Światowi przywódcy przyłączają się do kluczowego szczytu pokojowego Ukrainy w Szwajcarii – ale nie do Rosji ani Chin

Michaela Buholzera/Pool/AFP/Getty Images

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w piątek do Szwajcarii przed weekendowym szczytem pokojowym.CNN

Ponad 100 krajów i organizacji zebrało się na dużej konferencji w Szwajcarii poświęconej utorowaniu drogi do pokoju między Ukrainą a Rosją, ale nie było przedstawicieli Moskwy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza wykorzystać spotkanie w kurorcie niedaleko Lucerny do zdobycia poparcia dla 10-punktowego planu pokojowego, który po raz pierwszy nakreślił pod koniec 2022 roku.

Przemawiając na sobotniej konferencji Zełenski powiedział, że propozycja zakończenia wojny zostanie przedłożona Rosji, a gdy zostanie ona zgodna przez inne uczestniczące kraje, odbędzie się drugi szczyt pokojowy, na którym „będziemy mogli ustalić prawdziwy koniec. Wojna .”

„Formuła pokojowa ma charakter włączający i chętnie wysłuchamy wszystkich propozycji, wszystkich pomysłów na temat tego, czego naprawdę potrzebuje pokój i co jest dla was ważne, oraz podejmiemy działania w związku z nimi” – powiedział Zełenski.

„Wzywam Państwa do jak największej aktywności i jestem dumny ze wszystkich regionów świata, wszystkie kontynenty są teraz reprezentowane na Szczycie Pokojowym” – dodał.

Większość zachodnich rządów wysłała przedstawicieli na najwyższym szczeblu. Wiceprezydent USA Kamala Harris była obecna na spotkaniu i ogłosiła, że ​​Waszyngton zapewni Kijowowi pakiet pomocy o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów, aby pomóc w odbudowie zniszczonej infrastruktury i zaspokojeniu potrzeb humanitarnych wynikających z konfliktu. .

„Ta wojna była całkowitą porażką Putina. Jestem tutaj, w Szwajcarii, aby wspierać przywódców na Ukrainie i na całym świecie, wspierając sprawiedliwy i trwały pokój” – powiedział Harris.

Alessandro Della Valle/AFP/Getty Images

Wiceprezydent USA Kamala Harris (po lewej) podaje rękę prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas spotkania na marginesie szczytu pokojowego w Szwajcarii w sobotę i niedzielę.

Dołączają szefowie państw i rządów kilku krajów europejskich, w tym Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także premier Japonii Fumio Kishida.

READ  Portret Michaela Obamy autorstwa Violi Davis kpił z ust Bursta

Chiny nie wezmą jednak udziału. Stwierdziło, że takie spotkanie wymagałoby udziału zarówno Rosji, jak i Ukrainy.

Plan Zełenskiego obejmuje żądania zakończenia działań wojennych, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk rosyjskich z ziemi ukraińskiej i przywrócenia przedwojennych granic Ukrainy z Rosją.

Wzywa także do powołania specjalnego sądu, który miałby sądzić rosyjskie zbrodnie wojenne.

„Ukraina nigdy nie chciała tej wojny. To zbrodnicza i całkowicie niesprowokowana agresja Rosji. Chciał jej tylko Putin” – powiedział Zełenski.

Rosja wykazała niewielkie zainteresowanie przyjęciem tych warunków i nie wykazała żadnych oznak kompromisu w kwestiach regionalnych.

Piątek, dzień przed rozpoczęciem szczytu. Prezydent Rosji Władimir Putin powtórzył plan pokojowy Kremla, na który Ukraina raczej się nie zgodzi.

We wniosku wzywa się do wycofania wojsk ukraińskich z czterech południowych i wschodnich regionów terytorium Ukrainy, które według Moskwy zostały zaanektowane z naruszeniem prawa międzynarodowego, i żąda, aby Kijów zrezygnował z prób przystąpienia. NATO.

Choć siły rosyjskie poczyniły w ostatnich miesiącach skromne zyski w dwóch regionach – Doniecku i Ługańsku, daleko im do zajęcia wszystkich czterech, w tym Chersonia i Zaporoża.

Putin powiedział później, że na Ukrainie walczy prawie 700 000 rosyjskich żołnierzy, co stanowi wzrost w porównaniu z 617 000, które ogłosił podczas swojej ostatniej konferencji prasowej w 2023 roku.

W wywiadzie dla włoskiej telewizji Zełenski odpowiedział: „To, że Putin mówi nam, żebyśmy oddali im część naszych okupowanych i niezamieszkanych terytoriów, przemawia w imieniu wielu części naszego kraju i przestanie (tam), nie będzie zamrożonego konfliktu”. .”

„Te przesłania są jak przesłania Hitlera” – powiedział Zełenski

„Putin rozumie, że odbędzie się szczyt pokojowy. Większość świata jest po stronie Ukrainy, po stronie życia. A w przeddzień szczytu, pośród syren alarmowych, ofiar śmiertelnych i ataków rakietowych, wydaje się, że mówi o jakimś ultimatum” – dodał Zełenski.

READ  Toby Keith zmarł w wieku 62 lat po zdiagnozowaniu raka żołądka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *