Szef BP rezygnuje po przeglądzie „relacji osobistych”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Szef giganta naftowego BP zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego po przeglądzie swoich osobistych relacji ze współpracownikami.

Jak podała spółka, Bernard Looney, który kieruje firmą od 2020 r., ustąpi ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym.

BP poinformowało, że niedawno wszczęło dochodzenie w sprawie rzekomych związków Looneya ze współpracownikami, co stanowi drugą taką kontrolę w ciągu dwóch lat.

Looney przyznał, że początkowo nie był „całkowicie przejrzysty”, twierdzi firma.

Rzecznik firmy powiedział: „Firma wyznaje silne wartości i zarząd oczekuje, że wszyscy w firmie będą działać zgodnie z tymi wartościami”.

„W szczególności od wszystkich przywódców oczekuje się, że będą dawać przykład i kierować się właściwą oceną w sposób, który zdobędzie zaufanie innych”.

Looney spędził karierę w BP, do której dołączył w 1991 roku jako inżynier. W 2010 roku został członkiem jej zespołu wykonawczego.

Looney przedstawił plan doprowadzenia do zera netto giganta energetycznego do 2050 r., ale grupy ekologiczne skrytykowały go za zmniejszenie jego początkowych celów.

Jego odejście następuje w momencie dokładniejszej analizy osobistego postępowania kadry kierowniczej, co było świadkiem innych głośnych zwolnień.

BP stwierdziło, że nie podjęło żadnych decyzji w sprawie odprawy pana Looneya. W zeszłym roku zarobił ponad 10 milionów funtów z pensji i premii, ponieważ rosnące ceny ropy naftowej spowodowały, że zyski firmy osiągnęły rekordowy poziom.

Dyrektor finansowy Murray Auchincloss będzie tymczasowo pełnił funkcję dyrektora generalnego.

Firma stwierdziła, że ​​Looney przyznał się, że nie zachował „w pełni przejrzystej” oceny swoich relacji ze współpracownikami w 2022 r., która została przeprowadzona po anonimowej wskazówce.

Rada stwierdziła, że ​​„niedawno” otrzymała podobne zarzuty i wszczęła dochodzenie.

BP stwierdziło, że Looney „nie podał szczegółów wszystkich powiązań i przyznaje, że jest zobowiązany do pełniejszego ujawnienia informacji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *