Sytuacja zakładników kończy się w Apple Store Amsterdam | aktualności | DW

Policja w Amsterdamie poinformowała, że ​​aresztowała podejrzanego, który został wzięty jako zakładnik w sklepie Apple Store w Amsterdamie we wtorek wieczorem. Policja dodała, że ​​zakładnik ma się dobrze.

„Udało nam się zakończyć sytuację, uderzając wziętego zakładnika samochodem, gdy uciekł za granicę” – poinformowała policja na Twitterze, dodając, że mężczyzna był leczony z powodu poważnych obrażeń.

Podejrzany miał pistolet i karabin automatyczny. Komendant policji w Amsterdamie, Frank Bau, powiedział podczas konferencji prasowej w środę, że oddał co najmniej cztery strzały, gdy policja przybyła około godziny 18:00 czasu lokalnego (1700 UTC).

Kilku świadków słyszało strzały w sklepie Apple Store

Sytuacja skończyła się dopiero około pięć godzin później, kiedy zakładnik uciekł z budynku, gdy policyjny robot na żądanie podejrzanego dostarczył wodę pod drzwi sklepu, jak donoszą holenderskie media.

Nagranie pokazało podejrzanego wpadającego w samochód przed sklepem Apple Store, gdy biegł za uciekającym zakładnikiem.

Mężczyzna w kamuflażu leży obok policyjnego robota na ulicy

Policja powiedziała, że ​​napastnik „leżał na ulicy, a robot sprawdzał go pod kątem materiałów wybuchowych” po tym, jak został potrącony przez samochód.

„Zakładnik odegrał bohaterską rolę, dokonując przełomu” – powiedział Bao. – Jeśli nie, to byłaby długa noc.

Zakładnikiem, który jest teraz bezpieczny, jest 44-letni Brytyjczyk.

Policja powiedziała dziesiątki Wiele osób zostało uwięzionych w budynku, gdy rozpoczęła się konfrontacja, ale zostało zwolnionych, zanim sytuacja się skończyła.

Holenderski nadawca NOS poinformował wcześniej, że sytuacja zakładników rozpoczęła się od rzekomego napadu.

Ale Bao powiedział, że podejrzany, lat 27, sam wezwał policję, przetrzymując zakładników i zażądał okupu w wysokości 200 milionów euro (226 milionów dolarów) w kryptowalucie i bezpiecznego przejścia na zewnątrz budynku.

Leidseplein, tętniący życiem plac w centrum miasta, na którym znajduje się Apple Store, był odgrodzony i odgrodzony, a helikopter unosił się na niebie godzinami. Policja przeprosiła mieszkańców okolicy za hałas i niedogodności.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosły po wtorkowych stratach na Nasdaq

fb/nm (AP, AFP, dpa, Reuters)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *