montaż przez Mary Milligan, Nicka Jiminskiego i Howarda Kollera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *