Start pierwszego lotu testowego Starlinera dla astronautów został odwołany na kilka minut przed startem (wideo)

PRZYlądek CANAVERAL, Floryda – Pierwszy załogowy start statku kosmicznego Boeing Starliner został ponownie opóźniony, tym razem z powodu spontanicznego przerwania misji na kilka minut przed dzisiejszym startem (1 czerwca).

Statek kosmiczny Boeing Starliner i jego rakieta Atlas V znajdowały się niecałe 4 minuty od wystrzelenia dwóch astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną ze stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie o godzinie 12:25 EDT (16:25 GMT), kiedy nastąpiło przerwanie. Komputer sekwencji startu naziemnego uruchomił automatyczne przerwanie na 3 minuty i 50 sekund przed startem, ale dokładny powód nie jest jasny.

Jeśli Boeingowi i United Launch Alliance (ULA), który zbudował rakietę Atlas V dla Starlinera, uda się na czas rozwiązać usterkę, będą mogli podjąć kolejną próbę w niedzielę (2 czerwca) z docelowym czasem startu wynoszącym 12 minut. :03:00 EDT (16:03 GMT). Możesz śledzić na żywo aktualizacje startu Starlinera, aby uzyskać najświeższe informacje, a także oglądać start Starlinera w Internecie za pośrednictwem transmisji telewizyjnej NASA.

Pierwszy statek kosmiczny Boeinga Starliner przewożący astronautów stoi na szczycie rakiety Atlas V w kompleksie Space Launch Complex 41 w stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie, 1 czerwca 2024 r. (Zdjęcie: NASA TV)

„Przyczyna tego zawieszenia nie jest obecnie znana” – powiedział rzecznik NASA Derol Neal podczas zawieszenia startu. Po odkażeniu ULA przystąpiło do zabezpieczania infrastruktury rakietowej i naziemnej, aby załoga lądowiska mogła wydobyć z kapsuły załogę Starlinera, astronautów NASA Butcha Wilmore’a i Sunitę Williams.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *