Starożytna skamielina gada rzuca nowe światło na wczesną ewolucję morza

Stavros Chondromicalis

Artystyczna rekonstrukcja najstarszych znanych gadów morskich z półkuli południowej: notozaurów, które pływały wzdłuż starożytnego wybrzeża Antarktyki na terenie dzisiejszej Nowej Zelandii około 246 milionów lat temu.CNN

Naukowcy odkryli skamielinę gada morskiego sprzed 246 milionów lat, najstarszą tego typu, jaką kiedykolwiek znaleziono na półkuli południowej, rzucającą nowe światło na wczesną ewolucję ssaków morskich.

the Największe masowe wymieranie W zapisie kopalnym – znanym jako „Wielkie Wymieranie” – miało to miejsce około 252 milionów lat temu, niszcząc około 95% gatunków żyjących na lądzie i morzu.

Następnie pojawiły się nowe stworzenia, które wyewoluowały z tych, które przeżyły, w tym gady, które ewoluowały od życia na lądzie do życia w morzu.

Zauropterygi były starożytnymi gadami wodnymi, które istniały około 180 milionów lat temu w erze mezozoicznej, czyli od 251 do 66 milionów lat temu.

Notozaury były rodzajem zauropterygii, który żył na Ziemi w okresie triasu, pierwszym okresie ery dinozaurów, od 251 do 200 milionów lat temu.

Jednak według badań opublikowanych w czasopiśmie jego wczesną ewolucję poznano jedynie na podstawie skamieniałości znalezionych na półkuli północnej. Aktualna biologia Poniedziałek.

Według głównego autora badania Benjamina Kerra, paleontologa z Uniwersytetu w Uppsali, skamieniałości tych zwierząt powszechnie spotyka się w Europie, a także w południowo-zachodnich Chinach i na Bliskim Wschodzie, a fragmentaryczne przypadki występują w Wyoming w Stanach Zjednoczonych i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Muzeum Ewolucji w Szwecji.

„Ale wcale nie oczekuje się, że znajdzie takiego na drugim końcu Ziemi” – Kerr powiedział we wtorek CNN.

W czasach, gdy istniały notozaury, prawie wszystkie masy lądowe Ziemi były połączone w jeden gigantyczny kontynent zwany Pangea. Według Kerra ten gigantyczny kontynent miał kształt podkowy, a pośrodku znajdował się Ocean Paleo-Tetydy, gdzie, jak się uważa, żyły te zwierzęta.

READ  Naukowcy znaleźli sposób na bardziej efektywne oszczędzanie energii i gotowanie wody

Powiedział, że najważniejszym pytaniem jest, w jaki sposób zwierzęta te przemieszczały się z jednej strony Ziemi na drugą, skoro druga strona była otoczona przez gigantyczny globalny ocean zwany Panthalassa, który rozciąga się od bieguna do bieguna.

„Nigdy nie zostało to wyjaśnione i nie wiemy, co się dzieje. Niespodziewanie znajdujemy notozaura na Antarktydzie w Nowej Zelandii i wydaje się, że wszystko wywróciło się do góry nogami” – powiedział Kerr.

Jak wynika z komunikatu prasowego uniwersytetu, w 1978 roku na bardziej nierównym terenie wzdłuż rzeki u podstawy Mount Harbor w Nowej Zelandii znaleziono pojedynczy kręg notozaura. Kerr powiedział, że stale znajduje się wiele skamieniałości, a materiał został zdeponowany w Narodowej Kolekcji Skamielin w Nowej Zelandii. O odkryciu powiadomił go nieżyjący już paleontolog Robert Euan Fordyce, ale pandemia wirusa koronaawirusa opóźniła badaczy podróżujących w celu przyjrzenia się temu odkryciu aż do zeszłego roku.

Dopiero po zbadaniu kręgów i skamieniałości z otaczających skał międzynarodowy zespół paleontologów odkrył, że cofnęło to zapis kopalny zauroptera na półkuli południowej o ponad 40 milionów lat.

Kerr stwierdził, że wiek skamieniałości jest „naprawdę interesujący”, ponieważ pokazuje, że „246 milionów lat temu, czyli bardzo blisko początków ery dinozaurów, dinozaury w zasadzie przystosowały się do życia w morzu i… nagle stały się kosmopolityczne .” ”

Naukowcy twierdzą, że skamielina stanowi pierwszy dowód na to, że wczesna globalizacja miała miejsce w tym samym czasie, gdy liczba gadów wzrastała wraz z powstawaniem drapieżników oceanicznych i złożonych ekosystemów morskich.

Kerr powiedział, że badania sugerują, że te starożytne gady morskie wędrowały wokół biegunów Ziemi, okrążając superkontynent niczym ciągła przybrzeżna autostrada.

Notozaury miały smukłe ciało, długą szyję, długie kończyny i ogon. Wiosłowali w wodzie kończynami. Jednak z czasem zauropterygowie opracowali lepsze wiosła.

READ  Wytrwały łazik odkrywa „skarb” materii organicznej na Marsie

Kerr, który pracuje również na Svalbardzie w norweskiej Arktyce, powiedział, że badacze planują poszukać większej liczby skamieniałości na całym świecie, próbując „prześledzić te historie od bieguna do bieguna” i zrozumieć, w jaki sposób zwierzęta migrowały wokół superkontynentu.

„To, na co tu patrzymy, może być historią wykraczającą poza to wydarzenie superwymierania i sięgającą dalej w przeszłość, dzięki czemu możemy zacząć widzieć, że te zwierzęta rzeczywiście były przystosowane do życia w morzu” – powiedział. „Zobaczymy. Będziemy kopać dalej i zobaczymy, co uda nam się znaleźć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *