Stephen Willheit, twórca GIF-ów, umiera w wieku 74

Stephen E. Weilheit, programista komputerowy najbardziej znany z wynalezienia GIF, animacji w pętli, która stała się globalnym językiem do przekazywania humoru, sarkazmu i niepokoju w mediach społecznościowych i komunikatorach, zmarł 14 marca w Cincinnati. Miał 74 lata.

Jego żona, Kathleen Weilheit, potwierdziła jego śmierć w szpitalu w czwartek i powiedziała, że ​​przyczyną były komplikacje związane z Covid-19.

W 1987 roku, pracując w CompuServe, pierwszym krajowym serwisie internetowym, Wilhite kierował zespołem inżynierów, którzy zrewolucjonizowali sposób udostępniania filmów wideo w Internecie. Nazwali stworzony przez siebie format GIF, skrót od Graphics Interchange Format, rodzaj skompresowanego pliku obrazu, który jest łatwy w użyciu, co czyni go trwałym.

Urok technologii rozszerzył się z komputerów na smartfony, dając celebrytom i niesławnym możliwość udostępniania GIF-ów na platformach takich jak Twitter i Facebook, a ostatecznie tworzenia własnych odcinków. Popularny animowany GIF zainspirował „Tańczące dziecko” w 1996 roku i popularne aplikacje, takie jak Giphy.

„Widziałem wygląd, którego chciałem w mojej głowie, a potem zacząłem programować” – pan Wilhite Powiedział New York Times w 2013 roku.

W tym samym roku pan Welheit, który był również byłym głównym architektem America Online, otrzymał nagrodę za całokształt twórczości na rozdaniu nagród Webby Awards.

Oprócz żony, wśród ocalałych pana Welheita jest jego syn David Welheit; zięciów Rick Groves, Robin Landrum, Renee Bennett i Rebecca Boise; 11 wnuków i troje prawnuków.

W 2012 roku słowniki Oxford American Dictionaries uznały GIF za „słowo roku. „

Chociaż użyteczność innowacji pana Wilhite’a była niekwestionowana, wymowa „GIF” była częstym tematem dyskusji. Czy jest wymawiane twardym G czy miękkim G?

„The Oxford English Dictionary akceptuje oba te obszary”, powiedział Welheit. „Oni się mylą. To miękkie G, wymawiane „jif”. Koniec historii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *