Szczyt G7: kluczowe zagadnienia, porządek obrad i uczestnicy. Wszystko co musisz wiedzieć

BARI, Włochy (AP) – W czwartek rozpoczyna się szczyt siedmiu członków. Pożyczka dla Ukrainy na kwotę 50 miliardów dolarów Wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów jako zabezpieczenia dało Kijówowi silne wsparcie, nawet gdy europejska szachownica polityczna przesunęła się w prawo.

Dyplomaci potwierdzili, że porozumienie osiągnięto przed wylądowaniem przywódców w południowych Włoszech na trzydniowy szczyt. Oczekuje się, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisze odrębną dwustronną umowę obronną z prezydentem USA Joe Bidenem.

Poza wojną ukraińską, Papież Franciszek Będzie pierwszym papieżem, który przemówi na szczycie G7, dodając sławy i autorytetu moralnego tegorocznemu corocznemu zgromadzeniu w skąpanym w słońcu regionie Apulii we Włoszech. Będzie mówił w piątek Obietnice i zagrożenia sztucznej inteligencjiOczekuje się jednak, że ponowi swój apel o pokojowy koniec Inwazja Rosji na pełną skalę na Ukrainę I to Wojna Izrael-Hamas W Gazie.

System G7 obejmuje Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Wielką Brytanię i USA. Włochy, które są gospodarzami szczytu, zaprosiły kilku afrykańskich przywódców – prezydenta Algierii Abdelmadjida Tebboune’aPrezydent Kenii William Ruto i prezydent Tunezji Kais Said – aby nalegać na wysiłki Włoch na rzecz rozwoju i migracji na kontynencie.

Wśród gości znalazł się także Prezydent Brazylii Luisa Inacio Luli da SilvyPremier Indii Narendra Modi, świeżo po własnych wyborach, i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Ponieważ Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, a obecnie prezydent Francji Emmanuel Macron stoją w obliczu wyborów w nadchodzących miesiącach, na G7 wywierano presję, aby zrobiła wszystko, co w jej mocy, dopóki status quo się utrzyma.

Rosyjskie aktywa zamrożone na rzecz Ukrainy

Propozycja amerykańska dotyczyła inżynierii Pożyczka o wartości 50 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie W walce z Rosją zamrożony bank centralny Rosji będzie wykorzystywał odsetki od aktywów, z których większość stanowi zabezpieczenie w Unii Europejskiej.

READ  Liczba przypadków Govt-19 w Chinach jest wysoka z powodu rosnących ograniczeń Xian

W środę francuski urzędnik w rozmowie z reporterami powiedział, że przywódcy podjęli decyzję polityczną Szczegóły techniczne i prawne Nie opracowano jeszcze mechanizmu pozyskiwania zasobów. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ jeśli pewnego dnia rosyjskie aktywa nie zostaną zamrożone – jeśli wojna się skończy – wówczas zyski nie będą mogły być już wykorzystywane na spłatę długu, co wymagać będzie porozumienia o podziale obciążeń z innymi krajami.

Oprócz umowy Sunak ogłosił, że przekaże do 242 mln funtów (286 mln euro, czyli 310 mln dolarów) pomocy pozamilitarnej dla Ukrainy na potrzeby humanitarne, energetyczne i stabilizacyjne. Waszyngton wysłał silne sygnały wsparcia Rozszerzone sankcje gospodarcze nałożone na Rosję Wycelować w chińskie firmy, które pomagają ich machinie wojennej.

Nowe szachy polityczne Europy

Premier Włoch Giorgia Meloni zmierza do wzmocnionej partii w kraju i za granicą po tym, jak została pierwszą kobietą premierem Włoch po tym, jak jej skrajnie prawicowa partia wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego silniejszym niż krajowe wybory powszechne w 2022 r. Włochy, znane z rządów „drzwi obrotowych”, znajdują się obecnie w niezwykłej pozycji najbardziej stabilnej potęgi w UE.

Przywódcy Niemiec i Francji, pozostałych dwóch członków UE w G7, nie radzili sobie tak dobrze po silnych wynikach partii skrajnie prawicowych w sondażach. Macron Nazywa się to przyspieszonymi wyborami i kanclerz Niemiec Olafa Scholesa Jego socjaldemokraci znaleźli się za konserwatystami głównego nurtu i skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec.

W rezultacie analitycy twierdzą, że Maloney będzie mógł pokierować trzydniowym spotkaniem wokół swoich najważniejszych punktów, potwierdzając swoją rolę na arenie światowej. Oznaką napiętych mięśni skrajnej prawicy: biuro Maloneya zaprzeczyło doniesieniom mediów, jakoby próbowało złagodzić sformułowania zawarte w raporcie końcowym na temat dostępu do aborcji.

Francuski urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie ze zwyczajem w biurze Macrona, powiedział, że istnieją różnice zdań z włoskimi negocjatorami w niektórych kwestiach, w tym w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz szczepionek.

READ  Analityk Crypto mówi, że bycza akumulacja Bitcoinów dobiega końca, publikuje kwietniową prognozę dla BTC

Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani potwierdził, że dyskutuje się o aborcji, ale dodał, że dyskusje są kontynuowane.

„Chociaż jest mało prawdopodobne, aby ostatnie wyniki radykalnie zmieniły punkt ciężkości nadchodzącego szczytu G7, to zwycięstwo w wyborach daje premierowi Maloneyowi dodatkową siłę nacisku w kształtowaniu tego, co w zasadzie jest„ szczytem śródziemnomorskim ”” – powiedział Nick O’Connell, zastępca dyrektora Rady Atlantyckiej .

Obejmuje to forsowanie swojego programu migracyjnego, ponieważ Meloni stara się wykorzystać swój plan stosunków z Afryką bez wyzysku w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym ograniczeniu nielegalnej migracji do Europy.

Papież i sztuczna inteligencja

Papież Franciszek zadzwonił Porozumienie międzynarodowe Zapewnienie, że sztuczna inteligencja jest rozwijana i wykorzystywana w sposób etyczny, uznając zawarte w niej obietnice, ale podkreślając poważne i egzystencjalne zagrożenia, jakie stwarza.

Zaniósł tę propagandę do uprzemysłowionych narodów świata, podczas gdy wojny szalały na wielu frontach. Jedną z jego największych obaw jest wykorzystanie sztucznej inteligencji Departament Uzbrojenia, Stanowił częsty przedmiot zainteresowania papieża jezuity, który nawet tradycyjnych producentów broni nazywał „handlarzami śmierci”.

Ale Franciszek martwi się także tym, co sztuczna inteligencja może oznaczać dla biednych i bezbronnych: technologia, która może określić wiarygodność osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny, prawo imigranta do azylu politycznego lub szansę na ponowne rozpatrzenie sprawy przez osobę wcześniej skazaną za przestępstwo.

Gdzie to się dzieje?

Szczyt G7 odbywa się w rozległym luksusowym kurorcie, który przypomina scenerię teatralną, w fałszywym mieście, które wygląda jak jedna ze średniowiecznych bielonych wiosek w Apulii, ale tak naprawdę pochodzi z 2010 roku.

Położone obok parku archeologicznego Borgo Egnazia ma wąskie uliczki, wille, restauracje i rynek z wieżą zegarową. Ulubiony obiekt celebrytów, na czas szczytu będzie niedostępny dla osób z zewnątrz.

Żadne pięciogwiazdkowe hotele nie czekały, ponieważ do zapewnienia bezpieczeństwa wezwano ponad 2000 funkcjonariuszy policji i karabinierów. Władze przejęły w środę nieczynny statek wycieczkowy zacumowany w porcie w Brindisi po tym, jak związek zawodowy policji skarżył się na niedopuszczalne warunki sanitarne na pokładzie.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera nawiedziło Maroko

Jak w przypadku każdej grupy G7, działacze antyglobalistyczni, antywojenni i klimatyczni organizują protesty w pobliżu miejsca szczytu, ale z dala od miejsca spotkań przywódców. W piątkowy wieczór grupa organizuje „ucztę dla biednych” „przeciwko Wielkiej Siódemce, która twierdzi, że decyduje o pokoju, prawach ludzi oraz losach świata i naszej planety”.

___

Angela Charlton i Sylvie Corbett przyczyniły się do powstania tego raportu z Paryża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *