Szczyt na Ukrainie: droga do pokoju?

  • autor, Sarah Rainsford
  • magazyn, Korespondent z Europy Wschodniej
  • Raport z Burgenstock, Szwajcaria

Przez dwa dni sprawa pokoju na Ukrainie zakłócała ​​spokój w górach Szwajcarii.

Helikoptery zabrały światowych przywódców i delegatów na szczyt, aby wytyczyć kurs umożliwiający zakończenie wojny Rosji z sąsiadem.

Jak powiedział Wołodymyr Zełenski, jest to szansa dla Kijowa na stoczenie inwazji na pełną skalę za pomocą dyplomacji na pełną skalę i zdobycie jak najszerszego poparcia dla planu pokojowego opracowanego przez Ukrainę.

Ostatecznie propozycję należy przedstawić Rosji, popierając ją międzynarodowy konsensus, a Moskwa nie ma innego wyjścia, jak tylko ją zaakceptować.

Ale do tego punktu, jeśli kiedykolwiek będzie to możliwe, jest jeszcze bardzo daleko.

Przed szczytem Władimir Putin dał jasno do zrozumienia, że ​​nie ma zamiaru wycofywać swoich wojsk: „propozycja pokojowa” była wezwaniem do kapitulacji Ukrainy.

Nawet w Burgenstock wpływy Moskwy były mocno ugruntowane.

Spośród około 90 reprezentowanych krajów tylko 84 podpisały deklarację końcową potwierdzającą integralność terytorialną Ukrainy i jej prawo do nienaruszania.

Arabia Saudyjska, Indie i Republika Południowej Afryki wstrzymały się od głosu.

Chiny, najbliższy sojusznik Rosji, były znacząco nieobecne na całym szczycie, mimo że były zaangażowane we wcześniejsze etapy przygotowawcze. Sama Rosja nie została zaproszona.

Tytuł Zdjęcia, Weekendowa konferencja odbyła się w Burgenstock w Szwajcarii

Decyzja Zełenskiego i jego zespołu nie zniechęciła się jednak i podniosła na duchu. Choć dla Kijowa wszystko mogło potoczyć się lepiej, mogło być znacznie gorzej.

Szczyt zwołano w trudnym dla Ukrainy momencie na polu bitwy.

Jej żołnierze znajdują się pod presją nowego rosyjskiego ataku wokół Charkowa na północnym wschodzie.

Ukraina polega na zachodniej pomocy wojskowej, aby stawić czoła Rosji.

„Czy zwycięstwo wystarczy? Nie. Czy jest już za późno? Tak” – powiedział Zełenski reporterom pod koniec szczytu.

Powiedział jednak, że nadal mocno naciska i osiąga sukcesy każdego dnia.

Dlatego sensowne jest przejęcie inicjatywy w ramach planu pokojowego i próba ukształtowania procesu.

W związku z wyborami prezydenckimi w USA pod koniec tego roku i wzrostem liczby głosów na partie skrajnie prawicowe w Europie, często sympatyzujące z Rosją, poparcie dla Ukrainy prawdopodobnie osłabnie w nadchodzących miesiącach.

Sam naród jest wyczerpany ponad dwuletnią wojną: rzędy grobów wojskowych na cmentarzach w całym kraju rosną, a ochotnicy nie spieszą się masowo do urzędów meldunkowych.

Nie oznacza to jednak, że Kijów poddaje się.

„To nie dlatego, że jesteśmy słabi, mówimy o pokoju” – powiedział stanowczo prezydent Zełenski, kiedy mu o tym powiedziałem.

„Zawsze wzywaliśmy do pokoju. W szczytowym okresie wojny rozmawialiśmy o pokoju. Chcieliśmy, aby świat wywarł presję na Rosję, aby zakończyła tę wojnę. Przestańcie nas zabijać… przestańcie zabijać cywilów”.

Szczyt wskazał trzy mniej kontrowersyjne obszary do dyskusji: ochrona eksportu żywności, ochrona obiektów nuklearnych na Ukrainie oraz przyspieszenie powrotu więźniów i dzieci przymusowo wywożonych z okupowanego terytorium.

„Powrót więźniów jest dla nas priorytetem, ponieważ wiemy, jak nasi ludzie cierpią w niewoli rosyjskiej” – wyjaśnia Maksym Kolesnikow. Były żołnierz spędził 11 miesięcy w niewoli po tym, jak jego jednostka została schwytana na początku 2022 roku.

W Rosji twierdzi, że był atakowany codziennie. Większość osób w jego pokoju stanowili cywile.

„Po raz pierwszy poszedłem na wojnę, gdy miałem 37 lat; drugi raz, gdy miałem 45 lat. Nie chcę znowu iść na wojnę w wieku 57 lat” – powiedział żołnierz na marginesie szczytu.

„Chcemy silnego pokoju, w którym chroniona będzie nasza niezależność i integralność terytorialna”.

Poza tym cichym systemem będą działać grupy robocze, które będą kontynuować dyskusje w Burgenstock. Nie jest jednak do końca jasne, jak przełoży się to na plan pokojowy, na który liczy Ukraina i jej gospodarz, Szwajcaria.

Obaj twierdzą, że drugi szczyt przywódców, którego gospodarzem według Ukrainy będzie Arabia Saudyjska, mógłby w zasadzie obejmować Rosję. Szwajcarzy powinni do tego zachęcać.

Ale Władimir Putin nie okazał żadnych oznak chęci dążenia do pokoju.

Weekendowy szczyt zakończył się nieco gwałtownie kilka godzin wcześniej, niż oczekiwano.

To nie jest bezwarunkowe zwycięstwo Ukrainy.

Była to jednak okazja dla prezydenta Zełenskiego do ugruntowania swojego kluczowego przesłania: Rosja niczym szkolny tyran reaguje jedynie na użycie siły.

Czy to na polu bitwy, czy w dyplomacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *