Linie kontenerowe zawieszają dostawy do Rosji, mówi Maersk

Kontenery na pokładzie statku Maersk Line przez Kanał Sueski w Ismailii w Egipcie, 7 lipca 2021 r. REUTERS / Amr Abdullah Dalsh

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN/KOPENHAGA (Reuters) – Kontenerowiec Ocean Network Express (jeden) w poniedziałek zawiesił rezerwacje do iz Rosji, podczas gdy Maersk powiedział, że rozważa zrobienie tego samego w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na Moskwę po inwazji na Ukrainę.

Atak Rosji na sąsiada, o którym Moskwa mówi, że jest „operacją specjalną”, jest największą międzypaństwową inwazją na Europę od czasów II wojny światowej.

„Przyjmowanie rezerwacji do iz Sankt Petersburga w Rosji zostało zawieszone ze skutkiem natychmiastowym do odwołania, podczas gdy my oceniamy rentowność operacyjną”, powiedział Wan z Singapuru w raporcie doradczym dla klientów w poniedziałek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

ONE dodał, że zawiesił również rezerwacje dla rosyjskiego portu Noworosyjsk oraz ukraińskiego portu kontenerowego Odessa.

niemiecki Hapag Lloyd (HLAG.DE) 24 lutego poinformował, że wydał czasowe zawieszenie rezerwacji dla Rosji i zawiesił rejsy na Ukrainę. Rzecznik Hapag powiedział w poniedziałek, że jest to „ze względu na wydarzenia, które widzieliśmy w zeszłym tygodniu, oraz w celu zapewnienia, że ​​przestrzegamy wszelkich nałożonych sankcji”.

MSC, największa na świecie linia kontenerowa pod względem pojemności, poinformowała od poniedziałku, że utrzymuje usługi frachtu i transportu lądowego do iz Rosji „w pełnej zgodności z międzynarodowymi sankcjami”.

„Rezerwacje na autoryzowane przesyłki związane z Rosją będą przyjmowane wyłącznie w wyniku kompleksowego procesu weryfikacji przez MSC z wymaganą przedpłatą w przypadku całego importu do Rosji” – podała firma w oświadczeniu.

„Spodziewamy się, że na transport ładunków związanych z Rosją będzie miała wpływ rosnąca liczba inspekcji i kontroli w europejskich i innych portach międzynarodowych”.

READ  Trzywyrazowy „Hack” daje użytkownikom Twittera niebieskie znaczniki za darmo – ale jest pewien haczyk

Tymczasem Maersk (MAERSKb.CO) W poniedziałek poinformował, że uważnie monitoruje szybko rozwijające się sankcje i restrykcje nałożone na Rosję i przygotowuje się do ich przestrzegania.

„Nasze przygotowania obejmują możliwe zawieszenie zastrzeżeń Maerska do iz Rosji, zarówno na oceanie, jak i w głębi lądu” – napisano w oświadczeniu.

W skoordynowanej odpowiedzi Stany Zjednoczone, kraje europejskie i inne kraje podjęły niezwykły krok, nakładając na rosyjski bank centralny sankcje finansowe i nakładając ograniczenia na transakcje transgraniczne przez największych pożyczkodawców w kraju.

Maersk, który obsługuje prawie jeden na sześć kontenerów wysyłanych na całym świecie, powiedział, że koncentruje się na ochronie typów kontenerów i operacji łańcucha chłodniczego, które „obejmują krytyczne towary, takie jak artykuły spożywcze i leki”.

Maersk powiedział, że ograniczenia dotyczące operacji w rosyjskiej przestrzeni powietrznej wpłyną na jego usługi lotnicze.

Rzecznik firmy odmówił podania szczegółów na temat możliwych działań i powiedział, że firma spodziewa się dostarczyć więcej informacji później w poniedziałek.

W ubiegłym roku spółka wygenerowała około 2,5% swoich całkowitych przychodów z Rosji. Obsługuje kontenerowe trasy żeglugowe do Sankt Petersburga i Kaliningradu na Morzu Bałtyckim, Noworosyjska na Morzu Czarnym oraz Władywostoku i Wostocznego na wschodnim wybrzeżu Rosji.

Maersk działa w Rosji od 1992 roku.

W ubiegłym tygodniu firma zawiesiła wszystkie zawinięcia do portów na Ukrainie do końca lutego oraz zamknęła swoje główne biuro w Odessie na wybrzeżu Morza Czarnego. Czytaj więcej

MSC poinformował, że od 24 lutego nie jest w stanie obsługiwać ukraińskich portów.

Rosja twierdzi, że jej działania na Ukrainie mają na celu nie okupację terytorium, ale zniszczenie potencjału militarnego jej południowego sąsiada i aresztowanie tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Jacoba Groenholta Pedersena i Stena Jacobsena w Kopenhadze oraz Jonathana Solla w Londynie; Montaż przez Davida Goodmana, Franka Jacka Daniela, Andrew Heavensa, Toby’ego Chopra

READ  Amazon rezygnuje z płatności bezgotówkowych w swoich sklepach spożywczych

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *