Ukraina wzywa posiadaczy obligacji do zaakceptowania redukcji zadłużenia o wartości ponad 20 miliardów dolarów

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Ukraina nawoływała międzynarodowych posiadaczy obligacji do zaakceptowania znacznych obniżek zadłużenia o wartości ponad 20 miliardów dolarów, aby pomóc w finansowaniu wysiłków wojennych kraju, po tym jak wstępne rozmowy prowadzone na kilka miesięcy przed końcem moratorium na spłatę nie doprowadziły do ​​osiągnięcia porozumienia.

Obligatariusze odrzucili w tym miesiącu w negocjacjach propozycję Ukrainy dotyczącą zmniejszenia wartości obligacji walutowych nawet o 60 procent, podało w poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Finansów.

Rząd Wołodymyra Zełenskiego stoi przed krótkim terminem zabezpieczenia restrukturyzacji zadłużenia, którego potrzebuje, aby w dalszym ciągu otrzymywać pomoc pomocową z MFW i przywrócić dopływ prywatnego finansowania na rzecz odbudowy.

Obligatariusze przyznali Ukrainie dwuletnie odroczenie płatności w miesiącach następujących po rosyjskiej inwazji na początku 2022 r., które jednak ma wygasnąć w sierpniu. Wczesne rozmowy restrukturyzacyjne odzwierciedlały głęboką niepewność inwestorów co do przebiegu wojny i tego, jak duże zadłużenie będzie w stanie udźwignąć ukraińska gospodarka.

Ministerstwo Finansów podało, że komitet inwestorów reprezentujący około 20 procent obligacji zaproponował obniżki o nieco ponad 22 procent, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że nie spełni to kluczowych celów w zakresie zadłużenia.

„Aby wygrywać wojny, silne siły zbrojne muszą być wspierane przez silną gospodarkę” – powiedział Siergiej Marczenko, minister finansów Ukrainy. „W miarę zbliżania się terminu musimy nalegać, aby nasi obligatariusze kontynuowali produktywne negocjacje w dobrej wierze wraz z dalszą redukcją zadłużenia”, co umożliwi osiągnięcie celów MFW.

Komisja Obligatariuszy stwierdziła w poniedziałek, że „jest zaangażowana we współpracę z Ukrainą w celu zorganizowania transakcji, która może uzyskać wymagane wsparcie ze strony uczestników rynku”.

Ostrzegł jednak, że proponowane przez Ukrainę oszczędności „znacznie przekraczają oczekiwania rynku” i „mogą w przyszłości spowodować znaczne szkody dla ukraińskiej bazy inwestorów”.

READ  Pike Place Market składa pozew przeciwko słynnemu handlarzowi rybami

Tylko w przyszłym roku Ukraina oczekuje nieco ponad 5 miliardów dolarów umorzenia długów od obligatariuszy, ponieważ spodziewa się deficytu budżetowego w wysokości około 43 miliardów dolarów na sfinansowanie wojny. Będzie to częściowo gwarantowane przez dodatkowe pożyczki MFW w wysokości 5,4 miliarda dolarów i inne oficjalne wsparcie o wartości ponad 28 miliardów dolarów.

Ministerstwo Finansów podało w poniedziałek, że oficjalni wierzyciele – grupa obejmująca Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Japonię i inne rządy, które udzieliły wsparcia finansowego Ukrainie – powiedzieli posiadaczom obligacji, że do 2027 r. powinni otrzymywać jedynie „symboliczne” płatności.

Jako alternatywę dla starego długu Ukraina zaproponowała mieszankę obligacji, które będą płacić nominalne odsetki do 2027 r. – początkowo 1%, a następnie wzrosną do 3% – oraz papiery wartościowe, które będą płacić więcej, jeśli Ukraina przekroczy w przyszłym roku swoje cele w zakresie dochodów podatkowych. Dwa lata.

Jeżeli te papiery wartościowe osiągną dobre wyniki, mogą z czasem zmniejszyć straty ponoszone przez obligatariuszy do około jednej czwartej, podało ukraińskie Ministerstwo Finansów.

Jednakże komitet wierzycieli zaproponował dług, który w ciągu najbliższych kilku lat będzie spłacany co najmniej 7,25 proc., a także „obligacje naprawcze”, które początkowo oferują niskie kupony, a następnie je zwiększają, jeśli gospodarka osiągnie wyniki lepsze od oczekiwań.

Marczenko powiedział, że rozmowy będą kontynuowane i „jesteśmy przekonani, że w nadchodzących tygodniach i przed wygaśnięciem obecnego okresu zamrożenia płatności możliwe będzie osiągnięcie zadowalającego porozumienia restrukturyzacyjnego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *