Świat wkrótce zobaczy ocieplenie o 1,5 stopnia Celsjusza – WMO

LONDYN, 17 maja (Reuters) – Globalne temperatury po raz pierwszy są na dobrej drodze, aby uniknąć przekroczenia 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) ocieplenia w ciągu najbliższych pięciu lat, poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). .

Nie oznacza to, że świat przekroczy długoterminowy limit ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, określony w porozumieniu paryskim z 2015 roku.

Ale jeden rok ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza może dać wgląd w to, jak wyglądałoby przekroczenie tego długoterminowego progu, w oparciu o 30-letnią średnią światową.

Przy wstępnych 66% szansach na osiągnięcie 1,5°C do 2027 r. „po raz pierwszy w historii temperatura przekroczyła 1,5°C”, powiedział Adam Scaife, szef prognoz długoterminowych w brytyjskim Met Office Hadley Centre. , który pracował nad najnowszą globalną coroczną aktualizacją klimatyczną WMO z pierwszej dekady.

W zeszłym roku raport był 50-50.

Nawet chwilowe osiągnięcie 1,5°C jest „wskazówką, że kiedy zaczynamy od 1,5°C w tych latach, rzeczywisty długoterminowy klimat najczęściej zbliża się do tego progu” – powiedział Leon Hermansson. Centrum Met Office Hadley.

Oznacza to również, że świat nie poczynił wystarczających postępów w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie klimatu.

Częściowo odpowiedzialny za zwiększenie prawdopodobieństwa osiągnięcia wkrótce 1,5°C jest wzór pogodowy El Niño, który ma się rozwinąć w nadchodzących miesiącach. Podczas El Niño ciepła woda w tropikalnym Pacyfiku ogrzewa atmosferę powyżej, podnosząc globalne temperatury.

El Niño „w połączeniu z wywołanymi przez człowieka zmianami klimatycznymi popchnie globalne temperatury na niezbadane terytorium” – powiedział w komunikacie prasowym sekretarz generalny WMO Petteri Talas.

Przejście w połowie roku do El Niño niepokoi naukowców na całym świecie. Zjawisko pogodowe, choć różniące się od zmian klimatu, prawdopodobnie nasili się i przyniesie cieplejszą pogodę w Ameryce Północnej i suszę w Ameryce Południowej, pozostawiając Amazonię w większym stopniu zagrożonym pożarem.

READ  Książę William odwiedza projekt dla bezdomnych

Szansa na tymczasowe przekroczenie 1,5°C wzrosła z czasem. Na przykład naukowcy szacują 10% szans na osiągnięcie 1,5 stopnia Celsjusza w latach 2017-2021.

W przeciwieństwie do prognoz klimatycznych Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu, które opierają się na przyszłych emisjach gazów cieplarnianych, WMO dostarcza długoterminowych prognoz pogody opartych na zaktualizowanych prognozach.

WMO stwierdziło 98% szans, że rekord w ciągu najbliższych pięciu lat przekroczy rok 2016, na który wpływ miało około 1,3 stopnia Celsjusza (2,3 stopnia Celsjusza) globalnego ocieplenia.

„Ten raport powinien być wezwaniem do zintensyfikowania globalnych wysiłków na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego” – powiedział Doug Barr, główny naukowiec w Greenpeace UK.

Reportaż Glorii Dickey w Londynie; Montaż autorstwa Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *