Pustynne monolity ujawniają plany architektoniczne z epoki kamienia

Masywne prehistoryczne kamienne konstrukcje w pustynnych krajobrazach od Arabii Saudyjskiej po Kazachstan od dziesięcioleci wprawiają archeologów w zakłopotanie. Każdy z nich może rozciągać się na odległość do kilku mil i ogólnie przypominać latawiec z nitkami ogona.

Ostatnie badania Doszli do konsensusu, że tak zwane pustynne latawce były używane do polowania i zabijania stad gnu. Jednak sposób, w jaki starożytni łowcy-zbieracze wymyślili – i zrealizowali – te wielkie budowle, pozostaje tajemnicą. W całości latawce są „widoczne tylko z powietrza” – powiedział Remy Crassard, archeolog z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. „Nawet przy naszych nowoczesnych sposobach wizualizacji naszych krajobrazów, nam, archeologom, naukowcom i naukowcom, nadal trudno jest właściwie sporządzić mapę”.

Dr Crassard i jego współpracownicy byli zachwyceni w 2015 r., kiedy znaleźli dwa monolity z dokładnymi przedstawieniami pobliskich pustynnych latawców w Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Wpisane między 7000 a 9000 lat temu reprezentacje te są najstarszymi szeroko znanymi planami architektonicznymi zarejestrowanymi w historii ludzkości, Zespół Zgłoszono w środę w magazynie PLOS ONE. Podkreślają również, jak skrupulatnie zaplanowane latawce pustynne były przez starożytne ludy, które na nich polegały.

„To niesamowite”, powiedział dr Crassard, „wiedząc i demonstrując, że byli w stanie uzyskać mentalną percepcję bardzo dużych przestrzeni i umieścić to na mniejszej powierzchni”.

W ciągu ostatniej dekady w ramach projektu pt globalkityDr Crassard i jego współpracownicy wykorzystali zdjęcia satelitarne do zidentyfikowania ponad 6000 pustynnych latawców o różnych kształtach i rozmiarach na Bliskim Wschodzie oraz w zachodniej i środkowej Azji. Inni badacze odkryli petroglify przedstawiające te stworzone przez człowieka tajemnice podczas prowadzenia badań i wykopalisk.

Ale mówiąc o wcześniej znalezionych rycinach, dr Crassard powiedział: „Nie można powiązać tych rysunków z konkretnym latawcem”.

Kiedy podczas badań terenowych natknęli się na dwa obrazy latawców w południowo-wschodniej Jordanii i północnej Arabii Saudyjskiej, zdali sobie sprawę, że są one charakterystyczne.

READ  Japonia do WTO: chiński zakaz dotyczący owoców morza w związku z wypadkiem w Fukushimie „całkowicie nie do przyjęcia”

Na początku zauważają trzy charakterystyczne cechy latawca. Były „akordy ogonowe”, które przedstawiały mniej lub bardziej ciągłe linie kamieni. Zbiegają się one w otoczoną ścianami obudowę, która przypomina „ciało” latawca. A wzdłuż krawędzi ciała wycięto doły. Archeolodzy podejrzewają, że grupy zwierząt, takie jak jelenie, podążały lub skradały się wzdłuż tych kamiennych linii, zanim zostały wpędzone do zagrody, gdzie myśliwi zabijali zwierzęta, używając strategicznie rozmieszczonych dołów, aby uwięzić tych, którzy próbowali uciec.

Zespół bardzo szybko zdał sobie sprawę, że te petroglify pasują do kształtu i struktury latawców widzianych w pobliżu. Na przykład w południowo-wschodniej Jordanii linie ogonowe latawców zakrzywiają się, gdy zbiegają się w zagrody – cecha widoczna również na kamieniu z inskrypcjami.

powiedział Mohammed Al-Tarawneh, archeolog z Uniwersytetu Al-Hussein Bin Talal w Jordanii i autor książki „Pamiętasz”.

Modele matematyczne wykazały również, że latawce w regionie jordańsko-saudyjskim, w którym pracował zespół, były najbardziej zbliżone, gdy naukowcy porównali geometrię dwóch napisów z łącznie 69 latawcami z różnych regionów. Porównania kształtu z tymi bliskimi latawcami ujawniły również, że obrazy były wykonane w dużej skali. Naukowcy wywnioskowali o wieku rycin, używając narzędzi do geodatowania, aby określić, kiedy zbudowano odpowiednie lokalne struktury latawców.

Nie wiadomo, czy te rysunki zostały wykonane jako plany pomagające budować latawce, czy też służyły jako mapy dla myśliwych. Wael Abu Aziza, archeolog z Francuskiego Instytutu Bliskiego Wschodu w Kairze, powiedział, że inskrypcje mogą być również symbolicznymi obchodami pustynnych latawców, które mogły być ważną częścią tożsamości kulturowej starożytnych ludów, które je wytwarzały i używały. Jordania i autor badania.

York Rowan, archeolog z University of Chicago, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że inskrypcje wymienione w artykule są niezwykłym znaleziskiem. Opisał to jako niezwykłe, że ludzie na Ziemi dokładnie fotografowali rzeczy, które dziś można w pełni zobaczyć tylko z góry. Odnalezienie tego mentalnego opanowania przestrzeni otwiera nowe okno w umysłach tych starożytnych łowców.

READ  Prezydent Sri Lanki ucieka na Malediwy, protestujący szturmują urząd premiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *